Aktualizováno Už předběžný výsledek indexu nákupních manažerů v eurozóně za červenec byl příjemným překvapením, když odhady zároveň překonaly indexy z Německa a Francie. Revize přinesla další mírné vylepšení indexu, který tak dosahuje 50,3 bodu. Předběžná hodnota byla 50,1, v červenci index zaznamenal 48,8 bodu. V Německu, které je tahounem červencového zlepšení, byl index revidován na 50,7 z 50,3 bodu. Ve Francii došlo k revizi mírně dolů na 49,7 z 49,8 bodu. I tak ale tato země od začátku roku registruje výrazný růst.
Průzkum Markitu ukazuje, že se PMI zlepšily ve všech sledovaných zemích s výjimkou Španělska. Tam došlo ke snížení na 49,8 bodu. Naopak třetí největší ekonomika - Itálie - hlásí růst na 50,4 bodu a index se tím dostává nad neutrální padesátku poprvé za dva roky.

Za růstem hlavního indexu v eurozóně na dvouleté maximum stojí nové zakázky a produkce. Objem nových zakázek rostl poprvé za delší dobu, když ho táhly exportní zakázky a domácí poptávka se stabilizuje. Index produkce se zvýšil a ukazuje tak na zrychlení oproti předchozímu měsíci. Nejrychlejší růst výroby průzkum ukazuje v Německu.
Index zaměstnanosti zůstává v oblasti naznačující její pokles už rok a půl. Pozitivní je zatím pouze to, že se tempo poklesu zaměstnanosti snižuje. Jde o indikaci, že na nárůst produkce stačí stávající kapacity, a zřejmě to také ukazuje, že firmy jsou kvůli nejistému výhledu opatrné. Ceny vstupů i produkce dál klesají a nesvědčí tak o nějakých inflačních tlacích přicházejících z nabídkové strany. Pokles cen produkce se ale v červenci zmírnil.
Finální údaje o PMI potvrdily příznivou indikaci, kterou jsme dostali v předběžné zprávě o výkonu průmyslu eurozóny. Pozitivně lze hodnotit hlavně sílící poptávku a to, že vede ke zlepšení napříč eurozónou. Průmysl by tak měl podporovat očekávané pozvolné oživení ekonomiky. Pokračující redukce pracovních míst souvisí se snižováním nákladů, což je faktor potenciálně zlepšující konkurenceschopnost a tím i šanci profitovat z rostoucí poptávky v příštích obdobích. Stinnou stránkou je samozřejmě vysoká nezaměstnanost.
ECB ve svých prohlášeních pravidelně uvádí, že čeká oživení ekonomiky později během roku a tato čísla jsou indikací, že by druhé pololetí opravdu mírný růst mělo přinést. Jsou tedy argumentem proti dalšímu uvolňování měnové politiky. Finanční trhy však na dnešní data prakticky nereagují, neboť odchylka od dříve zveřejněných předběžných čísel je malá.