Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Monetární kosmopolité

Monetární kosmopolité

28.03.2014 18:22

Dokážete si představit zvolení francouzského občana prezidentem Spojených států? Nebo japonského premiéra Velké Británie? Nebo německého kancléře z Mexika? Pravděpodobně ne. I kdyby tomu nebránily právní překážky, lze si jen těžko představit, že by voliči v demokratické zemi zvolili do čela své vlády cizince.

V posledních několika letech se však státy stále častěji obracejí na cizince a lidi s bohatými zkušenostmi ze zahraničí a nabízejí jim funkci, která bývá všeobecně pokládána za druhou nejvýznamnější pozici v zemi: funkci šéfa centrální banky. Co k tomuto posunu vedlo a měli bychom ho vítat, nebo od něj odrazovat?

Například Stanley Fischer, jehož americký prezident Barack Obama jmenoval v lednu nástupcem Janet Yellenové ve funkci místopředsedy Federálního rezervního systému, je americký přistěhovalec z jižní Afriky, který od roku 2005 až do loňska působil jako guvernér izraelské centrální banky. A Kanaďan Mark Carney, jenž byl guvernérem centrální banky ve své domovské zemi, se stal v červenci 2013 prvním zahraničním šéfem Bank of England v její téměř 320leté historii.

Všeobecně uznávaný guvernér irské centrální banky Patrick Honohan zase strávil téměř deset let ve Světové bance ve Washingtonu. Jeden z Honohanových zástupců je přitom Švéd se zkušenostmi z Hongkongské měnové správy a další je Francouz.

To představuje významnou odchylku od tradice obsazování nejvyšších funkcí v centrálních bankách lidmi, kteří tam strávili většinu kariéry – od tradice, jež postupem času umožnila, aby centrální banky podlehly „skupinovému myšlení“. Kvůli zakořeněnosti určité konkrétní ideologie nebo způsobu uvažování si tvůrci měnové politiky stále častěji nechávali ujít – z vlastního rozhodnutí či kvůli vlastní netečnosti – příležitosti ke změně, k posílení a ke zlepšení chodu těchto klíčových institucí.

Jak ukázala klíčová role centrálních bank při zotavení z globální hospodářské krize po roce 2008, měnová politika musí být pružná a nápaditá. A právě zde může pomoci jiný pohled, který cizinci přinášejí.

Zkušenost Fedu – utvářeného historicky decentralizovanou mocenskou strukturou – jasně ukazuje přínosy procesu formulování politiky na základě rozmanitých názorů. Když byl Fed před stoletím založen, měnová autorita byla rozprostřena mezi 12 regionálních rezervních bank, z nichž každá se těšila značné autonomii. Již sama skutečnost, že se šéfům těchto regionálních bank Fedu říkalo „guvernéři“ – přičemž stejné označení používají také šéfové dávno založených evropských centrálních bank –, svědčila o jejich autoritě.

Po velké hospodářské krizi z 30. let však začalo být zřejmé, že taková decentralizace zabránila Fedu zformulovat a prosadit důslednou měnovou politiku. Šéfové regionálních bank proto byli „degradováni“ z guvernérů na „prezidenty“ – v amerických dějinách to bylo poprvé a naposledy, kdy přechod z guvernéra na prezidenta znamenal kariérní pokles – a moc byla centralizována do Rady guvernérů se sídlem ve Washingtonu.

Jedno důležité dědictví předchozího systému nicméně přetrvalo: každá z regionálních bank si udržuje vlastní výzkumné oddělení a vnáší do debaty o měnové politice odlišný přístup. Jinými slovy struktura Fedu dál podporuje silnou a rozmanitou směsici názorů – což řada jiných centrálních bank silně postrádá.

Vezměme si kanadskou centrální banku. Před několika lety mi zaměstnanec jedné z regionálních bank Fedu – který byl zároveň mým spolužákem z doktorandského studia – popsal rozdíl mezi reakcemi na jeho výzkumné prezentace ve Spojených státech a v Kanadě. Zatímco ekonomové pracující ve Federálním rezervním systému vnášeli do debaty o měnové politice odlišné perspektivy, jejich kanadští kolegové jako by zastávali „jednotný názor kanadské centrální banky“.

Dvě nezávislá hodnocení Bank of England zveřejněná po globální finanční krizi odhalila podobnou absenci intelektuální rozmanitosti a rozsáhlé debaty uvnitř této instituce. Jedno hodnocení konstatovalo, že zaměstnanci Bank of England mají sklon „filtrovat“ své rady tak, aby byly stravitelnější pro nadřízené. Druhé hodnocení dospělo k závěru, že krize odhalila, jak mylný byl konsensuální názor, a doporučilo nový přístup, jenž bude zohledňovat odlišná stanoviska. Tato touha po změně možná přispěla ke Carneyho jmenování novým guvernérem i k jeho nedávnému rozhodnutí vnést do vedení banky více odbornosti zvenčí.

Vystříhat se skupinového myšlení je nezbytné pro rozvoj nápaditých a efektivních politik schopných reagovat na nové měnové výzvy – a to vyžaduje pružný a dynamický proces tvorby těchto politik.

Dobré na tom je, že centrální banky mají možnosti, jak obohatit své debaty o budoucí politice i bez výhody takové velikosti, struktury a geografického rozšíření, jakými disponuje Fed. Pro začátek například mohou zakládat komise externích expertů nebo si objednávat pravidelná externí hodnocení politiky a procesu její tvorby. Obvykle se taková hodnocení vypracovávají až po krizi – a to už bývá pozdě.

Dalším řešením je jmenovat guvernéra mimo centrální banku – pokud možno člověka, který má dostatek externích zkušeností, aby nepodlehl skupinovému myšlení.

Případně, což je možná ještě lepší, si lze najmout cizince. 
 
Richard S. Grossman je profesorem ekonomie na Wesleyově univerzitě a hostujícím členem Institutu kvantitativních sociálních věd při Harvardově univerzitě. Jeho nejnovější kniha nese název WRONG: Nine Economic Policy Disasters and What We Can Learn from Them (ŠPATNĚ: Devět katastrof hospodářské politiky a jaká ponaučení si z nich můžeme vzít).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university