Průzkum ECB prováděný mezi domácnostmi zemí eurozóny přinesl některé nečekané výsledky. Média si všímala zejména toho, že podle mediánu bohatství domácností se na posledním místě nachází Německo (51 400 eur) a domácnosti v Itálii a Španělsku jsou s bohatstvím ve výši 173 500 eur a 182 700 eur i před Francií (115 800 eur).
De Grauwe a Ji upozorňovali na to, že tyto výsledky představují do značné míry odraz velkých rozdílů, které panují mezi německými domácnostmi ohledně majetku (viz Chudí Němci a nespravedlivá pomoc ostatním zemím eurozóny). Do úvahy ale musíme vzít to, jakou roli hraje velikost domácností. V zemích na severu jsou obecně menší, často je tvoří pouze jeden člověk. Na jihu naopak není neobvyklá domácnost složená z několika generací. Vliv tohoto faktoru je patrný, když se podíváme na průměry bohatství jedinců. V tomto případě jsou již rozdíly mezi jednotlivými zeměmi mnohem menší. Následující graf ukazuje srovnání jednotlivých zemí podle mediánu bohatství domácností, jeho průměru a podle průměru bohatství na obyvatele:
Jestliže tedy vezmeme do úvahy bohatství jedinců, žádné velké rozdíly neexistují a veškerý povyk, který ztropila média, je výsledkem selektivního pohledu na výsledky průzkumu. Další ekonomické indikátory pak ukazují, že Německo je na tom ještě lépe. Hrubý příjem německých domácností totiž v průměru dosahuje 43 500 eur, ve zbývajících třech zemích to je mezi 31 000 – 37 000 eury. V následujícím grafu vidíme vedle tohoto měřítka (poslední sloupce) ještě srovnání podle příjmů, které jsou upraveny podle velikosti a struktury domácností (medián a průměr v prvních dvou skupinách sloupců):
Podíváme-li se na to, jaký podíl ve společnosti zaujímají chudé domácnosti, obrázky se liší v závislosti na tom, jaké měřítko chudoby použijeme. Když použijeme jednotné měřítko chudoby pro všechny země, je chudoba nejrozšířenější v Itálii a ve Španělsku. Jestliže použijeme měřítko chudoby, které odráží podmínky v dané zemi, panuje nejhorší situace v Itálii a Německu.
Uvedené je výtahem z „Are Germans poorer than other Europeans? The principal Eurozone differences in wealth and income”, autorem je Tito Boeri.
(Zdroj: VOX)