Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zajistí deflace vyšší reálné příjmy?

Zajistí deflace vyšší reálné příjmy?

22.4.2014 7:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Inflace v eurozóně byla v březnu nižší, než se čekalo, a z toho důvodu vzrostly obavy z deflace či nízké inflace. Jurgen Stark, který působil ve vedení ECB, ale na stránkách Financial Times tvrdí, že deflace či nízká inflace problémem nejsou. Jeden z jeho argumentů zní následovně: „Pravděpodobně žijeme v delší periodě cenové stability. To jsou dobré zprávy. Dochází ke zvýšení reálných disponibilních příjmů a nakonec i spotřeby.“ Mimochodem Mario Draghi použil podobný argument. Ekonomická logika stojící za podobným tvrzením je ale v nejlepším případě hodně nejasná. Nic na tom nemění ani fakt, že podobná tvrzení slyšíme hodně často.

Stark v první řadě předpokládá, že ceny rostou pomaleji než mzdy. Zapomíná tedy na to, že příjmy a ceny jsou vzájemně propojeny. Je možné, že nízká inflace jde ruku v ruce s rostoucími reálnými příjmy určitých skupin, ale u jiných bude platit opak. Pokud například dochází k relativně vysokému růstu mezd a zároveň klesají ceny, znamená to, že rostou reálné mzdy. Vzniká tak efekt redistribuce, kdy se příjmy přesouvají směrem od zisků ke mzdám. Celková poptávka v ekonomice se pak bude vyvíjet podle toho, jaký je sklon ke spotřebě u jednotlivých skupin lidí. A pokud Stark věří, že vyšší reálné mzdy jsou cestou z krize, proč je nezvýšit plošně?

Problém s posuzováním vlivu nízké inflace či deflace ale spočívá v samotném způsobu, jak se obvykle vyučuje makroekonomie. Vychází se z toho, že celková poptávka v ekonomice je dána tím, jaký je poměr nominální peněžní zásoby a cen. Z toho plyne, že čím nižší jsou ceny, tím vyšší je poptávka. V takovém světě je deflace dobrá a Stark má pravdu. Pokud do úvahy přidáme rigiditu mezd, pak klesající ceny zvyšují reálné mzdy, což snižuje zaměstnanost a produkt. Během oživení se nominální mzdy vracejí k běžnému poměru k inflaci a to sebou nese zvýšení zaměstnanosti. Problém spočívá v tom, že zde už hovoříme o efektu z nabídkové strany ekonomiky a ne o poptávce. A platilo by, že pokud chceme obnovit rovnováhu, řešením jsou vyšší ceny, respektive inflace. Klíčové je to, že pokud hovoříme o inflaci, měli bychom hovořit i o tom, jak se chovají mzdy. Jinak budou naše závěry zavádějící.

Celá úvaha se komplikuje, pokud mají jednotlivé skupiny obyvatel rozdílný sklon ke spotřebě. V otevřené ekonomice pak mají ceny a mzdy vliv i na exporty a importy. Obvykle tvrdíme, že nižší ceny jsou tou správnou cestou k obnovení konkurenceschopnosti a zvýšení růstu. Ale tím zase ignorujeme jejich negativní efekty na domácí poptávku. Lidé navíc často zaměňují reálné a nominální proměnné. Může tedy dojít k tomu, že i když se nominální proměnné pohybují stejně a reálně tedy nedochází k žádné změně, vývoj je dezinterpretován a nakonec má na ekonomiku znatelný dopad.

Příkladem toho, že celá věc je složitější, je vývoj na periferii eurozóny. Chceme, aby tam ceny klesaly, nebo rostly? Nižší inflace se zdá být dobrým způsobem pro obnovení konkurenceschopnosti. Ale chceme, aby inflace cen byla nižší než inflace mezd? Jaký dopad na poptávku bude mít vzniklá redistribuce příjmů mezi prací a kapitálem a mezi věřiteli a dlužníky? Bylo by dobré, kdybychom si vyjasnili jak teoretické argumenty, tak empirické odhady síly jednotlivých efektů.

Autorem je profesor ekonomie na INSEAD Antonio Fatás.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data