Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Westinghouse se stahuje z malých reaktorů. Slibnému segmentu dominují Rusové a Číňané

Westinghouse se stahuje z malých reaktorů. Slibnému segmentu dominují Rusové a Číňané

14.02.2014 12:36, aktualizováno: 14.2. 14:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Investice milionů dolarů a více než desetiletí práce na vývoji malých jaderných reaktorů společnosti Westinghouse přijde vniveč. Projekt, do něhož byly kladeny velké naděje a který mnozí označují za budoucnost jaderné energetiky, nakonec americko-japonský podnik vzdal.

Stalo se tak poté, co společnost utrpěla dvojnásobný neúspěch s žádostí o podporu projektu vývoje malých reaktorů v rámci programu jejich komercionalizace u amerického ministerstva energetiky. Americká vláda dala před Westinghousem přednost firmám Babcock & Wilcox a NuScale Power.

První kolo soutěže o státní podporu vývoje malých jaderných reaktorů, které by se v budoucnu mohly uplatnit třeba při odsolování mořské vody, při elektrifikaci odlehlých oblastí bez infrastruktury nebo jako záložní zdroje větších reaktorů, se uskutečnilo v listopadu 2012 a společnost Babcock & Wilcox ze Severní Karolíny v něm zvítězila s projektem malého reaktoru o výkonu 180 MW, pro nějž získala v první fázi podporu 101 milionů dolarů. Ve druhém kole dali experti amerického ministerstva energetiky před Westinghousem přednost projektu reaktoru společnosti NuScale Power o výkonu 45 MW, který získal státní podporu ve výši 226 milionů dolarů. Ani v tomto kole tak Westinghouse se svým projektem reaktoru SMR o výkonu 225 MW neuspěl.

Výkonný ředitel Westinghousu Danny Roderick vycouvání ze slibného segmentu menších reaktorů obhajuje změnou priorit. Společnost se podle něj hodlá plně soustředit na projekt reaktorů AP 1000, jejichž první prototypy buduje v současné době ve Spojených státech a Číně. Ani tento projekt ovšem neprobíhá hladce a problémy s cirkulačními čerpadly způsobily skluz staveb bloků s reaktory AP 1000 (stejný typ, s nímž se Westinghouse účastní tendru na dostavbu JE Temelín) oproti plánu. „Není to problém technologií, problém je v tom, že pro malé reaktory neexistuje dostatek zákazníků,“ tvrdí Roderick. „Pokud je nebudeme vyrábět v počtu alespoň 30 nebo 50 kusů, peníze se nám nevrátí,“ dodává.

Ne všichni ovšem mají stejný názor. Jak uvedl americký deník Pittsburgh Post-Gazette, existuje mnoho firem, které věří, že právě malé reaktory mají budoucnost. Jejich výhodou je relativně nízká pořizovací cena, kratší termín výroby a možnost kombinace výkonu několika reaktorů podle aktuální potřeby.

Společnost Holtec International, která vyvíjí minireaktor o výkonu 160 MW, byla například s žádostí u ministerstva energetiky také odmítnuta, ale přesto dvojnásobně zvýšila investice do projektu. Americká Jaderné regulační komise, která kontroluje komerční jaderný průmysl v USA, očekává první žádost o licenci pro výrobu malých reaktorů v horizontu několika měsíců.

V roce 2011 bylo ve 28 zemích světa v provozu 125 malých a středních jaderných elektráren s celkovou kapacitou 57 gigawattů. Dalších 17 bylo ve výstavbě. Nejmodernějším modulárním projektem se může v současnosti pochlubit Čína. Prim v jejich vývoji hrály za studené války Spojené státy a Sovětský svaz, které s nimi poháněly jaderné ponorky.

V Rusku je vývoj malých reaktorů v plném proudu. Za dva roky má na trh přijít první komerční malý reaktor SVBR-100 chlazený směsí olova a bismutu. Technologii vyvíjí v rámci joint venture ruská státní korporace Rosatom a energetický podnik miliardáře Olega Děripasky. Možnosti jeho uplatnění jsou potenciálně velké.

Výhodou malých reaktorů je snadná doprava i do odlehlých oblastí a vysoká úroveň bezpečnosti. V malých reaktorech totiž na rozdíl od jejich větších souputníků není vysoký tlak, a v případě jakékoli nehody tak nehrozí přehřátí a únik radioaktivního paliva. Reaktory díky tomu nepotřebují nákladné bezpečnostní systémy, ani systém zadržování radioaktivity, protože jsou sestrojeny tak, že elementární fyzikální zákony nedovolují, aby v nich vůbec k nežádoucím reakcím došlo.

 
(Zdroje: Atomic Insights, Pittsburgh Post-Gazette, Atominfo.ru)


Čtěte více:

Reaktory Westinghousu se měly lépe prověřit, tvrdí čínský jaderný veterán
04.12.2013 17:28
Vůbec první jaderná elektrárna stavěná na základě revoluční americké t...
Westinghouse v pátek podá upravenou nabídku v tendru na dostavbu Temelína
19.12.2013 12:41
Americko-japonská společnost Westinghouse v pátek předá energetické fi...

Váš názor
 •  
  27.02.2014 16:41

  Zajímavé je, že se společnost Westinghouse obává nedostatku zákazníků, když mnoho společností na celém světě pracuje na vývoji této kategorie jaderných reaktorů. Například v Rusku probíhá usilovný vývoj reaktorů SVBR-100, které by v blízké době měly spatřit světlo světa. To je velký rozdíl oproti americkým projektům modulárních jaderných reaktorů, které jsou zatím všechny ve fázi projektování.
  Proficak
  • Mnoho společností už právě bohužel ne
   27.02.2014 17:50

   To, že malé jaderné reaktory vyvíjí několik společností na světě už bohužel neplatí. Rusové jsou jednoznačně nejdál a ostatní jim ze zcela nepochopitelných důvodů vyklízí pozice. Evropská Unie bohužel vývoj štěpných technologií téměř nepodporuje, soustředí se na fúzi (a to je běh na dlouhou trať a vždy se bude jednat o obrovské elektrárny, takže alternativa malých reaktorů bude potřeba). V Evropě tedy výzkum malých reaktorů provádějí v podstatě už jen Francouzi a to v omezené míře. Japonci skončili po Fukušimě, teď odpadají Američané (ne všichni ještě je tam iniciativa jiných firem). Čína si vlak ujet nenechá a v budoucnu si zřejmě s Ruskem rozdělí celý trh. Jestli pak budou ostatní brečet, bude to jedině jejich chyba.
   CorAngar
   • Re: Mnoho společností už právě bohužel ne
    27.02.2014 18:10

    Souhlasím, Rusko je skutečně ve vývoji a testování malých reaktorů nejdál. Není to náhoda, ale je to dáno hned několika faktory. Prvním je zkušenost s malými reaktory z ponorek a jaderných ledoborců, dalším podpora, jaké se vývoji jaderných technologií dostává expertům od státu a ještě další přesvědčení podnikatelů jako Děripaska, že se to do budoucna mnohonásobně vyplatí a bude to byznys jako Brno. Malé ruské reaktory mají navíc kromě výroby energie i schopnost vyrábět z mořské vody pitnou, po čemž skočí všechny státy, kde jí je nedostatek. Odmítat jádro jen z ideologických důvodů je nesmysl, a co se týče ekologie, jsou tyto zdroje energie bezuhlíkové a bezpečné.
    Pavel Horák
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data