Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pouze jeden ukazatel stále tvrdí, že trh je příliš drahý. Budeme ho k naší škodě ignorovat?

Pouze jeden ukazatel stále tvrdí, že trh je příliš drahý. Budeme ho k naší škodě ignorovat?

19.08.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Cyklicky upravený poměr cen a zisků na akcii (CAPE) byl zviditelněn profesorem financí Robertem Shillerem. Nyní se tento ukazatel stává stále více nepohodlným pro brokery. Například BofA Merrill Lynch minulý týden přinesla přehled 15 populárních ukazatelů valuace akcií a pouze CAPE, které dává do poměru cenu akcií a desetiletý klouzavý průměr reálných zisků, ukazovalo, že akcie jsou předražené. Mezi další použité ukazatele patřily různé jiné verze PE podle toho, jaké zisky používají, poměr ceny a účetní hodnoty akcií, poměr hodnoty společnosti k EBITDA, různé verze PEG (PE dělené očekávaným růstem), poměr ceny k volnému cash flow, rizikové prémie akciových trhů, poměr ceny akcií a ceny ropy či poměr ceny akcií a ceny zlata. Podle všech těchto ukazatelů je americký trh naopak levný.

CAPE ukazovalo, že akcie jsou předražené po většinu současné rally. Nyní se objevují stále znatelnější snahy o jeho diskreditaci. Od zmíněné BofA Merrill Lynch se můžeme například dočíst často používaný argument: „Shillerovo PE nyní ukazuje, že ceny akcií leží příliš vysoko. Pracuje ale s normalizovanými zisky na akcii, které dnes dosahují méně než 70 dolarů. To je méně, než kolik by dosáhly zisky během recese. Tato metodologie také předpokládá, že deset let představuje reprezentativní vzorek, ovšem poslední recese byla z hlediska zisků nejhorší v historii. Pokles zisků byl také násoben vysokým zadlužením, které bylo od té doby znatelně sníženo. Předpoklad, že by se podobný vývoj opakoval, je podle nás příliš pesimistický.“

Je ale uvedené pravdou? Volatilita zisků byla během posledních deseti let určitě vysoká. To však ukazuje na to, že význam CAPE vzrostl namísto toho, aby klesl. Toto měřítko přitom získalo na popularitě během dot.com bubliny a pomohlo i během „rally bláznů“ let 2003 až 2007. Je také pravda, že během krize zisky prudce poklesly, pak ale přišel ještě silnější růst. Volatilita byla tedy patrná v obou směrech. K podobným událostem docházelo i v minulosti a není důvod se domnívat, že CAPE bude v budoucnu fungovat hůře, než tomu bylo dříve. Graf jasně ukazuje, jaký signál nyní vysílá (CAPE modře, výnos vládních dluhopisů červeně): 
 
s1

Hodnota CAPE v současné době dosahuje 23,8 a akcie jsou podle něho předražené. Neznamená to ale, že vznikla bublina a investoři by měli houfně prodávat, jako tomu bylo v roce 1929 či 2000. Sám Shiller uvádí, že tato úroveň CAPE implikuje reálnou návratnost akcií v následujících deseti letech na úrovni 3 %. Ohledně toho, proč CAPE vysílá odlišný signál než ostatní valuační měřítka, pak ekonom tvrdí, že je to tím, jak rychle zisky v minulých letech rostly a obavami z jejich neudržitelnosti. Hodnota CAPE spočívá částečně v tom, jak jednoduchá je jeho konstrukce. Bylo by nebezpečné ho ignorovat, i když v současné době vznáší nepříjemné otázky.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data