Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bod zlomu

Bod zlomu

16.7.2014 18:05

Pokud by někdo skálopevně tvrdil, že posledních pár dní bylo hezky a tudíž bude hezky i nadále, asi s jeho „logikou“ většina z nás souhlasit nebude. Jak se ale zdá, stejná většina se podobné úvahy dopouští na akciovém trhu. K tomuto tvrzení mě (mimo jiné) vede část z přednášky šéfa Federal Reserve Bank of San Francisco Johna C. Williamse (Financial Stability and Monetary Policy: Happy Marriage or Untenable Union?). Jak název napovídá, zabývá se vztahem mezi finanční stabilitou a monetární politikou. Je v ní ale i následující obrázek, který téma zdaleka přesahuje.

Na vertikální ose je míra optimismu investorů, na ose horizontální je výkon indexu Standard & Poor’s 500 za posledních 12 měsíců (tedy před momentem, kdy byl „naměřen“ onen optimismus). Za ruku se obě proměnné drží dosti silně: Pokud si trh vedl dobře, investoři jsou ohledně dalšího vývoje optimisty, pokud si vede špatně, investoři jsou ohledně dalšího vývoje naopak pesimisty. Nejhorší očekávání tak byla naměřena na počátku roku 2009, kdy trh dosáhl dna, ta nejlepší zase vládla na vrcholu technologické bubliny.

sous1

Je podobným chováním specifický pouze akciový trh? Jinak řečeno, dopouští se podobné primitivní extrapolace pouze akcioví investoři? Podle druhého obrázku ne. Ten stejným principem dává do souvislosti míru optimismu na trhu nemovitostí a předchozí vývoj na něm. Vidíme známý mustr – pokud to šlo nahoru, mělo by to podle očekávání jít dál nahoru a naopak. Podle Williamse přitom nejde o specifikum Američanů, ale podobně se podle dat chovají a uvažují lidé v zemích jako je Norsko, či Švédsko. Takže asi i většina světa.

sous2

Obrázky nejsou ničím menším než (další) ranou teoriím racionálního chování. Radost z nich naopak budou mít trendaři. Vlastně je namístě zde zauvažovat o tom, kolik investorů skutečně věří, že „když včera svítilo slunce, musí svítit i zítra“ a kolik z nich se jen snaží vozit na trendu. Hedge fondy, které se prokazatelně domnívaly, že během technologické bubliny jsou akcie už předražené, se i přesto stále vezly s trhem. Nemyslely si, že zítra bude svítit slunce, ale sázely na to, že zbytek trhu si to myslel. Keynesova soutěž krásy má mnoho podob.

To nejdůležitější, co se s obrázky pojí, jsou ale podle mého body zlomu. Tedy okamžiky, kdy se vše otáčí opačným směrem. Celou věc si můžeme popsat jednoduše: Síly fundamentu tlačí určitým směrem a nastartují efekt popsaný grafy. Ten začíná tlačit směrem stejným, fundament se ale mění – 7 let hojnosti, 7 hladu ... V určitém bodu se tedy cesty fundamentu a tržní setrvačnosti rozcházejí. O bod zlomu ale ještě nejde. Ten přichází ve chvíli, kdy už jsou nůžky mezi fundamentem a směrem daným setrvačností rozevřeny příliš. Tato „přílišná otevřenost“ je dána hlavně mírou naší ignorance. K její eliminaci často poslouží nějaký pověstný katalyzátor – jev, který už do obrázku nezapadá tak moc, že fundament už nelze ignorovat.

Tak jednoduché, jak jsem nastínil, to ale není. Důvodem je to, že věci nemají jasné obrysy a mezi fundamentem a setrvačností není jasná hranice (ekonomika ovlivňuje trhy, trhy ekonomiku ...). Typickým příkladem není nic aktuálnějšího než současná situace na trzích. Podle někoho jde o trendem a hlavně nepatřičnou monetární politikou nafouklou bublinu. Podle jiných (i mě) jde o maximální realisticky možný optimismus (kterému třeba také pomáhá trend). Ti první už jen čekají na onen bod zlomu, který jsem popsal. My ostatní „jen“ pozorně sledujeme míru rozevírání nůžek.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

 


Čtěte více:

V čem budeme jezdit v roce 2040?
9.7.2014 18:00
Také jste si všimli toho, jak se změnily reklamy na osobní automobily?...
Dividendový manuál – kde hledat nejvyšší výnosy
10.7.2014 18:05
V předchozím dividendovém manuálu jsme se spolu podívali na to, jak se...
Akciové trhy, M&A aktivita a jedna významná změna
11.7.2014 17:55
S napjatými valuacemi na vyspělých trzích je stále těžší najít nějaký ...
Energetický vrchol do roku 2040 nečekejme
14.7.2014 18:02
Ohledně demografického vývoje někdy trpíme určitou schizofrenií. Na je...
Tesla Motors – fundament a povídkové investování
15.7.2014 18:05
Jen na okraj mé úvahy o tom „V čem budeme jezdit v roce 2040“ jsem pod...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.4.2017
14:11Project Syndicate: Nebezpečnost nerovnosti?
8:04Víkendář: Pomýlený obdiv supermanů
29.4.2017
16:57Evropské banky by neměly čekat na spásu od ECB. Musí si vzít příklad z Wall Street
8:56Víkendář: Rebel proti carovi nové ruské říše
28.4.2017
22:47Wall Street zakončila duben nevýraznou seancí
19:26Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?
17:53Summary: Intel zlepšil profitabilitu, Microsoft má silnou marži v cloudových službách
17:52UNICAPITAL ENERGY a.s.: Výroční zpráva za hospodářský rok 2016
17:44Pražská burza uzavřela týden dalším růstem
17:37STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016
17:33Světové akcie: Nejistá koncovka úspěšného měsíce
17:17Pozitivní závěr týdne pro korunu. Euro neudrželo zisky z inflace  
17:08UNICAPITAL a.s.: Ukazatel Equity ratio za hospodářský rok 2016
16:59Home Credit B.V. - zveřejňuje výroční zprávu společnosti
16:52FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
16:51Týden na měnách: Euforie z voleb  
16:45Zisku General Motors se dařilo. Automobilka chce dál šetřit a prodávat za vyšší ceny
16:15Trump za sebou má prvních sto dní. Trhy si ho oblíbily, Američané spíše ne
16:03APS FUND ALPHA uzavřený investiční fond, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu fondu za rok 2016
16:03LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data