Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet je za první pololetí poprvé v plusu i přes mírný červnový deficit

Běžný účet je za první pololetí poprvé v plusu i přes mírný červnový deficit

12.8.2013 10:16, aktualizováno: 12.8. 10:47
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Český běžný účet platební bilance vykázal za červen mírný deficit 3,2 miliardy korun po květnovém přebytku 1,9 miliardy korun. Výsledek je o trochu horší než očekávaná vyrovnaná bilance, ale na finanční trhy data žádný vliv mít nebudou. Oproti květnu se lehce snížil přebytek zahraničního obchodu se zbožím i službami, proti tomu narostl deficit bilance výnosů. Za celé první pololetí zůstává běžný účet v přebytku, což je na měsíčních údajích z platební bilance poprvé od začátku časové řady v roce 2003.

Přebytek obchodní bilance se v metodice běžného účtu snížil na 17,6 z květnových 20,4 miliardy korun. Ke zhoršení došlo také u bilance služeb, kde přebytek klesl na 3,8 miliardy. Na běžný účet vedle toho dolehl také větší deficit bilance výnosů, 26,8 mld. Kč. ČNB odhaduje odliv dividend na 17,2 miliardy korun, zatímco v květnu to bylo 7,8 miliardy. Zahraničním subjektům se vrací zhruba dvě třetiny zisku vytvořeného vlastněnými domácími společnostmi. Tento poměr mírně narůstá.

Bilanci běžných převodů ovlivňují hlavně pohyby peněz mezi ČR a rozpočtem EU. V červnu zde došlo k čistému přílivu 3,8 miliardy korun, což dostalo zmíněnou bilanci do plusu o 2,1 miliardy korun.

Finanční účet vykázal prakticky stejné saldo jako v předchozím měsíci, 16,2 miliardy Kč. Ve struktuře jsou však značné rozdíly. Přímé investice tentokrát znamenaly odliv peněz z ekonomiky. Za saldem -10,3 mld. Kč stojí jak splácení peněz z úvěrů mateřským firmám, tak investice českých společností v zahraničí. U portfoliových investic došlo k přílivu 12,6 miliardy korun a to v oblasti dluhopisů, konkrétně nákupem českých papírů zahraničními investory. Naproti tomu obchody s akciemi znamenaly odliv peněz. Změny krátkodobých pozic zahrnuté v položce ostatních investic pak daly dohromady přísun 19,4 mld. Kč.

obr


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data