Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bylo by bez eura skutečně lépe?

Bylo by bez eura skutečně lépe?

11.09.2013 7:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Po vypuknutí krize v eurozóně bylo možné slyšet mnoho hlasů, které tvrdily následující: „My jsme vám to říkali, celé to byl špatný nápad.“ Eurozóna podle nich není optimální měnovou oblastí, což znamená, že náklady společné měny převyšují její přínosy. Až do roku 2008 to vypadalo, že vše je v pořádku, skutečným testem ale byla zmíněná krize. A euro tímto testem neprošlo, protože se naplnily předpovědi ekonomických učebnic: Jestliže se vzdáte vlastní měny, ztratíte stabilizační nástroj a pokud přijde dlouhá krize, pak jediné východisko představuje pokles cen a mezd. To je ovšem bolestivý a neefektivní proces. Paul Krugman v této souvislosti porovnává současný vývoj v Irsku s vývojem v Thajsku během asijské krize. Zatímco asijským zemím se povedlo dosáhnout relativně rychlého oživení, Irsku se to nedaří (a Řecko se na cestu oživení ještě ani nedostalo).

Podobná tvrzení se zdají být dobře podložená, přesto jsem ale poněkud skeptický k tomu, že euro bylo takovým omylem a že život bez něho by byl lepší. Musíme se totiž ptát i na to, kde by byly země jako Řecko, Irsko či Španělsko, kdyby do eurozóny nikdy nevstoupily? Co by pro ně udělaly jejich měny před krizí a po ní? Nejpřesnější odpověď na tyto otázky najdeme při pohledu na podobné příklady. Ještě předtím bych ale rád zdůraznil, že není pochyb o tom, že vnitřní devalvace, tedy pokles cen a mezd, znamená bolestivý proces a oslabení kurzu je mnohem rychlejší způsob, jak změnit relativní ceny. A souhlasím i s tím, že eurozóna je skupinou zemí, které se nalézají hluboko pod svým potenciálem. Tento stav nastal v důsledku zanedbaných reforem, nekompetentního vedení a příliš pasivní centrální banky. Uvedené faktory mají za důsledek, že před krizí i po ní se dosažený růst pohyboval pod růstem potenciálním.

Jádro věci tkví v tom, že na seznamu problémů, kterým eurozóna čelí, možná euro není na prvním místě. Devalvace by mohla oživení pomoci, její efekt by byl ale nejistý a možná i malý. Když například porovnáváme Irsko a Thajsko, musíme si uvědomit, jak problematické je srovnání zemí s tak rozdílnými příjmy na hlavu. Jen těžko si představíme, že by Irsko dosahovalo podobného růstu jako Thajsko, protože irský produkt na hlavu je podobný, jako je tomu v Německu či v USA. Najít lepší porovnání je těžké, protože vyspělé země obvykle nemají pevný kurz, ani nevyužívají masivní devalvace.

Přesto si můžeme vzpomenout na to, že evropské země procházely krizí i v letech 1991–1993. Tato krize vedla ke zhroucení systému pevných kurzů a je to nejlepší porovnání, které máme pro případ odchodu nějaké země z eurozóny. Následující graf ukazuje vývoj HDP v jednotlivých zemích od roku 1990 do roku 2000: 
 
real gdp 

Přerušovanou čarou jsou vyznačeny země, které se rozhodly pro devalvaci měny. Ostatní se rozhodly pro zachování pevného kurzu (vyznačeny jsou plnou čarou). Z grafu vidíme, že systematický rozdíl mezi oběma skupinami nenajdeme. Rozdíly v růstu nevykazují vysokou korelaci s tím, zda daná země využila depreciace kurzu či zda ponechala pevný kurz. Je možné, že ty, které devalvovaly, tak musely učinit. I tak je ovšem pozoruhodné, jak podobný je vývoj HDP u všech zemí.

Porovnat můžeme i vývoj během poslední krize ve Španělsku a Velké Británii. Jde o velké ekonomiky, v obou před krizí probíhal boom na trhu s bydlením. Velká Británie nechala svou měnu během krize oslabit, Španělsko tak učinit nemohlo. První z těchto zemí by měla více těžit z růstu exportů, ale data ukazují, že španělské exporty rostly rychleji. Ani taková úvaha není dokonalým testem toho, zda by byl život bez eura jednodušší. Ukazuje však, že tvrzení o tom, že euro je omyl, nejsou zase tak nezpochybnitelná.

Zdroj: Blog Antonia Fatáse, profesora ekonomie na INSEAD


Váš názor
 • v EU dnes
  14.10.2013 13:23

  nemá 40 milionů lidí prostředky na jídlo !! 40.000.000 lidí má denně hlad. To je výsledek vlády idiotů v Bruselu. Společná měna k tomuto jevu notně přispěla. Zjevně těm plánovačům nedocvaklo, že národy sjednotit prostě nelze. Diferenciace mezi jednotnou měnou a několika desítami rozličných národů je natolik viditelná, že zaslepenost sociálních euroinženýrů dává tušit, že dojde v Evropě k dalšímu krveprolití. Je to jen otázka času.
  Jesse
 • nesuhlasim
  14.10.2013 12:34

  Autor kladie otazku, ze kde by boli krajiny ako Grecko, keby euro nemali. Tymto konstatovanim definuje priestor, v ktorom sa ma uberat debata o vyhodnosti/nevyhodnosti eura. A predikuje, ze ak Grecko absolvovalo uspesny rozvoj s eurom, tak potom je lepsie ak euro existuje, bez ohladu na to, co Grecko musi zazivat aktualne. Ja si dovolim uplne nesuhlasit. Pad z desiateho poschodia je vzdy bolestivejsi ako nedostanie sa na desiate poschodie. Kde by bolo grecko bez eura, ak mu euro do roku 2008 pomahalo v rozvoji? Bolo by na nizsom stupni rozvoja, malo by mensiu ekonomiku, mensie HDP, mensie exporty atd. No a co? A este raz - no a co? Bolo by chudobnejsie ako v roku 2008 bolo, ale bolo by chudobne skutocne, nie bohate domnelo, ako sme mohli vidiet. Kazdopadne stale, aj bez eura, by bolo bohatsie ako napr v roku 1993. Kde by bolo Grecko bez eura - po druhe - neviem, niekde medzi stavom z roku 1993 napr. a stavom z roku 2008 ale (!) - bez armady zbytocnych statnych uradnikov, co ochromia fungovanie krajiny, ked im zrusia desattisicove odstupne, bez obyvatelov naucenych klamat a podvadzat urady, bez obyvatelov naucenych neodvadzat dane a budovat sivu ekonomiku, bez ekonomiky plnej falosnych signalov, s mensim poctom skorumpovanych politikov a uradnikov, s vacsou mierou zodpovednosti za svoje ciny. A s mensim poctom samovrazd kvoli krachu. Bolo by an druhom poschodi namiesto desiateho, ale nespadlo by z neho. A pomaly by sa vlieklo na tretie. Nezuzujme postulatmi vychadzajucimi z nespravnych uvah priestor na argumentaciu. Lebo mozeme dojst k uplne nespravnemu zaveru.
  miroslav
 • Evro je v pr.ýlce
  11.09.2013 10:20

  z jednoho prostého důvodu, protože nastavila systém ve kterém je výhodnější nic nedělat a žít na úkor "debilnější" minority, která tento systém ještě nepochopila a z nějakého neznámého důvodu i přesto, že ji stát okrádá v průměru o 60% toho co vydělá tak se stále snaží něco vydělat.
  Mike
 • EUměnaEUzóna
  11.09.2013 10:05

  Ve škole jsem se učil ,že evropa je kontinent , skládající se z mnoha států s rozličnou hystorií ,řečí , kulturními tradicemi atd . Nechci polemizovat , jestli se žilo lépe bez EUra nebo s ním. Jedno je ale asi již dnes jasné . Vynálezci eura si neuvědomili, že s unifikací měny je nutné unifikovat nás občany. Abychom stejně mysleli ,žili a pracovali , pokud je to možné i mluvili. To již Evropský kontinent v hlavách politiků , kterým se v Bruselu líbi , pozvolna blíží jakému si federokontinentu mnoha" bývalých "států se "stejnou "hystorií , řečí , stejnými kulturními tradicemi , bohužel i stejným zbožim stejnými super giga nebo mega markety . Platí- li ještě , že politici jsou tu pro občany , tak v EU zóně se to trochu nepovedlo. Bez ohledu na to ,žilo - li se lépe před nebo po EUplatidle mám obavu, že se tento pokus na občanech bez občanů E V R O P Ě krutě vymstí.
  občan
  • Re Re: EUměnaEUzóna
   14.10.2013 13:27

   myslím že se píše historie, nebo to už taky neplatí?
   Novicius
Aktuální komentáře
16.07.2020
17:53Komentář Výsledky Bank of Amerika napodobují konkurenty, jen méně efektivně  
17:25Robinhood a pan Buffett
17:16Data slušná, výsledky smíšené, ECB nepřekvapila. Akcie aspoň zmenšují ztráty  
16:27Soud zrušil dohodu o poskytování dat občanů EU do USA
15:39Americký maloobchod se vrací před krizi, červen přinesl další růst  
15:04Komentář analytika: Morgan Stanley táhne vzhůru FICC segment  
14:47Morgan Stanley podtrhuje úspěchy amerických bank na Wall Street rekordními zisky
13:56ECB vyčkává. Sazby ani podpůrný program se nemění
13:26Bank of America vydělala nad odhady, akcie ale srážejí miliardy na koronavirové ztráty
12:37Otec bankrotního modelu předpovídá další megabankroty
11:23Trumpovi klesá podpora, mění manažera své volební kampaně
10:38Trhy neocenily čínská data a přihlédly k problémům. Od ECB dnes žádnou akci nečekáme  
10:15Akcie největšího čínského výrobce čipů vyletěly o 245 %
9:38Spojením automobilek Fiat Chrysler a PSA vznikne Stellantis
9:37Pošli tisíc dolců v bitcoinu, vrátím ti dva. Rozsáhlý útok na Twitter zacílil Bidena, Bezose, Muska či Buffetta
9:06Rozbřesk: Nové registrace aut v EU zmírňují propad, OPEC+ od srpna zvýší produkci
8:47Čínský kvartální růst a rozhodnutí ECB nechají ráno asi evropské burzy chladnými  
8:30Nové jádro v Dukovanech chce stát při stavbě financovat bezúročně
7:55Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta
6:41Fuest o koronasocialismu, ECB a deglobalizaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/20 Q2, Bef-mkt)
Domino's Pizza Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/20 Q2)
Johnson & Johnson (06/20 Q2)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:30Husqvarna AB (06/20 Q2)
8:30Atlas Copco AB (06/20 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/20 Q2)
13:15Morgan Stanley (06/20 Q2)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/20 Q2)