Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie, perverze, utrpení

Akcie, perverze, utrpení

14.4.2014 18:12

Mají akcie rády, když zbytek ekonomiky trpí? Selský rozum by přirozeně považoval podobnou otázku za absurdní. Hodnota a snad i cena akcií je dána tím, jaký toho hotovosti generují svým vlastníkům. A tento tok hotovosti by měl být pozitivně vztažen k tomu, jak dobře si vede celá ekonomika. I selský rozum je ale nutno používat se selským rozumem – musíme si být vědomi toho, že někdy se věci nemají tak jednoduše, jak se zdá.

Paul Krugman před časem (plně v duchu postkeynesiánské tradice) uvažoval o tom, že firmám by namísto ekonomického boomu v plné parádě mohlo vyhovovat spíše prostředí určitého útlumu. Důvod by byl ten, že tento útlum by držel na uzdě mzdy a pozitivní efekt tohoto jevu by převýšil růst tržeb (ale i mezd) během boomu. Vedle této teorie tu jsou i empirické studie, které ukazují, že akciový trh obvykle reaguje pozitivně na špatná (!) data z trhu práce. Důvod je ten, že na ceny akcií na jedné straně působí poptávka v ekonomice, na druhé straně hraje svou roli výše sazeb. A zdá se, že zatímco během útlumu je rozhodující výhled pro poptávku, během boomu je tomu tak u sazeb. Pokud tedy během boomu přijdou horší data z trhu práce, znamená to vyšší pravděpodobnost, že Fed nebude sazby zvyšovat (či je dokonce sníží). Konec konců, podobné dilema na téma „čím hůře, tím lépe“ můžeme cítit na trhu i dnes.

Výše uvedené ukazuje, že akciový trhy mohou mít i poněkud perverzní pohled na to, co se děje v ekonomice. Jak ale zjistit, zda je tato perverze něčím spíše výjimečným, či zda jsou karikatury nenasytných a bezohledných burziánů ve skutečnosti realistickým obrázkem? O celém tomto tématu jsem začal uvažovat ve chvíli, kdy jsem na blogu Dr. Yardeniho viděl následující graf. Porovnává vývoj PE indexu SPX a vývoj indexu Utrpení. PE ukazuje ochotu investorů platit za současné zisky, index utrpení je zde roční inflací spotřebitelských cen zvýšenou o míru nezaměstnanosti

001 
 
Předně je třeba říci, že uvedený index U je trochu problematický – asi nás netrápí stejně, pokud je třeba nezaměstnanost na 12 % a inflace na 0 %, jako když je nezaměstnanost na 4 % a inflace na 8 %. Jinak řečeno váha utrpení je u inflace a nezaměstnanosti obvykle jiná. U inflace jde také do značné míry o to, jakou škodu (hlavně na zaměstnanosti) napáchá v budoucnu. A v neposlední řadě je tu problém nízké inflace/deflace (index snižuje, ale utrpení přidává).

Pokud se ale s tímto měřítkem utrpení spokojíme, vidíme, že v dlouhém období je růst utrpení negativně korelován s PE. Od počátku 80. let dochází k poklesu indexu ze 17 na 5 – 6, zatímco PE roste z cca 6 na vysoce bublinovatých 25. Na přelomu tisíciletí bylo dosaženo útrpných minim a valuačních maxim a trend se obrací. Lokálních maxim utrpení bylo dosaženo v roce 2009, dno valuace v roce 2008. Pak došlo opět o bratu, valuace rostou, index U klesá. Detailnější pohled ale ukazuje, že třeba v druhé polovině 80. let roste utrpení i PE. Naopak do roku 2007 utrpení klesá a snižuje se i PE.

Z uvedeného pohledu je celkem jasné, že rozdělit ekonomiku a společnost na nenasytné burziány a využívaný zbytek nejde. Obvykle platí, že příliv zvedá všechny lodě, zde to znamená loď akcií i zbytku ekonomiky. Na druhou stranu někdy dochází k určitým absurditám, kdy alespoň někteří investoři uvažují stylem „čím hůře, tím lépe“. Nejtypičtější je to ve vztahu k monetární politice (čím horší fundament, tím větší stimulace, tím lépe pro nás). Je to ale velmi krátkozraké.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC