Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína nedokáže to, co Jižní Korea

Čína nedokáže to, co Jižní Korea

16.07.2014 16:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Nad dalším vývojem v Číně se v jedné ze svých posledních analýz zamýšlí hlavní ekonom společnosti Natixis Patrick Artus. Jako vodítko si bere historický vývoj v další asijské ekonomice – v Jižní Koreji. „V určité fázi rozvoje má rozvíjející se ekonomika dvě možnosti. Buď se dokáže dál posouvat nahoru směrem k výrobě s vyšší přidanou hodnotou. Tento posun se stane základem pro udržitelný růst mezd, zvyšující se příjmy pak nebudou tvořit překážku konkurenceschopnosti. Potenciální růst se v takovém případě zvyšuje díky rostoucí produktivitě. Nebo se posun požadovaným směrem nepodaří a v takovém případě rostoucí mzdy poškodí konkurenceschopnost. Růst může pokračovat v málo sofistikovaných sektorech, například ve stavebnictví. Postupně mu ale dojde pára, protože růst produktivity není dostatečný,“ píše ekonom.

Vodítkem dalšího vývoje v Číně může být teoreticky zmíněná Jižní Korea. Její životní standard v polovině 90. let byl v absolutním vyjádření porovnatelný s dnešním životním standardem v Číně. Na počátku 90. let byl pak relativní životní standard v Koreji ve srovnání se Spojenými státy také porovnatelný s dnešní situací v Číně. Od počátku 90. let se přitom životní standard v Jižní Koreji prudce zlepšoval. Artus se tedy ptá, zda Čína dokáže něco podobného. Odpověď podle něho záleží právě na tom, zda se jí podaří dosáhnout posunu popsaného v úvodu.

Odpověď může naznačit porovnání trendu v produktivitě práce v obou zemích a v cenové elasticitě exportů. Růst produktivity práce byl v Koreji vysoký až do roku 2010, v Číně ale jeho tempo po roce 2008 kleslo. Cenová elasticita korejských exportů je velmi nízká, u Číny se naopak nachází velmi vysoko. To odráží strukturu vývozů – korejské jsou sofistikovanější než čínské. To, zda je růst produktivity eliminován růstem mezd, ukazuje vývoj jednotkových nákladů práce. Podle nich se konkurenceschopnost Jižní Koreje od roku 1996 zlepšuje, zatímco v Číně dochází k rychlému zhoršování. V grafu je vývoj jednotkových nákladů práce vyjádřen v poměru s těmito náklady v USA.

natixis

Podle Artuse nebudí optimismus ani řada dalších indikátorů. Výdaje na výzkum a vývoj jsou v Koreji od 90. let výrazně vyšší než v Číně, stejná situace panuje u nákupu automatizačních zařízení. V Jižní Koreji naopak stavební sektor nebyl nikdy tak velký jako v Číně, korejský podíl na zahraničních trzích se zvyšuje, u Číny od roku 2012 platí opak. Čínský růst je nyní tažen zejména stavebnictvím a s ním spojenými sektory a růst nákladů práce snižuje konkurenceschopnost této ekonomiky. Artus tak dochází k následujícímu závěru: „Jižní Korea 90. let je příkladem země, které se podařil posun směrem k produkci s vyšší přidanou hodnotou. Čína po roce 2010 je ale příkladem opačného vývoje.“

Zdroj: Natixis


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů