Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice do IPO – tři základní kameny pro úspěšné investice do nových společností

Investice do IPO – tři základní kameny pro úspěšné investice do nových společností

19.06.2014 15:57
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Tradice IPO je silně zakořeněna hlavně v Severní Americe. Mladá firma s nadějným produktem nebo službou hledá na burze cizí finanční zdroje na financování svého dalšího rozvoje a expanze. Evropa je v tomto trendu poněkud pozadu. Kontinentální Evropa je orientovaná spíš na dluhové financování pomocí bankovního úvěru nebo emise dluhopisů.

Část investorské veřejnosti se specializuje na obchodování akcií v IPO. Rád bych zmínil několik základních faktorů, které s velkou pravděpodobností rozhodnou, jaký výkon mladá firma na trhu předvede.

Rozhodující roli bude mít úvodní cena, se kterou společnost bude vstupovat na burzu. S tím souvisí i její fundament, sektor ze kterého společnost pochází a značný vliv mohou mít nové zprávy o společnosti nebo o vývoji produktu.

V tabulce, kterou si můžete stáhnout zde, najdete výkonnost společností, které vstoupily na Nasdaq, NYSE nebo Amex v měsíci květnu. Výkonnost je počítána ve vztahu k navrhované ceně se kterou vstupovala společnost na burzu. V dalších dnech je použit uzavírací kurz dne.

Úvodní cena, za kterou bude společnost chtít nabídnout své akcie na trhu je jeden z klíčových faktorů. Pokud společnost cenu přestřelí, s největší pravděpodobností bude její cena klesat. Investoři jsou racionální a jsou schopni ohodnotit jak hodnotu firmy, tak její růstový potenciál a tyto všechny informace přenesou do svého obchodního jednání s daným titulem. Fundament je spojená nádoba s úvodní cenou akcií. Stanovení ceny je však ještě psychologický faktor. Těžko se investuje do akcie, která první nebo druhý den odepisuje 30 % své hodnoty. Samozřejmě, že reálně může být společnost zcela v pořádku, ale špatně zvolená cena pro úvod obchodování může úspěchu firmy uškodit. Protože malé začínající společnosti jsou v prvních chvílích nejzranitelnější, jsou investoři extrémně citlivý na jakékoliv ať už dobré nebo špatné zprávy.

V tabulce je shrnutá výkonnost 23 firem, které vstoupily na trh v květnu v USA. Sedmnáct z nich dnes překročilo svou upisovací cenu a šest je pod ní. Nejvýkonnější je společnost Zendesk, Inc. (ZEN) se zhodnocením 95,76 %. Na druhé straně spektra stojí Aldeyra Therapeutics, Inc. (ALDX.O) s poklesem hodnoty o 16,38 %.

ipo
Zendesk je vývojář online nástroje pro klientský servis, řízení vztahu se zákazníkem a celkově „customer experience “ v post-prodejní fázi vztahu. S tím, jak se mění návyky spotřebitelů, tak se musí měnit i společnosti, aby obstály před konkurencí. Spotřebitelé jsou nyní více online a společnosti potřebují nástroj, aby s nimi udržely krok a byly schopny jim nabídnout řešení problémů nebo stížností online. Společnost v roce 2013 dokázala téměř zdvojnásobit výnosy z roku 2012. V letošním nebo na začátku příštího roku se dá očekávat, že výnosy převýší náklady a společnost vykáže první provozní zisk. Bilanční hodnota v roce 2013 dosahuje 92,74 mil. USD, což tedy představuje 8,3 USD aktiv na jednu nabízenou akcii. Proto se zdá být nabízená cena 9 USD za akcii projevem konzervativního a střízlivého návrhu. V pasivech je vidět značný růst dlouhodobého dluhu. Ovšem při porovnání s nejlikvidnějšími aktivy by společnost bez problémů přežila jeho okamžité zesplatnění. Nicméně by to mohlo mít negativní dopad na operativní akceschopnost firmy a mohlo by dojít ke zpomalení rozvoje. Smysluplný produkt, rozumná úvodní cena a slušné dosavadní výsledky mohou nést ovoce.

Aldeyra Therapeutics, Inc. šla na burzu s úkolem prodat 1 500 000 ks akcií za 8 USD kus. To se bohužel nestalo a společnost se dnes obchoduje okolo 6 USD za akcii. Přičemž hodnota aktiv na jednu akcii dosahuje pouze 2,49 USD na akcii. Společnost navíc přichází z prostředí farmaceutického/biotechnologického odvětví, které jistě skýtá velký potenciál. Problém je, že se u takových firem může objevit jakýkoliv zádrhel v klinických testech navíc k možným finančním potížím. Navíc tu může být přítomná lobby velkých farmaceutických firem. Proto je sázka na farmacii tak trochu sázka na neznámého koně. Obdobný obrázek si lze udělat i o ostatních společnostech a rozhodnout, jestli jejich vstup na burzu byl úspěchem nebo ne.

 

 

Zdroj dat: Reuters

Text: autor

Uvedený text vyjadřuje názor redaktora Patria Online a nelze jej považovat za jednotné stanovisko společnosti Patria. Prosíme přečtěte si rovněž:

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Dodavatel finančních informací Markit získal primární emisí akcií 1,28 miliardy dolarů
19.06.2014 9:59
Dodavatel finančních informací Markit získal primární emisí akcií (IPO...
R. Koděra: Energetické tituly na vzestupu, nové IPO v Londýně (video)
19.06.2014 12:59
Včerejší rozhodnutí Fedu o dalším omezení QE poslalo americké akcie na...

Váš názor
  •  
    19.06.2014 18:20

    A ještě jedno důležité pravidlo, na které zapoměli. Nikdy nekupuj IPO na BCPP!
    qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)