Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oporou v dobrém i zlém?

Oporou v dobrém i zlém?

21.05.2013 12:50

IKOS je evropská investiční společnost a jeden z nejúspěšnějších quantových hedge fondů na světě. Založen v roce 1992, dlouho před tím, než se hedge fondy staly módní a široce rozšířené v Evropě, Ikos měl na vrcholu své slávy před několika lety ve správě aktiva v hodnotě přes 3,5 miliardy euro.

Tím nejzajímavějším ohledně Ikosu v současné době ale není ani jeho obchodovací strategie, ani trhy, na kterých investuje, ani výnosy, které generuje pro své investory. Je jím neuvěřitelně nepřátelský rozvod jeho zakladatelů, manželské dvojice Martin Coward a Elena Ambrosiadou. Rozvod, který zuří jako válka již pět let, stál již milióny v jakékoliv měně na nákladech právníkům a průběžně se stává zprávou dne na přední straně Financial Times.

Martin Coward a Elena Ambrosiadou byly jedním z nejbohatších a nejoslnivějších párů Velké Británie devadesátých let minulého a první dekády tohoto století. V Řecku narozená Elena Ambrosiadou vystudovala chemické inženýrství v Cambridge, pak MBA na Cranfield University a stala se velmi úspěšnou mezinárodní manažerkou ve firmě British Petroleum již v křehkém věku 27 let. S Martinem Cowardem se seznámila, když studoval na doktorát z matematiky na Oxfordu, a brzy poté se vzali. Dr. Coward je vskutku skvělý matematik a vybudoval si zářnou kariéru jako mezinárodní stratég pro investiční banku Goldman Sachs v Londýně a New Yorku. Zatímco pracoval v Goldman Sachs, začal po večerech psát software, který z nich udělal opravdové boháče, počítačový obchodovací program pro Ikos.

Elena a Martin založili Ikos v roce 1992, Elena se stala jeho CEO a Martin hlavním investičním ředitelem. Manželský pár pak strávil další tři roky vylepšováním jejich modelu, než v roce 1995 spustil svůj první investiční produkt. Jejich model je založen na "kvantitativní" strategii, která se nespoléhá na rozhodnutí traderů, a místo toho používá počítačový model, který obchoduje automaticky na základě předem nastavených parametrů. Ambrosiadou a Coward se v prvním kole rozhodli soustředit na Japonsko, které kromě toho, že bylo druhým největším akciovým trhem začátku devadesátých let, bylo také jedním z nejméně efektivních. Okamžitý úspěch jejich ‘tržně neutrálního’ akciového fondu byl důkazem, že “neefektivnost jednoho muže je příležitostí k výdělku druhému”. Během jednoho roku fond dosáhl pro investory výnosu ve výši 24% a peníze se do něj jen hrnuly. Investiční příležitosti v Japonsku byly tak četné, že se na ně Ikos soustředil ještě po další čtyři roky, i když také spustil měnový fond. Globální kolaps trhu po prasknutí technologické bubliny v roce 2000 byl podnětem k expanzi Ikosu na evropský a americký trh, kde následná medvědí léta poskytovala pro jejich strategii celou řadu dalších šťavnatých investičních příležitostí.

Hedge fond Ikos šel od úspěchu k úspěchu a v roce 2004 si Elena vyplatila plat přes 26 miliónů dolarů, což jí vyneslo titulek "nejlépe placená žena v Británii." Pak se jejich vztah tak prudce zhoršil, že nyní hrozí, že Coward a Ambrosiadou mohou celý hedge fond strhnout s sebou do pekel.

Jméno "IKOS" znamená v Elenině rodné řečtině "domácnost". Coward měl na starosti obchodování a Ambrosiadou se starala o každodenní administraci fondu, včetně akvizice investorů a vztahy s nimi a byla veřejnou tváří IKOSu, když rostl aktiva ve své správě. Manželství bylo známé jako velice bojovné a Elenin manažerský styl, kdy například donutila všechny zaměstnance, aby se přestěhovali s fondem z Londýna na Kypr z daňových důvodů, jinak o místo přijdou, jí mnoho přátel neudělal.

V roce 2008 však dosáhl vztah mezi Cowardem a Ambrosiadou otevřeného nepřátelství, když si 52letý Coward pořídil přítelkyni, 23letou Brazilku jménem Leiana. "Pro obchod ona moc hlavu nemá, ale zato se ráda opaluje,’ komentoval to jeden Cowardův přítel. ‘Martin je proto na ni patřičně pyšný.’

Eleně na tom podle očekávání nic zábavného nepřipadalo. Zatímco byl její manžel lyžovat, vyhodila dvanáctičlenný tým analytiků Ikosu, který mu byl přímo podřízený a loajální, zabavila korporátní soukromé letadlo Ikosu, které Martin používal, a požádala o rozvod v rodném Řecku namísto Londýna.

Zhruba ve stejnou dobu se na Kypr přistěhovala žena jménem Laura Maria Van Egmond, nastěhovala se hned vedle jednoho zaměstnance Ikosu, který byl blízkým spolupracovníkem Martina Cowarda a stala se přátely s ním a jeho ženou. Získala od nich o Ikosu celou hromadu informací. Ukázalo se, že ta žena byla ve skutečnosti Laura Merts, v Izraeli vojensky vytrénovaná zaměstnankyně londýnské investigativní firmy, kterou si Ambrosiadou najala, aby infiltrovala části IKOSu, které stály za jejím manželem.

Ambrosiadou pak šla a koupila si největší plachetní jachtu na světě, 289 stop dlouhého Maltézského sokola, který údajně stál skoro 120 miliónů dolarů. Vzhledem k tomu, že odhadované společné bohatství manželů činí “jen” 400 miliónů dolarů, skoro se zdá, že buď také trpí krizí středního věku nebo že schválně vyhazuje peníze z okna z jakési pomsty.

Krátce po těchto událostech na sebe navzájem manželský pár podal více než 58 různých soudních žalob v několika jurisdikcích. Hlavní mezi nimi je žaloba ze strany Ambrosiadou, která má zabránit Cowardovi otevřít nový hedge fond založený na software Ikosu, který Ambrosiadou tvrdí, že její manžel ukradl, a s tím související soudní žalobu ze strany Cowarda ohledně vlastnictví tohoto software, který on tvrdí, že napsal a že mu osobně, a nikoliv firmě, patří. Elena si již zajistila předběžné opatření soudu, které Cowardovi zakazuje software používat. Další soudní žaloby se pochopitelně týkají rozdělení majetku fondu, který podle Cowardových právníků patří oběma z nich, I když z něj Coward před 4 lety odešel, a kde fond Ikos žalují o sedmimístnou částku v eurech. Vztah mezi manžely se stal toxickým, Elena se dokonce pokusila dostat manžela do vězení pro krádež software z firmy, nechala jeho dům sledovat a nainstalovat GPS tracker na jeho auto.

Minulý týden se manželský pár dostavil k londýnskému soudu k poslednímu kolu jejich pětileté soudní bitvy. Soud slyšel, že software v centru sporu je samotnou podstatou fondu Ikos. Dr Coward se přiznal, že jej tajně zkopíroval, než z firmy odešel. Ikos se vyjádřil, že použil zákonné vyšetřovací metody, aby chránil zájmy svých investorů a vlastní technologii poté, co odhalil krádež důvěrných informací. Výrok soudu se očekává toto léto.

Mezitím se ti investoři, kteří neztratili nervy (aktiva ve správě Ikos klesly na 2.5 miliardy euro) nadále mohou radovat ze svých výnosů, odhadovaných tento rok na 35 %…


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data