Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HSBC: Američané už nebudou spotřebitelem poslední instance, svět tak poroste pomaleji

HSBC: Američané už nebudou spotřebitelem poslední instance, svět tak poroste pomaleji

12.03.2014 7:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy byly pro svět až donedávna „spotřebitelem poslední instance“. Po kolapsu Brettonwoodského systému na počátku 70. let a následném obrovském růstu přílivu zahraničního kapitálu Spojené státy absorbovaly rostoucí podíl nadbytečných světových úspor. Bylo tomu tak zejména během fází oživení americké ekonomiky. Na konci 70. let se americký běžný účet dostal do mírného deficitu, v 80. letech už se tento deficit prohloubil a před poslední krizí dosahoval téměř 6 % HDP. Současné oživení je proto výjimečné, protože deficit běžného účtu i nadále klesá. Objevuje se řada vysvětlení, zejména v souvislosti s poklesem americké závislosti na dovozu energií. Kdyby to ale byla hlavní příčina, Saúdská Arábie a další země těžící ropu by musely mít klesající přebytky běžného účtu. Ty však nevidíme.

Mnohem pravděpodobnější vysvětlení tak spočívá v samotné podstatě amerického oživení. To je totiž velmi pomalé a jeho průběh kontrastuje s tím, jak probíhalo oživení po předchozích recesích. Domácí poptávka po roce 2007 rostla o pouhých 0,6 % ročně, v minulosti to ale v podobných obdobích bylo v průměru o 3 % ročně. Slabá domácí poptávka odráží řadu faktorů, včetně fiskální politiky vlády, nízkého růstu produktivity, konzervativní strategie firem, neuvěřitelně pomalého růstu osobních příjmů a monetární stimulace, která možná naplnila peněženky bohatých, ale zbytku společnosti moc nepomohla. Avšak ať už je příčina jakákoliv, slabá poptávka znamená, že Spojené státy nadále neslouží jako spotřebitel poslední instance. To má hluboké globální důsledky.

Jestliže se nyní neprohlubuje deficit amerického běžného účtu, znamená to, že jinde nedochází k růstu přebytků, nebo deficity prohlubují tam. Jinak řečeno, nadměrné úspory, které dříve proudily do USA, si našly cestu jinam. Na první pohled se může zdát, že jde o pozitivní jev. Zvětšující se deficity byly koneckonců tím, co umožnilo rostoucí zadlužení a neudržitelný realitní boom. Jestliže nyní úspory proudí jinam, mohli bychom se radovat. Vidíme ale, že zároveň dochází k poklesu přebytků Číny tak, jak se tamní vláda snaží o podporu domácích investic. Jejich návratnost ovšem prudce klesá. Dalším doprovodným jevem je růst deficitů dalších rozvíjejících se ekonomik a je pravděpodobné, že i u nich vyvolal příliv kapitálu neudržitelný úvěrový boom. V současnosti se v podobné pozici nalézá i Velká Británie, jejíž deficit běžného účtu se na konci minulého roku dostal nad 5 % HDP.

Nadbytečné úspory se otočily k USA zády, protože se zdá, že tam již nenajdou slušnou návratnost. Následně stlačily návratnost dolů i v dalších zemích a někde vytvořily i finanční problémy. Už od počátku nového tisíciletí trpí globální ekonomika nadbytkem úspor, ty ale nyní nemají kam proudit. Pokud se USA znovu nestanou spotřebitelem poslední instance, nebo od nich tuto roli nepřevezme jiná země, budeme čelit nízkému růstu a nízké návratnosti investic. Tento pohled může vysvětlit i to, proč se přes intenzivní snahu centrálních bank drží inflace ve vyspělém světě příliš nízko a ne příliš vysoko.

Autorem je hlavní ekonom HSBC Steven King.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board