Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína má na Blízkém východě značné zájmy, ale malý vliv

Čína má na Blízkém východě značné zájmy, ale malý vliv

30.08.2013 11:29
Autor: ČTK

Zhoršující se konflikt v Sýrii odhalil nepříjemnou pravdu skrývající se za uctívanou čínskou politikou nevměšování. Peking nemůže příliš ovlivnit vývoj událostí v oblasti, a to ani kdyby chtěl, napsala agentura Reuters. 

Se slabými a nevyzkoušenými ozbrojenými složkami neschopnými demonstrovat sílu na Blízkém východě může Čína hrát jen omezenou roli v tomto regionu, který je přitom klíčový pro její energetickou bezpečnost. 

Zatímco USA a jejich spojenci se připravují na pravděpodobný vojenský zásah v Sýrii, Čína to celé sleduje zpovzdálí jako divák, přestože sama má mnohem víc v sázce než některé další velmoci. 

Blízký východ je pro Čínu největším zdrojem ropy. Bez ní by se druhá největší ekonomika světa zastavila. V prvních sedmi měsících tohoto roku Čína dovezla asi 83 milionů tun ropy z této oblasti, což představuje polovinu jejího celkového importu. Největšími dodavateli byly Saúdská Arábie, Írán, Irák, Omán a Spojené arabské emiráty. 

V Sýrii má Čína malé hospodářské zájmy, je však přesvědčena, že tato země má strategický a diplomatický význam pro zajištění stability Blízkého východu a pro ochranu životně důležitých energetických zdrojů. 

Vysloužilý generálmajor čínské armády Luo Jüan loni v rozhovoru pro státní Lidový deník řekl, že s takovým množstvím ropy v sázce "si nemůžeme myslet, že s otázkami Sýrie a Íránu nemáme co do činění". 

Čína opakovaně prohlašuje, že nepodporuje ani nechrání syrského prezidenta Bašára Asada, a tvrdí, že vetovala jen ty rezoluce OSN, které by podle jejího názoru krizi dále prohloubily. Peking rovněž hostil jak představitele syrské vlády, tak zástupce opozice ve snaze nalézt politické řešení, což však nepřineslo žádné konkrétní výsledky. 

Ovšem i kdyby se čínská vláda rozhodla opustit princip nevměšování se do záležitostí jiných zemí, Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) není zatím schopna ničeho víc než symbolické přítomnosti v zemích daleko od vlasti. 

"ČLOA nemá v současné době prostředky, jak se aktivně zapojit a provádět kroky, jež USA a jejich spojenci plánují v nadcházejících dnech," uvedl Ross Babbage, australský vojenský analytik a někdejší vysoký představitel australské armády. 

Čínské ozbrojené složky, navzdory rychlému pokroku ve vývoji technologií stealth a zařazení své první letadlové lodi do výzbroje, neprošly žádnou významnější zkouškou. Poslední válku svedly v roce 1979 proti Vietnamu a tento krátký, pohraniční konflikt neskončil pro špatně připravené Číňany valným úspěchem. 

V poslední době se čínské lodě zúčastnily protipirátských hlídek u pobřeží Somálska, ale když došlo na evakuaci čínských občanů z Libye v roce 2011 během tamních bojů, Čína byla nucena spoléhat převážně na pronajaté trajekty, píše agentura Reuters. 

ČLOA se v současné době soustřeďuje na operace v Pacifiku, prohlásil Babbage. "Ale provádět ten typ operací, o němž tady mluvíme, ve Středozemním moři, na to Číňané skutečně nejsou připraveni. Byli by toho schopni za deset let? Určitě, kdyby se pro to rozhodli," dodal. 

Podle experta na blízkovýchodní politiku na Čínské akademii sociálních věd Jin Kanga si "Čína nemyslí, že by nesla odpovědnost za bezpečnost na Blízkém východě, protože tam nedokáže podnikat účinné kroky". "Nejlepším způsobem, jak ochránit své zájmy, by pro Čínu bylo diverzifikovat svůj ropný dovoz a kupovat více ropy od Ruska a z dalších částí světa," řekl Jin. 

Na rozdíl od ostatních členů Rady bezpečnosti OSN s právem veta - Spojených států, Ruska, Británie a Francie - má Čína s blízkovýchodním regionem jen malé zkušenosti. "Pro Čínu je to tajemná oblast, o níž ví jen málo," říká generálmajor čínské armády ve výslužbě a nyní vysoký poradce vládního Sdružení pro kontrolu zbraní a odzbrojení Sü Kuang-jü. "Číňané naprosto netuší, co se v těchto zemích děje. Proto musíme zaujímat neutrální postoj," dodává. 

Přesto na internetu probíhá diskuse, zda není načase, aby čínská armáda začala hrát na Blízkém východě agresivnější roli. Nyní se Peking při zajišťování stability a hladkého toku ropy spoléhá na Spojené státy. To by mohlo Číňany stále více dráždit a vést k přehodnocení strategie, uvedl nejmenovaný diplomatický zdroj obeznámený s čínskou politikou na Blízkém východě. "V určitém okamžiku si Čína řekne: proč by měly naši ropu chránit Spojené státy?" soudí zmíněný zdroj.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index