Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrazné zlepšení v americkém průmyslu: ISM za červenec nad 55 body

Výrazné zlepšení v americkém průmyslu: ISM za červenec nad 55 body

1.8.2013 16:12, aktualizováno: 1.8. 16:34
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index nákupních manažerů pro USA sestavovaný tamním institutem ISM se v červenci výrazně zvýšil na 55,4 bodu z červnových 50,9 bodu. Výsledek značně překonává konsensus 52 bodů. Reálná očekávání byla pravděpodobně ještě výš po jiných indikátorech z průmyslu, které vyšly nedávno a potvrdily zlepšování situace, i tak je ale zpráva ISM pozitivním překvapením. Index je nejvýš od června 2011.

Na růstu indexu se značně podílely nové objednávky, u kterých 58,3 bodu ukazuje na nejsilnější zlepšení za více než dva roky. Dílčí index produkce dokonce stoupl na 65 bodů, což je hodnota, kterou jsme neviděli od roku 2004. Nad neutrální padesátku se vrátil také index zaměstnanosti, který dosáhl 54,4 bodu. Index zásob naopak poklesl na 47,0 bodů.


ISM

Průzkum je další, a to hodně silnou, indikací, že americký průmysl na začátku třetího čtvrtletí dál zrychlil, poté co rostl už v červnu. Nárůst poptávky a nových zakázek už naznačily údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v přechozích měsících. Podílí se na nich i exportní objednávky, ale hlavní roli by měla hrát domácí poptávka. Růst průmyslu umožňuje nabírání nových zaměstnanců.

Průzkum ISM naznačuje, že průmysl v červenci přispíval k tvorbě pracovních míst a měl by to být větší příspěvek než dříve. Čísla o tvorbě míst přinese zítřejší zpráva ministerstva práce. Data mají velkou šanci překonat současné odhady. Průmysl sice tvoří relativně malou část zaměstnanosti, ale dostáváme i další příznivé indikace. Dnes to bylo snížení počtu žádostí o podpory v nezaměstnanosti na konci července, včera vyšla dobrá data o zaměstnanosti v soukromém sektoru.

Výrobci elektrických zařízení v průzkumu uvádějí, že se dál zlepšuje trh s bydlením, což podporuje poptávku po jejich produktech. Potravináři vidí potřebu navyšovat kapacity v některých provozech. Stabilní podnikání konstatují výrobci dopravních prostředků, nábytku nebo různých průmyslových výrobků. Výrobci počítačů a elektroniky hodnotí podnikání jako slabší ve srovnání s předchozím rokem.


Váš názor
  • to je furt řečí o ekonomice USA
    1.8.2013 17:55

    ale o našich slovanských bratrech, který mají všeho daleko víc a jsou nám bližčí neslyšíme tady ani slovíčko. Kdybysme upřeli naše zraky k nim a zajímali se o dění u nich tak bysme mněli Temelín postavený za týden a navíc od nich dostali tučné všimné. Proč se stále upínáme na ty západ'áky z těch nikdy nic dobrého nekoukalo. Vzpemen'me na Mnichov.
    Klečka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data