Ruský prezident Vladimir Putin má v kalendáři na tento týden důležitou událost – návštěvu Číny a další jednání o dodávkách ruského plynu do nejlidnatější země na světě. Akcie plynárenského monopolu již deset dní v řadě posilují v očekávání uzavření 30 letého kontraktu s čínskou stranou.
Za poslední měsíc proto akcie Gazrpomu (bílá) zpevnily o 17,6 % a výrazně tak překonaly tržní benchmark v podobě indexu Stoxx 600 Oil (oranžová), který připsal „pouze“ 6 % (po započtení dividendových výnosů) a také index rozvíjeních se trhů MSCI zaměřený na energie (žlutá), který vzrostl o necelých 6 %.

Ruský prezident se čím dál více ohlíží do Asie, kde hledá odbyt pro ruské zdroje poté, co západní státy uvalily na Rusko sankce za anexi Krymu a další postup na východě Ukrajiny. Jakkoliv bezzubě sankce z počátku vypadaly, tak jejich ekonomický dopad na ruskou ekonomiku se začíná pomalu, ale jistě projevovat. Za první tři měsíce letošního roku z Ruska odtekl kapitál v celkové výši 5,06 miliardy dolarů, což je nejvyšší částka od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers. Pokud srovnáme mezikvartální odliv kapitálu z Ruska, tak v 1Q14 došlo k více než zdvojnásobení částky, která Ruskou federaci opustila v důsledku uvalených sankcí.
Minulý týden byla zveřejněna čísla o ruském HDP za první kvartál letošního roku, která potvrdila zhoršující se ekonomickou kondici ruského hospodářství. HDP v 1Q14 vzrostlo meziročně o 0,9 %, přičemž v předchozím čtvrtletí činil růst hospodářství 2,0 procenta. Hlavním viníkem ekonomického zpomalení byla právě kontrakce v investicích. Mezinárodní měnový fond (MMF) navíc na konci dubna razantně snížil odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 0,2 procenta z dříve očekávaných 1,3 procenta. Fond také prohlásil, že ruská ekonomika je již v technické recesi (mezičtvrtletní pokles sezónně očištěného reálného čtvrtletního HDP v alespoň dvou po sobě následujících čtvrtletích). Jedná se již o čtvrté (a dle MMF ne poslední) snížení odhadu pro HDP v řadě - původní prognóza MMF pro letošní rok počítala s růstem 3 %. V loňském roce tempo růstu ruské ekonomiky prudce zpomalilo na 1,3 % z 3,4 % v roce 2012.
S oslabením ruského HDP roste snaha prezidenta Putina kompenzovat sankce Západu exportem surovin do Asie. Rusko se snaží diverzifikovat své exporty plynu mimo Evropu a Čína usiluje o diverzifikaci svých dodávek energií, shrnul současnou situaci Karen Kostanian, analytik .
V případě, že by došlo k podpisu smlouvy o dodávkách ruského plynu do Číny, musel by investovat minimálně 56 mld. dolarů do stavby nového plynovou a to do konce roku 2019. Kontrakt by měl být podepsán na 30 roků. Společnost také minulý týden oznámila, že usiluje o zařazení do obchodování na burze v Singapuru (titul je již zalistován na burzách v Moskvě, Londýně a New Yorku).
Cena, kterou by mohla čínská strana za plyn platit, ani její odhad, zatím nejsou známy. Pokud však k podpisu smlouvy skutečně dojde, bude to velmi pravděpodobně znamenat výrazný růstový signál pro akcie Gazpromu.
(Zdroj: Bloomberg)