Aktualizováno Zisk americké firmy , největšího světového výrobce počítačů, ve druhém fiskálním čtvrtletí sice poklesl o 32 procent, ale výsledek 87 centů na akcii byl 6 centů nad očekáváním trhu a výhled pro aktuální kvartál odhady předčil zcela. Šéfka společnosti navíc s ohledem na záměr navýšit výnosy zmínila možnost drobnějších akvizic. Titul tak v poobchodní fázi na Wall Street vyskočil o 13,94 procenta a zakončil až na 24,19 dolaru za akcii.
Celkově pozitivní obrázek hospodaření v první polovině fiskálního roku firmy mírně narušily tržby, které klesly o desetinu na 27,6 miliardy dolarů. Zaostaly tak za odhady trhu na úrovni 28 miliard dolarů.
Prodej počítačů během prvních tří měsíců letošního roku propadl o 20 procent. Celkově prodej počítačů ve světě poklesl o 14 procent. Příčinou je rostoucí popularita tabletů a chytrých telefonů. klesly také tržby z prodeje tiskáren (-1 %), softwaru (-3 %), finančních služeb (-9 %) a služeb firemním zákazníkům (-8 %). Tato čísla potvrzují nervozitu výrobců počítačů, kterou vyvolává vytrvalé snižování poptávky.
Výhled pro celý letošní rok je ale podle vedení firmy o něco příznivější, zejména díky firemním prodejům. Již za právě probíhající třetí fiskální kvartál (do konce července) očekává zisk na akcii 84 až 87 centů, zatímco konsensus trhu byl dosud pod spodní hranicí tohoto rozmezí na 82 centech. Za celý rok firma potom zúžila dosavadní (únorový) odhad zisku v rozmezí 3,40-3,60 USD akcie na 3,50-3,60 USD. Nový výhled se i v tomto případě dostal nad konsensus trhu na úrovni 3,46 dolaru na akcii.
Podle analytiků by dnes oznámené výsledky neměly nijak ovlivnit pětiletý plán restrukturalizace podniku, který spustila šéfka společnosti Meg Whitmanová. Firma se v budoucnu zaměří na výrobu počítačů s dotykovým ovládáním, tabletů a datových nosičů. Whitmanová dnes uvedla, že firma může přistoupit k akvizicím malých softwarových firem s tím, že potřebuje navýšit tržby.
(Zdroj:Hewlett-Packard, ČTK, Bloomberg)