Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Raiffeisenbank v 1Q pocítila zpomalení ekonomiky, čistý zisk propadl o více než třetinu

Raiffeisenbank v 1Q pocítila zpomalení ekonomiky, čistý zisk propadl o více než třetinu

5.6.2013 13:14
Autor: ČTK

Tuzemské Raiffeisenbank, která patří ke středně velkým bankám v ČR, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 37 procent na 557 milionů . Důvodem poklesu jsou především jednorázové výnosy z přecenění derivátů v loňském prvním čtvrtletí, informovala dnes banka ČTK. Na vývoj zisku nepříznivě působily i nižší provozní výnosy, loňské nižší náklady na úvěrová rizika a růst nákladů. 

"V prvním čtvrtletí se na českém bankovním trhu naplno projevil očekávaný pokles výnosů způsobený nižší poptávkou a menší ekonomickou aktivitou. Náš meziroční vývoj zisku navíc negativně ovlivňují mimořádné výnosy z loňského prvního čtvrtletí, kdy jsme přecenili cenné papíry a zároveň více rozpouštěli opravné položky," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Mario Drosc. 

Tuzemským bankám a spořitelnám v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk téměř o desetinu na 14,4 miliardy korun. Zisk klesl všem velkým tuzemským bankám, což jsou finanční ústavy s aktivy nad 250 miliard korun. České spořitelně se snížil čistý zisk téměř o šest procent na 4,2 miliardy korun, o devět procent klesl Komerční bance (3715 CZK, -0,30%), a to na 3,2 miliardy korun a UniCredit (4,28 EUR, 0,45%) Bank o pětinu na 552 milionů korun. ČSOB se koncem března snížil čistý zisk o 19 procent na 3,2 miliardy korun

Čisté úrokové výnosy Raiffeisenbank meziročně klesly o 10,1 procenta na 1,49 miliardy korun, čisté příjmy z poplatků se zvýšily o 4,3 procenta na 562 milionů korun. Za růstem příjmů z poplatků je především nárůst úvěrové aktivity ve firemním sektoru a vyšší příjmy z operací s cizími měnami. Příjmy z poplatků fyzických osob zůstaly na úrovni předchozího roku. Ostatní výnosy banky, které zahrnují zisky z operací na finančních trzích, meziročně klesly o 31 procent na 206 milionů korun

Celková aktiva banky meziročně klesla o tři procenta na 192,2 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů se meziročně snížil o 2,7 procenta na 153,5 miliardy korun. Nicméně objem klientských úvěrů se zvýšil o 3,4 miliardy korun. Objem vkladů zůstal meziročně stabilní. 

Provozní náklady meziročně narostly o 12,3 procenta na 1,361 miliardy korun. Zvýšení je dáno především vyššími marketingovými náklady na začátku roku a vyššími náklady na IT související s modernizací bankovních systémů. Banka nepředpokládá, že celkové provozní náklady v roce 2013 překročí úroveň minulého roku. 

Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek vzrostly meziročně o 21,5 procenta na 184 milionů korun

Vlastní kapitál banky se meziročně zvýšil o 9,6 procenta na 18,7 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost ke konci čtvrtletí dosáhla 12,35 procenta, o rok dříve to bylo 13,18 procenta. Valná hromada banky na konci dubna schválila navýšení základního kapitálu banky o 835,4 milionů korun, které banka připíše do svého základního kapitálu po zápisu do obchodního rejstříku. Kapitálová přiměřenost banky tak překročí 14 procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data