Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Současným ekonomickým pesimistům unikají možnosti svobodného trhu

Současným ekonomickým pesimistům unikají možnosti svobodného trhu

18.04.2014 16:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Oživení americké a britské ekonomiky pokračuje. Nepotvrzuje se varování pesimistů, kteří tvrdí, že fiskální konsolidace není s oživením slučitelná. Nyní si pesimisté vybrali něco jiného a tvrdí, že Spojené státy i Velká Británie čelí „dlouhodobé stagnaci“. Podle tohoto názoru budou navíc příjmy generované růstem vychýlené směrem k jedné části populace a nezajistí obecnou prosperitu. Ale i zde se problém nachází ve špatné diagnóze. Ta říká, že svobodný trh už není schopen zajistit pokrok a je nutné ho nahradit vyššími vládními výdaji.

Zastánci teorie dlouhodobé stagnace tvrdí, že monetární politika postupně ztrácela svou účinnost a nyní už naráží na hranice svých možností. Poptávku je tak možno podpořit jen fiskální stimulací a vyšším vládním dluhem. Poslední vývoj však ukazuje, že jde o omyl. Monetární politika stále funguje, musíme si ale dát pozor na dvě oblasti. Banky musí být dostatečně vybaveny kapitálem tak, aby fungoval přenosový mechanismus. A fiskální politika musí být důvěryhodná.

Zmíněné dvě podmínky jsou splněny ve Velké Británii a její hospodářství tak roste rychleji než jiné země G7. Podle MMF tomu tak bude i v celém roce 2014. Tvorba pracovních míst je lepší, než se očekávalo, a je třikrát rychlejší než během předchozích oživení. Zlepšila se i struktura oživení, investice v minulém roce rostly o 8,8 %, v USA jen o 2,2 %. To vše ukazuje, že fiskální konsolidace a ekonomické oživení se nevylučují. Pesimisté neměli pravdu v tom, že oživení zajistí pouze další fiskální stimulace. V USA a Velké Británii musí naopak dojít k ozdravení státních financí a strukturálním reformám.

Pravdivé není ani tvrzení, které říká, že už neexistuje vazba mezi růstem a blahobytem celé společnosti. Ve Velké Británii růst zvyšuje životní standard, nedochází ani k velkým změnám v oblasti pracovních míst se střední úrovní kvalifikace. Někdo tvrdí, že pokud lidé nemají práci, vláda musí pracovní místa vytvořit. Řešením je naopak snižování daní a reformy státu blahobytu tak, aby se firmám vyplatilo najímat nové zaměstnance. Pesimisté jsou znovu na koni a hlásají příchod dlouhodobé stagnace a klesajícího životního standardu. My optimisté jim ale můžeme ukázat, že se opět mýlí.

Autorem je britský ministr financí George Osborne.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y