Státu hrozí, že bude muset vrátit firmám až 7,5 miliardy korun. Přes 5 miliard si nárokuje z většiny státem vlastněný . Společnost požádala finanční úřad, aby jí vrátil celou částku odvedenou v letech 2011 a 2012 na darovací dani z emisních povolenek.
Novému ministru financí Andreji Babišovi (ANO) se tak bude zřejmě špatně plnit plán úspor ve státním rozpočtu, s nímž se svého nového úřadu ujal. "Dne 24. ledna podal dodatečná daňová přiznání k darovací dani z povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. V nich se přihlašujeme k vrácení této daně, a to v souhrnné částce 5,3 miliardy korun. Rozumíme sice důvodům, proč stát tuto daň zavedl, podle právních norem ale musíme hájit zájmy firmy tak, abychom nepoškodili akcionáře ," říká mluvčí Ladislav Kříž.
Mimořádnou dvaatřicetiprocentní daň z povolenek, jež stát rozdával firmám zdarma z přídělu schváleného Evropskou unií, na dva roky zavedla Nečasova vláda. Chtěla tak získat další zdroj na úhradu prudce rostoucích poplatků na podporu obnovitelných zdrojů energie. Jenomže podle evropských směrnic měly být v uvedeném období emisní povolenky firmám přidělovány zdarma.
Proti dani už se u soudu ohradila první firma: Ško-Energo, dodavatel energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto. A uspěla, přinejmenším u první instance: nárok na vrácení daně ve výši 20 milionů korun jí přiznal už loni Krajský soud v Praze. A to i přesto, že oprávněnost daně potvrdil i Ústavní soud, podle něhož byla v pořádku.
Stát se proti rozsudku ve prospěch Ško-Energo odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, ten ale přehrál rozhodování do zahraničí: požádal o posouzení situace Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. Ten zatím nerozhodl, vypadá to ale, že se vysloví spíš proti oprávněnosti daně. Tedy ve prospěch protestujících firem.
Podle evropských regulí byly totiž evropské vlády povinny v letech 2008 až 2012 rozdat bezplatně 90 procent povolenek, které jednotlivým státům přiklepla Evropská unie.
Zatím lucemburský soudní dvůr posuzoval podobný případ týkající se šesti španělských energetických společností. Ty protestovaly proti tomu, že místní regulační úřady promítly přidělené bezplatné povolenky v konečné zákaznické ceně elektřiny a fakticky tím ořezaly výrobcům zisk. Podle lucemburského soudu totiž při výpočtu španělský regulátor použil špatnou metodiku. "Výsledek byl nejednoznačný," hodnotí tento precedens Kříž.
se proto rozhodl o vrácení daně raději preventivně požádat, i když je zatím právní situace nejasná. Kdyby totiž tento krok dál odkládal, hrozilo by promeškání zákonné lhůty pro dodatečné daňové přiznání.
Pokud by český stát musel vracet daň všem firmám, které ji zaplatily, přišel by celkem o 7,5 miliardy korun. Což už je pro rozpočet slušný zásek.
Po Ško-Energo se s protestem proti zaplacené dani ozývají i další poplatníci: teplárenský Alpiq požádal o vrácení 140 milionů korun, Dalkia či zatím veřejně ohlásily, že chystají stejný postup.

Související články na IHNED.cz
ČEZ, Čepro nebo Aeroholding. Ministerstvo financí drží alespoň 40% podíl ve 26 firmách
EKONOM: Sněmovna nepodpoří dostavbu Temelína. Podívejte se, jak by hlasovali poslanci
Tři ze čtyř solárních parků ČEZ vyšetřuje policie. Povolení mohly získat podvodem