Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak oživit ukrajinskou ekonomiku

Jak oživit ukrajinskou ekonomiku

25.2.2014 18:28

Ukrajina se náhle ocitla v bodě demokratického přelomu. Poté, co bývalý prezident Viktor Janukovyč vyvolal velké krveprolití, řada jeho poslanců přeběhla k opozici, která tak získala výraznou většinu. Ať už z tohoto vývoje vzejde jakákoliv vláda, bude muset jednat rychle a rozhodně – a získat značnou mezinárodní podporu –, aby upevnila svou moc a přebudovala ekonomiku země, jež prochází krizí.

Ukrajina trpí třemi velkými hospodářskými problémy. Za prvé jsou její zahraniční platby neudržitelné. Deficit běžného účtu země dosáhl v loňském roce odhadovaných 8,3% HDP, přičemž rezervy v zahraniční měně se rychle vyčerpávají a vystačily by na něco málo přes dvouměsíční dovoz. Za druhé jsou neudržitelné také veřejné finance, neboť rozpočtový schodek dosahuje téměř 8% HDP a výnosy z vládních dluhopisů strmě stoupají. A za třetí zaznamenala ekonomika od poloviny roku 2012 pět čtvrtletí recese.

Tyto problémy odrážejí Janukovyčovu hospodářskou politiku, která měla jediný cíl: obohatit jeho samotného, jeho rodinu a hrstku jeho kamarádů. V uplynulých čtyřech letech zažila Ukrajina bezpříkladné zpronevěry páchané jejími vládci – majetek Janukovyčovy rodiny dosáhl podle odhadů hodnoty 12 miliard dolarů. Také zde bude nová vláda potřebovat mezinárodní pomoc, má-li získat zpět alespoň část této kořisti.

Po Janukovyčově odstavení z cesty by mělo vydírání ukrajinských firem oficiálními činiteli skončit, což umožní zotavení ekonomiky. V posledním čtvrtletí roku 2013 se HDP Ukrajiny skutečně zvýšilo o 3,3%, poněvadž protesty dusily Janukovyčův „jánabráchismus“. Přesto se může a musí podniknout velmi rychle řada kroků, poněvadž Ukrajině docházejí peníze.

Především je zapotřebí, aby nová parlamentní většina jmenovala novou vládu, což umožní odstartovat čerstvou ekonomickou agendu. Kromě toho by měl být jmenován nový guvernér centrální banky, jehož prvním úkolem bude zavedení plovoucího směnného kurzu. To povede k výrazné devalvaci, možná o 10%, čímž skončí současný útok na hřivnu, eliminuje se deficit běžného účtu a umožní se snížení extrémně vysokých úrokových sazeb na Ukrajině. Výsledkem bude stimulace investic.

Po jmenování vlády by měl Mezinárodní měnový fond vyslat na Ukrajinu misi. Ta by mohla do dvou týdnů uzavřít s novou administrativou dohodu o novém programu finanční stabilizace. MMF pracuje rychle a koncem března by mohl zaslat první velkou úhradu.

MMF by mohl půjčit Ukrajině 10-12 miliard dolarů na jednoletý stabilizační program, přičemž Evropská unie by mohla spolufinancovat pohotovostní program MMF částkou 3-5 miliard dolarů ze svého fondu platebních bilancí. Pouze z těchto dvou zdrojů by se dala pokrýt velká část z 35 miliard dolarů vnějšího financování, které by země podle úřadujícího ministra financí Jurije Kolobova mohla v příštích dvou letech potřebovat. Půjčky MMF mají navíc nižší úrokovou sazbu a delší splatnost než ruské půjčky, na které spoléhala Janukovyčova vláda (a jež pravděpodobně nebudou pokračovat).

Podmínky, na jejichž splnění váže MMF své půjčky, mohou Ukrajině pomoci zvrátit Janukovyčovu zkorumpovanou politiku. Za prvé a především bude Ukrajina muset výrazně snížit svůj rozpočtový schodek, čehož by se vzhledem k vysokým daňovým příjmům mělo dosáhnout prostřednictvím výdajových škrtů a zmrazení. Velké dotace průmyslu – například uhelného – nejsou ničím jiným než dárky rozdávanými Janukovyčovým stoupencům a měly by se okamžitě zrušit. Také ceny plynu by se měly liberalizovat, aby se zastavilo korupční obohacování se v důsledku regulační svévole. Pomoc by měli dostávat chudí spotřebitelé, nikoliv bohatí výrobci.

Stejně tak bude MMF trvat na opětovném zavedení soutěžních tendrů. Od roku 2010 se přehledný systém veřejných zakázek zastavil, neboť Janukovyč jednoduše přiděloval státní zakázky přátelům a přívržencům za dvojnásobek tržní ceny. Rovněž prodej státních podniků věrným stoupencům – obvykle za minimální cenu – musí samozřejmě skončit.

Dalším zdrojem korupce je zpětné proplácení daně z přidané hodnoty exportérům, za což si vysocí berní úředníci účtují provizi. Ukončení této praxe by stimulovalo export.

Kromě toho by měla Ukrajina znovu zavést zjednodušený daňový zákon pro malé podniky, který Janukovyč zrušil. Tato změna vedla k ukončení činnosti dvou milionů drobných firem; mnohé z nich by se daly znovu oživit, kdyby daňové procedury nebyly nadále tak restriktivní.

Ukrajina také potřebuje spolupracovat s EU. Nová vláda může do týdne splnit podmínky EU pro podpis dávno uzavřené asociační dohody a tato otázka by měla být na pořadu jednání březnového summitu EU-Ukrajina. Parlament již vypsal termín nových voleb a bývalá premiérka Julija Tymošenková byla propuštěna z vězení. Jedinou zbývající podmínku EU – přijetí legislativy reformující prokuraturu – lze rychle splnit.

Asociační dohoda EU-Ukrajina přinese Ukrajině obrovský užitek. Představuje rozsáhlý reformní program pro ukrajinský státní aparát včetně policejních složek. Šedesát státních agentur z různých států EU již uzavřelo se svými ukrajinskými protějšky dohody o nezbytných reformách.

Asociační dohoda obsahuje také projekt Hluboká a všeobecná oblast volného obchodu, jenž otevře obrovský evropský trh ukrajinským exportérům – a tím přiláká na Ukrajinu více přímých zahraničních investic. Zároveň pomůže zabezpečit zemi proti možným obchodním sankcím Ruska.

Zde bude hrát významnou roli také diplomacie. Spojené státy a EU musí přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina, aby s novými ukrajinskými představiteli dospěl k dohodě, místo aby realizoval svou hrozbu uvalení sankcí. V nejlepším zájmu obou zemí není rostoucí bilaterální napětí, nýbrž mírové soužití. 

Anders Aslund je vysoce postaveným členem Petersonova institutu mezinárodní ekonomie a bývalým ekonomickým poradcem ukrajinské vlády.

Copyright: Project Syndicate, 2014.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • zadlužit
  26.2.2014 7:06

  V zájmu posílení produktivity pomohou Ukrajině tak, že je doslova zasypou finančními injekcemi... samozřejmě za úroky:-) Má to dva efekty. Ten 1), že první dekádu nastartují výrobu (export, zisky...) a ten 2), po spadnutí do dluhové pasti začnou ukrajinci makat zadarmo jak mourovatí pod hrozbou bankrotu. Mezi těmito dvěma cykly navíc nějaký místní ekvivalent idiota Kalouska bude pár let vykládat nesmysly o tom, že mohou prodávat své dluhopisy ještě levně :-))))
  Jesse
 • Vyvolal krveprolití ?
  25.2.2014 20:18

  Kdopak je asi ten Aslund, co vypotil takový tendenční článek ? Aha, globalizační internacionalista vykrmovaný ve Washingtonu. Tak jsme asi doma.
  Peté
  • Re: Vyvolal krveprolití ?
   25.2.2014 20:21

   ty zkurvená rusofilská mrdko chceš tečku?
   db
   • máš zvláštní
    27.2.2014 12:09

    schopnost vyjadřování. Nakombinuješ hodně slov a neřekneš vůbec nic. Kdysi se podobní týpci označovali termínem "obecní blb" nebo "obecní blázen".
   •  
    25.2.2014 20:27

    Co takhle se jít léčit ty kýble plný sraček a hnisu ?
    Peté
    •  
     25.2.2014 20:29

     odejdi blít ty svoje komoušsko náckovský sračky ty trosko…na novinky, lidovky, idnes…tam se scházíte ty mamrde tady nemáš místo.
     db
     •  
      25.2.2014 22:00

      No to je úroveň od db (zkratka pro debil?) Asi by měla redakce aktivně tyhle ubohý příspěvky mazat.
      Ricochet
      • ricochet
       25.2.2014 22:02

       …tak určitě /Pété/ . Odpověz: Líbí se ti Janukovyč, schvaluješ jeho vraždy a gigakrádeže?
       db
       • akévraždy? akékrádeže?
        25.2.2014 22:15

        ...tepich. mne sa páčil ten jeho tepich, ten bol boží.
        paranoid android
        • Re: akévraždy? akékrádeže?
         25.2.2014 22:16

         …tak to je úchylnost…mně se líbí to géčko v brabusu synka…))
         db
Aktuální komentáře
23.5.2017
10:53Terorismus, Trump, ale i dobrá data. Hlavní měny jsou ráno v klidu  
10:37Eurozóna hlásí rekordní podnikatelskou náladu. Co na to ECB?
10:00Pražská burza otevírá poklesem, v centru dění jsou rakouské tituly Erste a VIG
9:33Rozbřesk: ČR s kosmeticky nižším deficitem v roce 2018
9:31Technická analýza: Libra po negativních zprávách z UK může dále mírně klesat
9:17VIG (+0,6 %) zvýšila čtvrtletní zisk o 22,4 %, potvrzuje výhled
9:03VIG: Vyšší finanční výsledek je pozitivním překvapením (komentář k výsledkům za 1Q17)  
8:52Přidá dnes Praha další ztrátový den? Akciové futures naznačují, že ano  
6:41Bude z odmítaných evropských akcií nakonec bezpečné útočiště před americkou krizí?
22.5.2017
22:01Trumpův výlet na blízký východ potěšil Wall Street
18:58Co by nyní poslalo akcie do kolen
18:02Brexit přinese bitvu o zúčtování transakcí v eurech. ECB versus Německo, Francie i Itálie
17:17Euro znovu posilovalo. Podle Merkelové je příliš slabé
17:03Pražskou burzu táhly dolů finanční tituly. VIG před výsledky -0,5 %
15:57VIG: Hrubé předepsané pojistné a finanční výsledek v centru pozornosti (Odhad analytika Patrie na 1. čtvrtletí 2017)  
14:31Hra o velké americké banky. Dojde znovu k oddělení investičních divizí od bankovních?
14:29Rusové a Čína chystají nové letadlo. Konkurent Boeingu a Airbusu?
12:49Neobvyklý klid na akciových trzích: dobrá zpráva, nebo varování?
11:29Týdenní výhled: Revize amerického HDP a schůzka OPEC. Jak moc omezí těžbu?  
11:02Evropa mírně roste, Aegon +7 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů