Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo není ekonomickou hvězdou kvůli reformám, ale díky východní Evropě

Německo není ekonomickou hvězdou kvůli reformám, ale díky východní Evropě

10.02.2014 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Na konci 90. let bylo Německo nazýváno „nemocným mužem Evropy“. Dnes je její hvězdou. Nezaměstnanost v této zemi klesla přibližně z 5 milionů v roce 2005 na asi 3 miliony v roce 2008. V roce 2011 se německé exporty dostaly na rekordní maxima, rovnají se téměř polovině HDP a tvoří asi 7,7 % světových exportů. Jak se Německu podařilo dostat se během méně než deseti let z pozice churavějícího do pozice superstar? Řada ekonomů v této souvislosti zmiňuje reformy trhu práce. Podle našeho názoru je ale hlavní příčinou nevídaná decentralizace vyjednávání o mzdách, která vedla k prudkému poklesu jednotkových nákladů práce a zvýšení konkurenceschopnosti.

Co bylo příčinou zmíněné decentralizace? Instituce, které jsou na německém trhu práce aktivní, nejsou zakotveny právně. Jsou autonomní, mají specifický způsob vedení a stojí na vzájemných dohodách mezi svazy zaměstnavatelů, odborů a poradních orgánů. Celý systém je tak flexibilnější a dovede reagovat na potřebu změn. Často zmiňované Hartzovy reformy nehrály podle našeho názoru významnější roli. Kdyby nebylo oné decentralizace a flexibility, Německo by svou konkurenceschopnost nezvýšilo. Uvedené závěry jsou významné i z hlediska současného vývoje na periferii eurozóny. Země jako Itálie a Francie mají výrazně centralizovanější systém a reformy se tedy budou muset mnohem více spoléhat na politický proces. Německé zkušenosti nejsou argumentem pro reformy podobné těm Hartzovým, ale pro snahy o decentralizaci institucí trhu práce.

Proč se ale přednosti německého systému začaly ukazovat až ve druhé polovině 90. let? Podle našeho názoru je to tím, že v té době rostl fiskální tlak daný opětovným sjednocením Německa a globální konkurencí. Německé firmy nebyly nadále schopny udržet vysoké mzdy i proto, že na ně tlačila možnost přesunutí produkce do východní Evropy. Ta posunula centrum vyjednávací síly od odborů ke svazům zaměstnavatelů. Odbory byly nuceny přijmout snížení mezd, protože kdyby tak neučinily, jejich vliv by nakonec klesl na minimum.

Uvedené je výtahem z „From sick man of Europe to economic superstar: Germany’s resurgence and the lessons for Europe“.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 •  
  11.02.2014 10:28

  Stačilo napsat místo článku Němci zchudly a Německo zbohatlo.
  Naith
 • to civím jak puk
  10.02.2014 9:24

  může se o tom vůbec psát, že nás Německo vyždímalo a konečně obsadilo ekonomický prostor tak, jak se to Hitlerovi nepodařilo?:-))
  Jesse
  • Re: to civím jak puk
   10.02.2014 9:35

   Bohužel se tak stalo za velkého přispění naších politiků a privatizátorů. To se může stát. Mnohem větší tragedií tohoto hároda je že títéž lidé, kteří tento marazmus zavinili se dál opájí moci a páchají beztrestně další zločiny.
   Homo
   • Hm,
    10.02.2014 9:41

    panove, nemyslite, ze nacionalisticke fnukani je trochu mimo misu?
    hm
    • Re: Hm,
     10.02.2014 9:43

     my nefňukáme, pouze konstatujeme.
     Jesse
     • Aha, pardon,
      10.02.2014 9:50

      ve mne to emotivni vyrazivo vzbudilo jine asociace :-)
      hm
      • Re: Aha, pardon,
       10.02.2014 9:58

       dovedu si je představit:-)
       Jesse
   •  
    10.02.2014 9:39

    Jj, Klausovi stačilo dát balíček žvýkaček a Lívii časopis Burda. Dělali si z nás prdel jako z indiánů, když jim rozdávali zrdcátka a korálky. Klausovi hoši si pak zpívali známou písničku - "My Prahu nedáme, radči ji prodáme":-)) ... místo "zbouráme"
    Jesse
 • reformy
  10.02.2014 9:18

  Hartzovy reformy často zmiňuje především makroekonom. Tj, ten, který věří, že jedinými nástroji regulace státu jsou měnová a fiskální politika. Kromě toho existuje ještě "mikroekonomická" politika a ta má mnohem větší váhu, třebaže není tak efektní, její nositelé nejsou tak dobře placení jako ministři nebo členové rady centrální banky a třebaže její realizace trvá dlouho a obtížně měřitelné efekty. V Německu se prostě prosadil konsensus (i díky chudému východu Německa, i díky reálné hrozbě konkurenceschopnosti a díky dostatečné nabídce levných pracovních sil z východní Evropy), že personální náklady činí zemi nekonkurenceschopnou a že je třeba to změnit. Nahrál tomu i fakt decentralizace mzdových vyjednávání, velmi silné pozice malých a středních podniků a faktu, že věřejná správa je "user friendly", tedy vstřícná vůči potřebám střední třídy. Ale což, jen si dál hrejme na tržní ekonomiku pomocí hádek o DPH a operací na devizovém trhu!?!?!?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m