Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Arménie si místo EU vybrala Rusko. Brusel je v šoku z Putinovy taktiky

Arménie si místo EU vybrala Rusko. Brusel je v šoku z Putinovy taktiky

05.09.2013 16:46
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V souboji mezi Ruskem a Evropskou unií o vliv v postsovětském prostoru si Kreml připsal důležité vítězství. Arménie, která se ještě nedávno zdála být na cestě sblížení s unijními institucemi, včera deklarovala, že se připojí k Celní unii Ruska, Běloruska a Kazachstánu. A ofenziva pokračuje. Po týdnech napětí hraničícího s obchodní válkou Moskva obnovila vstřícné námluvy s Ukrajinou. Výměnou za vstup do ruských integračních struktur (a odmítnutí asociační dohody s EU) nabízí Kyjevu dotaci v rozsahu několika miliard dolarů ročně.

Arménie není žádný hospodářský ani geopolitický obr, o něhož by stálo za to se přetahovat jako o Ukrajinu. Na rozdíl od sousedního Ázerbájdžánu nedisponuje surovinovým bohatstvím a kvůli zamrzlému konfliktu v Náhorním Karabachu, v němž Ázerbájdžánce podporují i sousední Turci, je co do zahraničního obchodu a otevřených hranic odkázána pouze na Gruzii, Írán – a Rusko. To je jejím největším obchodním partnerem i zahraničním investorem. V zemi, jejíž HDP podle odhadů Světové banky loni dosáhlo 9,9 mld. USD, mají Rusové vloženy prostředky v hodnotě 3 mld. USD.

Přesto nakonec arménská volba a její náhlost bruselské diplomaty a úředníky překvapila a vystrašila. Jerevan měl na listopadovém unijním summitu ve Vilniusu společně s Kyjevem podepsat asociační dohodu, která by posílila jejich vazby na EU a zavázala je k větší demokratizaci a reformám západního střihu. Užší napojení na struktury EU by Arménii fakticky znemožnilo vstup do konkurenční Celní unie.

V červenci byla dokončena mnohaletá jednání o asociační dohodě a arménští představitelé své kolegy z EU ujišťovali o tom, že z cesty do Evropy není návratu. Arménský premiér loni listu Vedomosti sdělil, že připojení k Celní unii není pro Jerevan uskutečnitelné, jelikož země nemá společné hranice s žádným z dosavadních členů celního spolku. Jenže zřejmě zapůsobily prověřené přesvědčovací metody ruského prezidenta Vladimira Putina, který z prohloubení hospodářské, politické i bezpečnostní integrace s bývalými sovětskými republikami učinil zahraničně politickou prioritu číslo jedna.

I když Putin i jeho arménský protějšek Serž Sargasjan včera v prohlášení uvedli, že Arménie se k připojení k ruskému bloku rozhodla dobrovolně, málokdo v Bruselu pochybuje o tom, že náhlá změna kurzu přišla kvůli tomu, že Kreml Jerevanu výrazně zvýšil náklady proevropské orientace. Rusko má v tomto ohledu mocné páky. Krom zmíněných investic Arménii dodává levný zemní plyn a má na jejím území rozmístěno několik tisíc vojáků, kteří tvoří protiváhu ázerbájdžánským ozbrojeným silám.

„O tlaku na Arménii se vědělo a v tomto ohledu to není překvapivé. Ale skutečnost, že tento tlak nakonec Arménii donutil změnit rozhodnutí – to je překvapení a my toho hluboce litujeme,“ prohlásil polský člen zahraničního výboru Evropského parlamentu Jacek Saryusz-Wolski. „Arménie 4 roky vyjednávala o asociační dohodě s EU. Teď její prezident upřednostňuje Kreml před Bruselem,“ napsal na Twitteru švédský ministr zahraničí a veterán evropské diplomacie Carl Bildt.

Podle nejmenovaného západního diplomata, citovaného deníkem Wall Street Journal, Arméni s EU vyjednávali v dobré víře a sami tak tvrdý nátlak z ruské strany nečekali. Brusel bude prý s Jerevanem dál diskutovat o tématech typu zjednodušení vízového režimu. Navíc prý rozhodnutí o připojení se k Celní unii nemusí být konečné. Jiný zdroj arménskou otočku nazval „budíčkem“ pro Evropu a její politiku vůči Rusku.

Ruští analytici považují krok Jerevanu za absolutní vítězství Kremlu v jedné z bitev o vliv v postsovětském prostoru. Vzhledem k závislosti Arménie na ruské ekonomice, plynu a vojenské síle při podpoře v Náhorním Karabachu se ale prý takový výsledek dal očekávat. Ekonomický přínos vstupu do ruského spolku zůstává otázkou. Putin uvedl, že ruské firmy začnou investovat do modernizace svých aktiv v Arménii. První vlaštovkou má být 15 miliard rublů, kterou do infrastruktury v Arménii vloží státní kolos Ruské železnice.

Nyní se pozornost bude upínat na Ukrajinu, která stále deklaruje záměr podepsat ve Vilniusu přidružení k EU. Kyjev je pro Moskvu nejdůležitější z dosud nerozhodnutých zemí – z geostrategického i geoekonomického hlediska. Kreml se dosud snažil Ukrajince přesvědčit po dobrém i po zlém. Nyní zrovna nastavuje laskavější tvář a varuje před údajnou škodlivostí asociační smlouvy s EU pro ukrajinské národní zájmy. Po podpisu prý země jednostranně otevře svůj trh evropským firmám, přijde o suverenitu a přestane být pro Rusko strategickým, a dokonce plnohodnotným partnerem. Pokud by se Kyjev naopak rozhodl přiklonit se na východ, díky levnějšímu plynu a odstranění celních tarifů na ropu a další výrobky získá ročně dotaci v hodnotě 10-11 miliard USD.

Celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu byla oficiálně spuštěna v červenci roku 2010. Obchodní výměna v rámci bloku od té doby rapidně vzrostla. Loni byla integrace na území členských států dovedena do dalšího kvalitativního stupně v podobě společného hospodářského prostoru, na němž má platit volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovní síly. Moskva by z tohoto útvaru do několika let ráda vytvořila hluboké integrační uskupení, Eurasijskou unii, která by mohla být protiváhou EU, Číně a USA. Její hlavní orgán, Eurasijská komise, se od své předlohy v EU v některých ohledech liší, zejména mnohem těsnějším napojením na vlády členských zemí. Na rozdíl od Celní unie, kde se hlasovalo podle ekonomické váhy členů (což dávalo drtivou převahu Rusku), však v Eurasijské komisi budou rozhodnutí přijímána kompromisem, přičemž každému členu náleží jeden hlas.

(Zdroje: WSJ, Kommersant, Vedomosti, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2022
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo