Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jakou práci by si dnes vybrali velcí finančníci minulosti?

Jakou práci by si dnes vybrali velcí finančníci minulosti?

19.02.2014 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Kdyby došlo k reinkarnaci J. Pierponta Morgana, kým by se tento významný bankéř minulosti stal? Byl by Jamie Dimondem, který nyní stojí v čele banky JPMorgan? Nebo by se Morgan raději vrátil jako šéf private equity společnosti Blackstone Stephen Schwarzman, či jako Leon Black, který stojí v čele společnosti Apollo? Vsadil bych se, že to bude právě u private equity. Nebylo by to ani tak kvůli tomu, že tito „alternativní správci aktiv“, jak sami sobě říkají, jsou dnes podnikavější a dobrodružnější než ředitelé bank. A důvodem není ani to, že příjem Dimonda ve výši 20 milionů dolarů vypadá ve srovnání s příjmy Schwarzmana nebo Blacka téměř skromně. Důvodem je obrovský růst nebankovního financování, které je poskytováno firmám jen s minimem regulace a dohledu. Zdá se, že „nebanky“, které tyto finance poskytují, mají dnes stejný význam jako tradiční banky. A jejich práce je zábavnější.

Uvedené tvrzení dokládají čerstvá čísla zveřejněná investičními skupinami. Před deseti lety dosahovala návratnost vlastního jmění Goldman Sachs svého vrcholu na 40 %. Minulý rok to bylo už jen 11 %. Tato návratnost u společnosti KKR nyní dosahuje 27,4 %. O tom si mohou banky nechat snít. Dříve nebankovní skupiny profitovaly z prodeje firem, které před lety koupily. Dnes už ale tolik transakcí neprobíhá a tak se zaměřily na oblast, která bývala doménou bank. Mohou si to dovolit proto, že banky už neposkytují úvěry rizikovým projektům a zejména malým firmám.

Apollo vlastní aktiva ve výši 160 miliard dolarů a dnes jen čtvrtina z nich souvisí s private equity. Společnost přikročila k mohutné expanzi v oblasti korporátních úvěrů a dluhopisů, což její rozvahu výrazně nafouklo. Blackstone zase minulý týden oznámil, že se hodlá více věnovat hypotéčnímu financování. Úvěrové aktivity těchto společností samozřejmě stále nedosahují takových rozměrů, jako je tomu třeba u JPMorgan. Jsou ale větší než u středně velkých amerických bank. Jes Staley, který dříve pracoval pro JPMorgan, k tomu uvádí: „Dnešní private equity společnosti vypadají jako obchodní banky před sto lety. Jsou opravdu velké a mají vliv.“

Rostoucí vliv nebankovních skupin ale nemusí být pozitivním jevem. Tyto společnosti nečelí takové regulaci, a to jim pomáhá generovat zisky tam, kde se to bankám nedaří. Regulátory to znepokojuje, objevují se varování týkající se trhu s korporátními úvěry. Pozitivní je to, že nebankovní instituce netrpí problémem nesouladu mezi časovou strukturou aktiv a pasiv. Neberou totiž vklady, financovány jsou dlouhodobým kapitálem. Regulátoři se tak domnívají, že tím klesá systematické riziko. A nikdo nepopírá, že boom v této oblasti odráží nenaplněnou poptávku po financích. Je paradoxní, že růst regulace, ke kterému došlo po roce 2008, snížil riziko u bank, ale dal prostor jiným finančním hráčům. Můžeme to považovat za triumf podnikatelského ducha Wall Street či za důkaz její schopnosti obcházet pravidla. Každopádně v popředí zájmu stojí opět finanční arbitráž a generuje zisky, které by se líbily i Morganovi.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • Keby bolo keby
  19.02.2014 11:05

  Predpokladam, ze ta reinkarnacia by prebehla standardnym sposobom. Narodilo by sa nove dieta klasickou cestou (ktore by vsak vykazovalo nejaku nadprirodzenu spojitost s J.P.M.). Ale to dieta by vychovavali iny rodicia v inom prostredi. Dieta by si pravdepodobne vybudovalo uplne iny rebricek hodnot a priorit, kde peniaze by vobec nemuseli byt az na prvom mieste. J.P.M. by tak pracoval v uplne inom obore, uplne inou dravostou, s uplne inymi konickami, a noviny by o nom pravdepodobne vobec nepisali. A tato moja teoria je rovnako bezducha, ako ta v clanku.
  Eco
 • si teda o sobě myslí :-)
  19.02.2014 8:08

  Proč si někdo z té finanční oligarchie nemyslí, že by taky mohli někteří z nich tahat popelnice? :-)))))
  Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m