Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejdůležitější obrázek roku 2013

Nejdůležitější obrázek roku 2013

19.12.2013 19:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Za nejdůležitější grafy a obrázky letošního roku jsou obvykle považovány ty makroekonomické. Týkají se QE, příjmové nerovnosti, výše dluhu a podobně. Já jsem se domníval, že nejdůležitějším příběhem roku 2013 bylo to, že republikánům z Tea Party se téměř podařilo vyvolat default Spojených států. Možná, že tu je ale ještě něco významnějšího. Jde o následující mapu, která ukazuje vzdušnou zónu obrany Japonska a novou zónu obrany Číny:

001

Proč se Čína snaží o získání kontroly nad prostorem, který doposud kontrolovalo Japonsko? Dominantní teorie říká, že se Čína snaží snížit vliv Spojených států v celém regionu východní Asie. To by vzbuzovalo obavy, ale nemuselo by jít o nic klíčového. Supervelmoci by se totiž kvůli těmto pomalu se měnícím sférám vlivu pravděpodobně do konfliktu nepouštěly. Největším nebezpečím by byla neplánovaná konfrontace, která by vedla k diplomatické krizi. Čína určitě není přítelem Spojených států, to ovšem neznamená, že mezi těmito zeměmi musí vzniknout válečný konflikt.

Je tu ale i horší možnost: Čína se může snažit o provokaci s cílem vyvolat válku s Japonskem. Čína si je vědoma své pozice rodící se supervelmoci a někteří poukazují na její podobu s Německem před 100 lety. Podobné vznikající supervelmoci obvykle „ohlašují“ svůj příchod na scénu úspěchem ve válce. U Německa to bylo vítězství v prusko-francouzské válce v roce 1870. Pro Spojené státy to bylo vítězství ve válce se Španělskem, u Japonska vítězství ve válce s Čínou v roce 1894. Tyto konflikty vznikají často mezi dlouhodobými nepřáteli a podle vývoje z posledních let by se mohlo zdát, že Čína hledá nějakého nepřítele s cílem získat své vlastní vítězství. V roce 2011 se tak dostala do konfrontace s Vietnamem, o rok poté s Filipínami. Z nějakého důvodu se ale rozhodla proti válečnému konfliktu. Možná, že její protivníci nebyli dost silní na to, aby jí posloužili k dokázání její síly.

S Japonskem je to ale něco jiného. V Číně vůči němu panuje velká nenávist kvůli druhé světové válce, kterou Čína sice vyhrála, ale s velkou pomocí USA. Protijaponský sentiment je mnohem silnější než sentiment proti Filipínám či Vietnamu. Kdyby Čína ukázala, že je schopna ho porazit, ukázala by svou sílu celému světu. A s tím, jak klesá růst čínské ekonomiky, může její vedení stále intenzivněji hledat zdroje své legitimity. Japonsko je podporováno Spojenými státy, Čína ale může sázet na to, že by vyhrála krátkou válku, nebo že by se Spojené státy omezily na diplomatické protesty. Tyto předpoklady však mohou být tragickým omylem. V nejlepším případě by došlo ke zmrazení světového obchodu, v nejhorším k třetí světové válce. Američané tuto možnost obvykle ignorují, nebo si z ní dělají legraci. To jí ale neubírá na hrozivosti. Nejdůležitějším obrázkem roku 2013 je tak podle mého nová čínská zóna obrany.

Autorem je ekonom Noah Smith.

(Zdroj: Noahpinion)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů