Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký trh práce zklamal slabou tvorbou nových míst

Americký trh práce zklamal slabou tvorbou nových míst

06.09.2013 14:49, aktualizováno: 6.9. 15:19
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Informace, které přinesla dnešní zpráva ministerstva práce, nejsou dobré. Nezaměstnanost v USA sice dál klesla, ale s ní se snížila i zaměstnanost. Tvorba pracovních míst je překvapivě slabá. Přírůstek pracovních míst za srpen dosáhl 169 tisíc, zatímco se čekalo 180 tisíc. Navíc revize předchozího měsíce je výrazně směrem dolů na 104 z 162 tisíc.

Místa se v srpnu tvořila znovu hlavně ve službách, konkrétně v obchodu, dopravě a utilitách (64 tisíc). Značný nárůst registruje zdravotnictví a školství (43 tisíc), přispěly také služby spojené s volnočasovými aktivitami (27 tisíc) a profesionální služby pro firmy (23 tisíc). Průmysl přispěl k přírůstku pracovních míst 18 tisíci, dohromady s poklesem v předchozím měsíci je však příspěvek prakticky nulový.

Samostatný průzkum mezi domácnostmi ukázal, že míra nezaměstnanosti se snížila na 7,3 procenta z 7,4 procenta v červenci. Čekala se stagnace na 7,4 procenta. Se snížením je však spojen jak pokles počtu nezaměstnaných, tak pokles počtu zaměstnaných. Značně totiž klesla míra participace, tedy stoupl počet lidí, kteří se nacházejí mimo pracovní sílu. Ti, kdo ubyli ve statistice nezaměstnaných, do práce nezamířili.

Negativní dojem z dat trochu tlumí slušný nárůst mezd - hodinová mzda se oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,2 procenta, meziroční růst zrychlil na 2,2 procenta. Slušně stoupl také celkový objem mezd, ovšem ze slabého červencového základu.

Srpnová čísla neukazují, že by tvorba pracovních míst v americké ekonomice nabírala na síle. Naopak, třetí kvartál je v tomto ohledu zatím dosti slabý s průměrem 137 tisíc nových míst měsíčně. V podstatě je srpnový report velmi podobný tomu červencovému.

Zatímco během týdne přicházely příznivé indikace o stavu na trhu práce, rozhodující páteční čísla jsou špatná a vnášejí pochybnosti do představy, že Fed v září začne snižovat objem nákupů aktiv. Míra nezaměstnanosti sice míří vytrvale k cíli, ale detaily se centrálním bankéřům zajisté moc líbit nebudou. Někteří z nich přitom už dříve upozorňovali, že cíl pro nezaměstnanost není jediným faktorem a Fed bude hledět právě i na strukturu čísel.

Reakce finančních trhů odpovídá implikacím pro měnovou politiku. Americkým dluhopisům se dostalo podpory a jejich výnosy popadaly kolem 10 bodů. Akciím menší pravděpodobnost konce QE vyhovuje a evropské trhy tak stoupají. Dolar posílil především proti japonskému jenu. Eurodolar zareagoval sice prudkým růstem, ale zisky už téměř smazal a nyní se nachází na 1,3130. Kurzu může bránit v růstu holubičí ECB, ale je možné, že po rozjezdu amerického obchodování se ještě vzhůru posune. Trhy každopádně čeká dost nervózní čekání na Fed, o jehož rozhodnutí nyní panuje větší nejistota než dříve.

Nezam


Váš názor
  •  
    06.09.2013 16:05

    musi se nejakym zpusobem vysvetlit, ze se tisknou dolarky musi dal.....pro financni trhy je to jiz droga....
    abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba