Po měsících napjatého očekávání a spekulací ohledně dalšího kroku americké centrální banky investoři obrací pozornost zpět k Číně. Akciové trhy v celé Asii vykazují růstovou tendenci a spolu s nimi stoupají i ceny průmyslových komodit jako měď či železná ruda, kterým pomáhají známky oživení čínského hospodářství. Jüan překonává jedno maximu vůči americkému dolaru za druhým a proud peněz do druhé největší ekonomiky světa nabírá na tempu. Čína je opět „in“.
Letos to pro investory v říši středu rozhodně nebyla hladká jízda. Minulý týden všemi trhy z kategorie emerging markets otřásla zpráva o růstu sazeb na čínském peněžím trhu, což vyvolalo obavy, že banky by mohly mít potíže se sháněním potřebné likvidity. Strach z toho, že snahy oficiálních míst vyhnout se prasknutí dluhové bubliny a udržet inflaci v přijatelných mezích dolehnou na růstová tempa, ovládl investory v Šanghaji i na globálních komoditních trzích už v prvním pololetí a vedl k rozsáhlým výprodejům.
Ochota zkusit to s čínskými a na ně navázanými akciemi znovu odráží nedostatek alternativních příležitostí, jež se na finančních trzích nabízí. Světová ekonomika v globálu neroste nijak závratnou rychlostí a extrémní monetární expanze v západních zemích vyslala tamní akciové a dluhopisové trhy na nové rekordy. Čínský trh, který se v posledních letech pohybuje převážně v sestupných koridorech, podle některých hráčů představuje vítanou možnost nástupu do pozic.
„Čína si s sebou nese příběh – opravdu zdecimovaný trh s nízkými valuacemi. A spoustu lidí tomu věří,“ tvrdí Gary Dugan, který rozhoduje o složení portfolia klientů v privátní bance Coutts & Co. V září zvýšil podíl čínských akcií v alokacích spravovaných prostředků.
Referenční index Shanghai Composite od svých lokálních minim v červnu povyskočil o 15 % výš a minulý týden zakončil na 2132 bodech. Od ledna je ale stále v 5% mínusu. V polovině roku 2009, kdy na západních burzách pomalu opadaly nejhorší výprodeje, se vyšplhal k 3500 bodům. V posledních měsících se daří i čínským obchodním partnerům. Burza v indonéské Jakartě za říjen posílila o 12,7 %. Kotace mědi, na jejíž světové spotřebě se Čína podílí ze 40 %, se od červnových tříletých minim posunuly o 9 % výš.
Náladu v posledních týdnech povzbuzují dobrá data z ekonomiky. Index aktivity nákupních manažerů v průmyslu v říjnu vystoupal na sedmiměsíční maximum. Hospodářství ve 3Q13 expandovalo meziročním tempem 7,8 %, rychleji než v předchozích dvou kvartálech. Nenaplnily se tak obavy z „tvrdého přistání“ tahouna globálního růstu. Naděje vzbuzuje i nově otevřená zóna volného obchodu v Šanghaji a očekávané reformy, jež mají být ohlášeny na listopadovém sjezdu komunistické strany. Změny by měly přinést více otevřenosti soukromým a zahraničním investorům, deregulaci a zvýšení mobility obyvatelstva.
Nervozitu stále vyvolávají podmínky na úvěrových trzích a obavy z toho, že čínský finanční systém tíhu nakupených dluhů neunese. Sazby u sedmidenních repo operací na mezibankovním trhu v pátek vystřelily na 5,05 %, oproti 3,49 % z předchozího týdne. Dnes dokonce sazba vyletěla na 5,59 %. Zdražování likvidity se projevilo i na dluhopisovém trhu. Desetiletá státní obligace se v pátek prodávala s výnosem 4,2 %, což bylo nejvíc za šest let. Investoři mají stále strach z toho, jací úvěroví kostlivci vězí ve skříních regionálních administrativ, které často ve snaze plnit předepsaná stachanovská tempa růstu bezhlavě investují do projektů s mizivou vidinou návratnosti.
Někteří správci portfolií přes tyto výhrady v Čínu bezmezně věří. „Tamní trh je velmi levný. V krátkém období byste nemuseli vypadat příliš chytře, ale v dlouhodobé perspektivě budete,“ myslí si Tony Edwards z fondu Robeco, který disponuje aktivy v hodnotě 250 mld. USD.
(Zdroje: WSJ, Bloomberg)