Aktualizováno V souladu s předběžnými čísly dnes Eurostat oznámil, že míra inflace v eurozóně za srpen klesla na 1,3 procenta z červencových 1,6 procenta. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta, taženy energiemi a službami. Ty zaznamenaly růst o 0,5, respektive 0,3 procenta. Naopak ceny potravin o 0,3 procenta klesly, ceny průmyslového zboží se nezměnily.
Největší míru inflace nadále registruje Estonsko, 3,6 procenta, dále Nizozemsko s 2,8 procenta a Slovinsko s 2,2 procenta. Naopak v Řecku jsou ceny meziročně o procento níž, v Irsku stagnují a na Kypru či v Portugalsku jen nepatrně rostou. Vedle těchto menších periferních zemí drží inflaci dole také Itálie a Francie, zatímco ve Španělsku rostou ceny nadprůměrně. Také Německo se s 1,5procentní inflací nachází lehce nad průměrem.
V celé EU ceny rovněž stouply meziměsíčně o 0,1 procenta, meziroční inflace ovšem v srpnu činila 1,5 procenta. Do čísla se totiž započítává britská 2,8procentní inflace.
Inflace v eurozóně očištěná o energie a potraviny zůstává na 1,1 procenta. Ceny energií jsou meziročně o 3,2 procenta výš, ceny potravin o 3,1 procenta. Data dávají důvod Evropské centrální bance, aby zůstala u svého relativně holubičího postoje. Jak z banky pravidelně zaznívá, inflace zůstává utlumená. Navíc krátkodobé zrychlení cen, ke kterému došlo po dubnu, už dál nepokračuje a naopak tu máme znovu dezinflaci. Pro trhy jsou však dnešní data neutrální, neboť jen opakují předběžnou informaci.
