Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejchudší Němci s nejvyššími příjmy

Nejchudší Němci s nejvyššími příjmy

20.05.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Průzkum ECB prováděný mezi domácnostmi zemí eurozóny přinesl některé nečekané výsledky. Média si všímala zejména toho, že podle mediánu bohatství domácností se na posledním místě nachází Německo (51 400 eur) a domácnosti v Itálii a Španělsku jsou s bohatstvím ve výši 173 500 eur a 182 700 eur i před Francií (115 800 eur).

De Grauwe a Ji upozorňovali na to, že tyto výsledky představují do značné míry odraz velkých rozdílů, které panují mezi německými domácnostmi ohledně majetku (viz Chudí Němci a nespravedlivá pomoc ostatním zemím eurozóny). Do úvahy ale musíme vzít to, jakou roli hraje velikost domácností. V zemích na severu jsou obecně menší, často je tvoří pouze jeden člověk. Na jihu naopak není neobvyklá domácnost složená z několika generací. Vliv tohoto faktoru je patrný, když se podíváme na průměry bohatství jedinců. V tomto případě jsou již rozdíly mezi jednotlivými zeměmi mnohem menší. Následující graf ukazuje srovnání jednotlivých zemí podle mediánu bohatství domácností, jeho průměru a podle průměru bohatství na obyvatele:

něm1
Jestliže tedy vezmeme do úvahy bohatství jedinců, žádné velké rozdíly neexistují a veškerý povyk, který ztropila média, je výsledkem selektivního pohledu na výsledky průzkumu. Další ekonomické indikátory pak ukazují, že Německo je na tom ještě lépe. Hrubý příjem německých domácností totiž v průměru dosahuje 43 500 eur, ve zbývajících třech zemích to je mezi 31 000 – 37 000 eury. V následujícím grafu vidíme vedle tohoto měřítka (poslední sloupce) ještě srovnání podle příjmů, které jsou upraveny podle velikosti a struktury domácností (medián a průměr v prvních dvou skupinách sloupců):

něm2


Podíváme-li se na to, jaký podíl ve společnosti zaujímají chudé domácnosti, obrázky se liší v závislosti na tom, jaké měřítko chudoby použijeme. Když použijeme jednotné měřítko chudoby pro všechny země, je chudoba nejrozšířenější v Itálii a ve Španělsku. Jestliže použijeme měřítko chudoby, které odráží podmínky v dané zemi, panuje nejhorší situace v Itálii a Německu.

Uvedené je výtahem z „Are Germans poorer than other Europeans? The principal Eurozone differences in wealth and income”, autorem je Tito Boeri.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru