Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Bank: Světová populace začne klesat mnohem dřív, než tvrdí OSN

Deutsche Bank: Světová populace začne klesat mnohem dřív, než tvrdí OSN

10.09.2013 16:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Počet obyvatel by měl v následujících desetiletích pokračovat v nabobtnávání a vyvrcholit kolem roku 2055 na 8,7 miliardy lidí; o dalších 50 let později má klesnout na 8 miliard. Tak vypadá nová demografická prognóza Deutsche Bank. Radikálně se přitom liší od posledních odhadů OSN, podle nichž by měla světová populace přibývat až do roku 2100 a dostat se na 11 miliard – číslo, které ve sci-fi románu z roku 1954 předpověděl spisovatel Isaac Asimov.

„Svět se blíží velkému přelomovému bodu na své demografické trajektorii. Domníváme se, že obrat přijde dříve a s větší prudkostí, než s jakou počítají mainstreamové projekce,“ napsal globální stratég německé banky Sanjeev Sanyal.

Podle nejnovějších statistik OSN žije na Zemi 7,2 miliardy lidí. Zatímco OSN během následujících 90 let počítá s nárůstem obyvatelstva na 10,9 miliardy, podle Deutsche Bank to bude o 2,9 miliardy méně. Rozdíl odpovídá čtyřnásobku stávající populace Evropy.

Sanyal se ve své prognóze opírá zejména o demografické trendy rozvíjejících se zemí. Zatímco vyspělé státy si dlouhodobě drží nízkou plodnost, země jako Čína, Rusko, Jižní Korea a Brazílie prožívají rapidní pokles tohoto klíčového ukazatele. Rozvíjející se země prý přitom na zachování obyvatelstva potřebují vyšší celkovou míru plodnosti (průměrný počet živých novorozenců na ženu během jejího života) než vyspělé státy, a to kvůli vyšší míře kojenecké úmrtnosti.

Podle Sanyala průměrná žena v méně rozvinutých zemích potřebuje mít zhruba 2,3 dítěte na udržení obyvatelstva na stabilní úrovni. Všeobecně je za hraniční míru plodnosti považováno číslo 2,1, přičemž životní úroveň či jiné ukazatele na kalkulaci vliv nemají.

V Japonsku, Německu či Česku se celková plodnost drží už dlouho hluboko pod hraniční úrovní (na 1,4), avšak k razantnímu poklesu dochází i v Jižní Koreji (z 5 v roce 1950 na nynějších 1,3) nebo Brazílii (z 6,2 v roce 1950 na stávajících 1,8). „Vzhledem ke zmíněným trendům se domníváme, že celková světová míra plodnosti do roku 2025 klesne na hranici přirozené obnovy. Jinými slovy, náš druh přestane expandovat, což bude velký přelom v dějinách,“ uvádí se ve zprávě Deutsche Bank.

Obzvlášť drsně by měl obrat demografického trendu dopadnout na Čínu, jejíž práceschopné obyvatelstvo by se mělo rapidně zmenšit, i když bude úplně zrušena politika jednoho dítěte. „Kvůli vychýlenému pohlavnímu poměru už Čína nemá dostatečný počet žen v plodném věku, aby mohla stabilizovat svoji populaci,“ napsal Sanyal s odkazem na dlouhodobou preferenci čínských rodičů zanechat po sobě při omezených reprodukčních možnostech mužské potomky.

S poklesem čínské populace budou roli tahouna růstu globální pracovní síly přebírat země jako Indonésie, Filipíny či Indie. V posledně jmenované populační velmoci by mělo v následujících 20 letech demografickou kohortu v produktivním věku (15-64 let) posílit 230 milionů lidí. Nárůst pracovní síly budou zaznamenávat i Spojené státy.

(Zdroje: CNBC, DB, EIU)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2025
17:02Velikonoční Wall Street pod tlakem. Trumpovy útoky na předsedu Fedu znepokojují investory, pomlázku si odnášejí těžaři zlata  
14:45Co radí Buffett během tržních turbulencí? Udržte si hlavu na krku a budete odměněni
12:03O co jde ve sporu mezi Trumpem a Harvardem?
9:10Mester: Fed by měl vážit, co je vlastně nyní v jeho moci
9:05Peking varoval před obchodními dohodami s USA, které by poškodily Čínu
9:03Trump vyjádřil naději, že Ukrajina a Rusko tento týden uzavřou dohodu
8:51Trump věří v dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem již tento týden, americké futures jsou v červeném  
20.04.2025
9:38Víkendář: Pro Američany je snazší obviňovat cizí země, než brát vážně své domácí problémy
19.04.2025
9:35Víkendář: Kdo má pravdu ve sporech o cla?
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data