Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Commerzbank: Fed nyní dělá pravděpodobně stejnou chybu jako v minulosti. Nejdříve porostou ceny aktiv, pak asi i inflační očekávání a inflace

Commerzbank: Fed nyní dělá pravděpodobně stejnou chybu jako v minulosti. Nejdříve porostou ceny aktiv, pak asi i inflační očekávání a inflace

24.3.2014 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Fed minulý týden ve středu sdělil, že již nebude brát ohled na to, zda se nezaměstnanost dostane pod hranici 6,5 %. Namísto toho se vrátil k tradičnímu pojetí monetární politiky a bude se snažit odhadnout volné kapacity v ekonomice za pomoci širšího spektra dat. Podle našeho názoru jde o dobře míněný krok, který je ale v praxi složité uplatnit. Je tak pravděpodobné, že Fed bude jednat podobně jako po předchozích krizích a výsledkem bude příliš pomalé zvedání sazeb. Můžeme proto zřejmě čekat vyšší inflaci, a to zejména na trzích s aktivy.

Míra nezaměstnanosti se nyní v případě Bank of England i Fedu blíží hranicím, které byly dříve stanoveny jako klíčové pro změnu politiky. Ani jedna z těchto centrálních bank ale ještě není připravena zvedat sazby a proto změnily svůj přístup a budou se zaměřovat na míru využití kapacit. Klíčovou otázkou tak zůstává, kolik volných kapacit v ekonomice skutečně je. Při hledání odpovědi musíme odhadnout tempo růstu poptávky a kapacit. Čím vyšší je růst kapacit, tím pomaleji se při daném tempu oživení poptávky uzavírá produkční mezera. Implementace uvedeného postupu je ale složitá a přístup centrálních bank se v tomto bodě stává nejasný.

FOMC konkrétně uvedl, že ke svému cíli ve formě maximální zaměstnanosti a inflace ve výši 2 % bude postupovat na základě „širokého spektra informací“. Mezi ně by měly patřit indikátory z trhu práce, inflační očekávání a vývoj na finančních trzích. Janet Yellen také uvedla, že Fed nepřijme inflaci, která by se pohybovala výrazně nad cílem. Fed má sice dobrou snahu, je ale přesně v situaci, kdy v minulosti vznikaly problémy. Ty se týkaly právě odhadu míry volných kapacit a produkční mezery. Jejich použití zní teoreticky dobře, jejich praktický odhad je ale problematický. V principu spočívá v určení trendu růstu HDP a určení cyklického komponentu tohoto růstu. Trend je pak vnímán jako ukazatel potenciálu a cyklus jako ukazatel produkční mezery. Tento postup má ale řadu slabých míst, včetně toho, že odhadovaný trend se mění s tím, jak přicházejí nová data z ekonomiky.

Například v letech 1974 a 1983 se na počátku roku zdálo, že produkční mezera dosahuje asi 1 % potenciálního produktu. Zpětný pohled však ukazuje, že v roce 1974 se ekonomika naopak mírně přehřívala, zatímco v roce 1983 dosahovala produkční mezera dokonce asi 4 %. Jinak řečeno, v roce 1974 byla namístě utaženější monetární politika, zatímco v roce 1983 měla být politika mnohem expanzivnější. Významnou roli pak hraje to, že po recesích obvykle dochází k částečnému poškození potenciálu. To je důvod, proč měl Fed po každé recesi tendenci produkční kapacitu nadhodnotit.

Na počátku roku 1975 odhadoval, že produkční mezera dosahuje 15 % potenciálu. Fed reagoval prudkým uvolněním politiky, ale pak se ukázalo, že produkční mezera dosahuje pouze 4 %. Výsledkem byla dvojciferná inflace. Podobným příkladem je prasknutí technologické bubliny. Fed tehdy asi neudělal významnou chybu při odhadu produkční mezery, velmi ovšem přeceňoval riziko deflace. Došlo k prudkému snížení sazeb, což se sice neprojevilo růstem spotřebitelských cen, ale nastal růst cen aktiv. Korekce tohoto vývoje se nakonec ukázala bolestivější než korekce inflace na počátku 80. let.

Fed se nyní pravděpodobně snaží o to, aby nevyvolal strach z příliš unáhleného zvednutí sazeb. Pravděpodobně ale dojde k tomu, že sazby zvedne příliš pomalu. Inflační očekávání jsou stále pevně ukotvena a ceny zboží a služeb tak zřejmě výrazněji neporostou. Důsledky budou naopak jasně patrné na cenách aktiv. Dlouhodobě pak panuje nebezpečí růstu inflačních očekávání a nakonec i cen spotřebního zboží.

(Zdroj: Commerzbank)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data