Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zajatci zvířecích pudů

Zajatci zvířecích pudů

17.03.2014 18:15

Keynesovy „animal spirits“ jsou do češtiny překládány všelijak. Já nejraději používám výraz „zvířecí pudy“, protože ten podle mne nejvíce vystihuje podstatu. Ekonom s těmito pudy operoval ve vztahu k investicím. Ve své době novátorsky ukázal, že ze zamýšlených úspor se ani zdaleka nemusí stát úspory skutečné a ekonomika tak může lehce sklouznout do stavu, kdy jsou její zdroje nevyužité. Což je bolestivé zejména co se týče nezaměstnanosti. Keynes pak logicky odvodil, že pokud nejsou úspory kvůli zvířecím pudům „rozpohybovány“ investicemi (soukromým sektorem), musí to udělat někdo jiný. Tedy vláda. Keynes přitom nebyl žádným socialistou, naopak. Nebyl ale ani otrokem vysněných ideálů dokonale fungujících ekonomik. Jeho myšlenky pak nejde rozbourat naivními argumenty ignorujícími roli peněz v ekonomice, nevyužité zdroje v ekonomice, apod. (viz níže). Na jednu rozhodující věc ale Keynes přece jen „zapomněl“, či ji spíše nemohl ve své době plně „ocenit“. Paradoxem je to, že se týká právě oněch klíčových zvířecích pudů.

Keynes tvrdil, že investiční rozhodování firem a jednotlivců je rozhodujícím způsobem ovlivněno oněmi pudy – tedy vlnami optimismu, pesimismu, blbé nálady, apod. V dokonalé ekonomice se nemůže stát, že by poptávka neodpovídala nabídce: Lidé své příjmy buď obratem utratí, nebo z nich vytvoří úspory. To znamená, že je nabídnou těm, kteří o úspory mají zájem – tedy zejména těm, kteří chtějí investovat. Konečný objem investic a úspor je pak „vyjednán“ pohybem sazeb (požadovaných návratností). Pokud ovšem investory zmítají zvířecí pudy, na sazby moc nehledí. Ze zamýšlených úspor se tak lehce stanou peníze pod polštářem – úspory nabídnuté, ale nevyužité, neutracené, na příjmy někoho jiného neproměněné. Následuje útlum, který živí negativní sentiment (pud stáhnout se, čekat, nic nedělat) a celý proces se prohlubuje. Obdobně k tomu můžeme vytvořit optimistický scénář.

Celá věc má řadu dalších aspektů – endogenní peněžní nabídku, nepružné ceny a mzdy a podobně, ale princip je jasný: Pokud z mých příjmů ve výši 100 utratím 50 a 50 chci uspořit, někdo si je ode mne musí půjčit a utratit je za mě. Pokud se tak nestane, zbylých 50 mi zůstane neplánovaně v kapse a nestane se příjmem mého souseda. Sayův zákon v peněžní ekonomice skutečně neplatí (viz „Máte na víc“). Keynesova deskripce je ve svém jádru bezchybná (a nijak složitá). Zejména o zvířecích pudech si pak nemusíme jako aktivní, či pasivní pozorovatelů trhů dlouze vyprávět. A mimochodem musíme uznat, že z hlediska analytického si už léta vede velmi dobře i současný keynesiánec Numero Uno Paul Krugman. Keynesova (a tedy i Krugmanova a spol.) doporučení toho, co s problémem dělat, ale dokonalé není. To je koneckonců evidentní z toho, že ani po dlouhých desetiletích nejsme fiskální politiku schopni efektivně využívat. Kde je čertík v detailu?

Keynese, respektive jeho politická doporučení, lze zpochybnit vlastně pouze jím samým. Fiskální stimulace a vlastně velká část vládních ekonomických politik a někdy i „vládnutí“ obecně jsou dnes velmi zdiskreditované oblasti a často právem. Příčinu můžeme pojmenovat celkem jasně: Jsou to opět zvířecí pudy, nyní ale u těch, co vládnou a dělají fiskální politiku. Tyto zvířecí pudy fungují jednak na té samé rovině jako u investic (hurá utahování, hurá stimulace), ale i na rovině pokleslé – neprofesionální, neetické, kriminální. Keynes pravděpodobně nepočítal s tím, že výdajový náhradník investic – vládní výdaje, budou předmětem působení stejného, či ještě horšího mrzačícího faktoru.

Skepse je namístě, cynismus a poraženectví ne. Logickým krokem pro eliminaci zvířecích pudů na straně fiskální politiky by bylo vytvoření fiskálních institucí. Tedy fiskální obdoby centrálních bank (které si ale nyní samy intenzivně hledají vzorec efektivního fungování). To není žádný nový nápad, míra bolesti ale evidentně ještě není dost silná na to, aby byl uskutečněn. Je sice jasné, že fiskální politika je z mnohem větší části společenskou volbou, ale na principu by to nic měnit nemělo. Nebuďme zajatci zvířecích pudů tam, kde nemusíme. Buďme schopni šetřit v časech dobrých a mít zdroje na podporu ekonomiky v těch zlých (a ne jedno bez druhého). Zní to triviálně, ale úkol je to zatím evidentně nadlidský – stačí se podívat na globální vývoj veřejného zadlužení.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2021
22:08Wall Street pod taktovkou medvědů. NFLX -10% post market  
21:00Novinky z Applu: Podcastová konkurence Spotify, nový iMac i pomoc zapomětlivcům
18:06Zelené, podhodnocené. A vlna nových akcií
17:34Nový růstový motiv chybí, a tak akcie padají. Peníze míří do dluhopisů  
17:21Moody's: Přínos unijního fondu obnovy bude pro Českou republiku slabší
16:47Zotavování z pandemie je všechno, jenom ne udržitelné. IEA varuje před vyššími emisemi
16:47ČEZ, a.s.: Výsledky nabídek na zpětný odkup dluhopisů
15:32Netflix před výsledky nervózně přešlapuje  
14:57United Airlines klesly v prvním kvartálu do větší ztráty, než se čekalo  
14:39Největší americká farmaceutická firma bez updatu k vakcíně. Akcie Johnson & Johnson brzdí slabší výhled  
13:05Franklin Templeton: Inflace a rotace. Témata pro svět vystupující z pandemie
11:30Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply nejvíce od května 2019
11:00Keating: Propast mezi ekonomikou a trhy
11:00USA zvažují snížit obsah nikotinu v cigaretách, akcie tabákových firem klesají
10:06Euro navýšilo zisky, akcie bez inspirace lehce klesají  
9:03Rozbřesk: Registrace aut prudce rostou, automotive však čekají velké změny
9:01Rosatom pokládá vyloučení z tendru za netržní. Uškodí prý českému průmyslu
8:53Evropské trhy otevřou v úterý nejednoznačně, Avast potěšil výsledky a zvedá výhled pro tržby  
8:30Avast ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, zlepšuje výhled na celý rok
6:09JPMorgan vsadila miliardy dolarů na převrat v evropském fotbalu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
ASML Holding NV (03/21 Q1)
Deutsche Boerse AG (03/21 Q1, Aft-mkt)
Equifax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Halliburton Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
Kinder Morgan Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lam Research Corp (03/21 Q3, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
7:00Akzo Nobel NV (03/21 Q1)
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (03/21 Q1)
7:15Randstad NV (03/21 Q1)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
12:00Anthem Inc (03/21 Q1)
12:30Baker Hughes Co (03/21 Q1)
13:00Nasdaq Inc (03/21 Q1)
13:30Verizon Communications Inc (03/21 Q1)
22:05Whirlpool Corp (03/21 Q1)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (03/21 Q1)