Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neúčinná lítost Uliho Hoeneße

Neúčinná lítost Uliho Hoeneße

4.4.2014 5:30
Autor: Lukáš Hoder, KSB

Podle německého práva je krácení daně trestným činem, který je trestán pokutou nebo odnětím svobody na 6 měsíců až 10 let (a daně se musí doplatit). Zároveň ale platí, že daňový hříšník může před tím, než se na něj upřou oči berních úředníků, dlužné daně doplatit a riziku vězení a postihu se tak vyhnout.  Podmínkou je nicméně úplné a kompletně doložené přiznání dlužné daně, a to najednou, přičemž jakákoliv neúplnost má za následek neuznání tohoto „dobrovolného přiznání“.

4028BEA

Podle některých odhadů mají Němci ukryto ve švýcarských bankách až 200 miliard EUR, které tak chrání před vysokými daněmi ve své zemi. Německá a švýcarská vláda proto před dvěma lety vyjednaly dohodu, která měla otázku daňových úniků z Německa komplexně řešit, a to obdobně jako v již platných dohodách mezi Švýcarskem a Velkou Británií nebo Rakouskem. Dohoda obsahovala ujednání, podle kterého se daňoví hříšníci mohli vyhnout trestu, pokud by zaplatili 20 až 40 % částky ukryté na svých švýcarských kontech. Dohoda však díky hlasům opozice neprošla německým parlamentem.

Mezi švýcarské účty obsahující peníze německých daňových poplatníků patřil i ten v curyšské bance Vontobel s číslem 4028BEA. Jeho majitelem byl Uli Hoeneß, který zřejmě znervózněl kvůli úniku dat o klientech švýcarských bank a údajně čekal na schválení daňové dohody mezi Německem a Švýcarskem, aby mohl využít nabízené amnestie. Po zamítnutí dohody německým parlamentem a zřejmě i po zjištění, že se mohl dostat do hledáčku daňového úřadu, se pokusil celou situaci vyřešit právě dobrovolným daňovým přiznáním. Jeho přiznání (které bylo dle dostupných zpráv připraveno během jedné hektické noci) však zřejmě nebylo bezchybné, když nejdříve přiznal a plně doložil patrně jen 3 miliony EUR, třebaže celková dlužná částka se postupně vyšplhala až na 28 milionů. Zemský soud v Mnichově (Landgericht München II) jej nakonec odsoudil na tři a půl roku nepodmíněně. Proti rozsudku se Hoeneß neodvolal a rozsudek je pravomocný.

Hlavní líčení bylo v Německu každý den jednání hlavní zprávou. Pan Hoeneß patří do nejvyšší kategorie celebrit, neboť rozsah jeho aktivit byl velice široký. Po dlouhá léta vystupoval často v médiích. Kromě politického pozadí celé kauzy s ohledem na veřejné přátelství mezi Hoeneßem a německou kancléřkou Merkelovou je na věci mimochodem pikantní i to, že soudcem vynášejícím rozsudek byl jistý Rupert Heindl, jehož otec, Otto Heindl, poslal v roce 1985 jakožto žalobce za mříže jiného prezidenta Bayernu Mnichov, Wilhelma Hoffmanna, přezdívaného „šampaňský Willi“. Důvodem nebylo nic jiného než daňové úniky.

Účinná lítost po česku

Česká úprava účinné lítosti v souvislosti s daňovými úniky se zdá poněkud méně přísná, než je ta německá.  

Podle § 240 trestního zákoníku hrozí v Česku daňovým hříšníkům většího kalibru v případě zkrácení daně stejně jako v Německu trest odnětí svobody na šest měsíců až deset let. Ohledně účinné lítosti pak podle judikatury obecných soudů v ČR platí, že lítost je účinná pouze tehdy, pokud pachatel nejednal pod vlivem reálné hrozby trestního stíhání.

Zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby nemá v Česku zvláštní úpravu účinné lítosti. Podrobná pravidla je tedy nutno dovozovat výkladem a hledat v předchozích rozhodnutích soudů. Podle Nejvyššího soudu je v Česku nicméně možné účinně litovat a doplatit chybějící daně i poté, co příslušný finanční úřad učiní první poznatek o podezřelé okolnosti, která sice sama o sobě nestačí k závěru, že byl spáchán trestný čin, ale mohla by být podnětem k provedení daňové kontroly. Co to konkrétně znamená?

Když vám finanční úřad telefonem oznámí, že u vás provede daňovou kontrolu, domluvíte se na datu a potřebné spolupráci, stále můžete dle dosavadní praxe českých soudů doufat v možnost svých daňových chyb litovat a vše doplatit. To platí až do okamžiku oficiálního zahájení daňové kontroly. Podle čl. 371 německého finančního zákona však takovou možnost nemáte, protože jakmile vám německý daňový úřad svůj úmysl daňovou kontrolu provést oznámí, možnost účinně litovat svých daňových úniků ztrácíte.

Co se týče úplnosti vyrovnání daňových nedoplatků, zde je česká i německá úprava v zásadě obdobná, když požaduje, aby bylo dodatečné přiznání kompletní, tedy aby byla doplacena celá dlužná částka, i kdyby například některé položky byly již podle daňových, ale nikoliv trestněprávních, předpisů promlčené. Zdá se, že české a německé předpisy ohledně účinné lítosti a krácení daní nejsou zcela rozdílné, nicméně „ďábel se skrývá v detailech“. Ty jsou pro Němce striktnější. Český Uli se kvůli tomu jistě nezlobí.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC