Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příchod virtuálních operátorů ještě konkurenci nezaručuje, říká nový šéf ČTÚ

Příchod virtuálních operátorů ještě konkurenci nezaručuje, říká nový šéf ČTÚ

17.5.2013 8:29
Autor: IHNED.cz

Revoluce zatím nepřišla, míní nový šéf telekomunikačního úřadu Jaromír Novák. "Musíme si být jisti, že virtuální operátoři skutečně pomáhají zvýšit konkurenci a nejsou jen nástrojem velkých operátorů k ošálení regulátora," říká v rozhovoru pro HN.

Na český mobilní trh by měl přijít jak čtvrtý hráč tak i konkurenceschopní virtuální operátoři. „Je jen otázka, zda to bude na základě komerčního rozhodnutí, nebo nařízených nápravných opatření regulátora,“ říká nový předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, kterého ve středu večer jmenovala vláda.

Prioritou je podle jeho slov kromě zvýšení konkurence především rozvoj rychlého internetu i mimo komerčně výhodná velká města. Úřad pod jeho vedením by měl být otevřený a aktivní jak vůči firmám na trhu tak i v ochraně spotřebitele.

Začali si operátoři v uplynulých týdnech skutečně konkurovat, došlo v Česku k cenové válce?

To, co se děje na trhu, bych nenazval revolucí. Jde o vývoj, který zde mohl proběhnout už mnohem dříve a nyní probíhá i proto, že regulátor začal konat. Probíhá analýza trhu mobilního volání, začaly se konzultovat podmínky aukce, které umožní efektivnější vstup dalšího hráče na trh. Nové tarify mohou pokrýt potřeby části zákazníků, ale revolucí bych to nenazýval.

Jsou ceny za volání u nás stále vysoké?

Jak pro koho.

Budou se podle vás ještě snižovat?

Myslím, že v budoucnu nebude volání, ale mobilní internet to, co bude rozhodovat o ceně tarifu. Já osobně bych se dnes na dva roky neuvazoval. 
 
 Otevírá se mobilní trh konkurenci příchodem virtuálních operátorů?

Je příliš brzy na to vyhodnotit, zda jsou existující virtuální operátoři reálnou konkurencí. Někomu může jejich nabídka vyhovovat a je dobře, že u nás vznikají. Je několik úrovní jejich nezávislosti a bude zajímavé sledovat, jaká se rozšíří nejvíce. Pro trh bude rozhodně nejlepší co nejširší nabídka. 

 
Stále platí, že je na trhu kolektivní dominance současné trojice, kvůli které je potřeba ho regulovat?

Naše analýza nebyla dosud schválena Evropskou komisí, za úřad to ale platí. Je nutné, aby analýza brala v potaz i poslední vývoj na trhu. To, že tady ale vznikají virtuální operátoři neznamená, že řekneme, že máme odpracováno a strčíme to do šuplíku.

Musíme si být jisti, že virtuální operátoři skutečně pomáhají zvýšit konkurenci a nejsou jen nástrojem velkých operátorů k ošálení regulátora. Můžeme analýzu ještě nějakou chvíli provádět než jí pošleme do Bruselu.

Co budou kromě aukce první kroky v úřadě?

Je třeba akutně řešit problematiku převodu účastnických sporů o nezaplacené služby na soudy. Návrh leží v poslanecké sněmovně a zřejmě bude potřeba jednání k dosažení kompromisu a vysvětlení, že tahle problematika nepatří do činností regulátora.

Úřad by v budoucnu neměl řešit žádné spory o nezaplacené faktury a vytvářet tady dvoukolejnost systému. Pokud dnes nezaplatím fakturu, na kterou jsem si koupil SMS jízdenku, tak ji operátor vymáhá jak u nás, tak i u soudu. Je to neracionální a neefektivní jak pro stát, tak pro účastníky, tak pro podnikatele.

Chápu obavu soudů, že když řeší nový občanský zákoník, tak se bojí další agendy. Je ale nutné říct, že tahle další agenda není nějakým způsobem zvláštní, je to stejné jako třeba nezaplacené účty za elektřinu.

Nyní musím rozhodnout tak, aby se 330 tisíc nevyřešených sporů ležících dnes na úřadě dalo do pohybu a nebyla to časovaná bomba. 

iHNed

Související články na IHNED.cz

Výběr čtvrtého operátora bude řídit Jaromír Novák. Vláda ho vybrala do čela ČTÚ

Zákazníci v současnosti mobilním operátorům dluží čtyři miliardy korun


Čtěte více:

ČEZ plánuje vstup mezi virtuální operátory. Zaměstnancům již nyní nabízí za stovku 240 min. a 100 SMS
10.4.2013 8:43
Největší česká energetická společnost plánuje provozovat plnohodnotnéh...
Air Telecom se stal virtuálním operátorem. Nabídne neomezené volání za 640 Kč
18.4.2013 8:15
Telekomunikační firma Air Telecom začala poskytovat služby jako virtuá...
Další virtuální operátor: Ha-vel internet nabídne nižší ceny než Bleskmobil
19.4.2013 9:13
Nový virtuální operátor chce od června nalákat co nejvíce zákazníků. "...
Operátor Mobil.cz nabídne bezplatný internet a volání za 2,50 Kč/min.
10.5.2013 16:31
Nový virtuální mobilní operátor Mobil.cz nabídne předplacenou kartu s ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data