Aktualizováno Index nákupních manažerů v českém průmyslu se za únoru zvýšil na 56,5 z lednových 55,9 bodu. Překonal tím konsensus na úrovni 55,3 bodu. Pozitivně překvapovat se tomuto indikátoru dařilo i ve velké většině předchozích měsíců. Už více než rok PMI roste a od května minulého roku se drží nad neutrální padesátkou. Potvrzuje tak oživení českého průmyslu, které navíc nabírá na obrátkách.
Průzkum ukazuje na další zrychlení produkce a navíc vyznívá slibně i do budoucna. Objem nových zakázek silně roste - tento dílčí index se dostal nejvýš za tři roky. Tahounem je přitom zahraniční poptávka, která by tak měla zůstat klíčovou podporou pro zvyšování produkce. Růst objemu nevyřízených zakázek ukazuje, že rychlejší výroba zaostává za přílivem nových objednávek. Měla by tak sílit i v dalších měsících.

V souladu s vyšší úrovní produkce i lepším výhledem výrobci nakupují více vstupů a podle průzkumu i přistupují ke zvyšování kapacity nabíráním nových zaměstnanců. Růst zaměstnanosti však byl o něco mírnější než v předchozích měsících. Tlak na marže výrobců vyvíjí růst cen vstupů, ke kterému přispívá slabší koruna. Na druhou stranu nejsou firmy schopny tento růst promítnout také do cen produkce - ty kvůli tlaku ze strany zákazníků naopak klesaly.
Český průmysl velmi slušně roste se silnou podporou ze zahraničí. Profitovat ze zvyšující se poptávky v západní Evropě se mu daří nad očekávání. Také z Evropy chodí poslední dobou docela dobrá data, přičemž relativně lépe než ostatní je na tom Německo, které je pro českou ekonomiku klíčové.
Oživení v zahraničí je podpůrné pro celý region. Zdejší indexy nákupních manažerů rovněž trendově rostou. Podobně jako ten český se vyvíjí polský PMI, který v únoru stoupl na 55,9 bodu. Maďarský index spadl na 54,3 bodu, ale trend směrem vzhůru si i přes vyšší volatilitu také drží.