Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Elektřina z pouště – pomoc nebo hrozba Evropě?

Elektřina z pouště – pomoc nebo hrozba Evropě?

29.7.2014 13:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Projekt DESERTEC mohl podle jeho zakladatelů dodávat až 20 % elektřiny poptávané Evropou. Jeho jádrem mělo být vybudování velkého počtu solárních elektráren využívajících koncentrované solární energie (CSP) na Středním východě a v Severní Africe. Tam vyrobená elektřina měla být do Evropy přenášena přes velmi efektivní vysokonapěťové kabely. CSP je v poušti schopna vyrábět elektřinu 15 – 16 hodin denně a tím by se překonaly hlavní potíže s fotovoltanickými zdroji, kterými jsou omezený počet provozních hodin a proměnlivý výkon. Návrh celého systému shrnuje následující mapa, oranžově jsou vyznačeny elektrárny typu CSP, žlutě elektrárny fotovoltanické.

filiaklky

Zdroj: DESERTEC

Je ekonomicky, technologicky a politicky možné, aby byla velká část evropské poptávky po elektřině pokryta výrobními kapacitami z pouště? Podle našich modelů jsou nyní investice do velkých CSP projektů předčasné. Mohou být testovány některé pilotní projekty, ale prostor pro intenzivní obchod s elektřinou v oblasti Středozemního moře se otevře až po roce 2050.

CSP projekty se přitom svou charakteristikou blíží ideálnímu zdroji obnovitelné energie. Tedy zdroji, který by poskytoval stabilní a dobře predikovatelný tok energie. CSP využívá koncentrované sluneční světlo pro ohřev kapaliny, která slouží k výrobě vodní páry a následně k výrobě elektrické energie v turbíně. Hlavní slabinou systému je to, že vyžaduje v podstatě úplně bezoblačné nebe. Je proto vhodný zejména do pouští. Ty ale zase obvykle nejsou blízko hustě obydlených oblastí. Problém by měly řešit přenosové kabely nové generace, které mají jen minimální ztráty elektrické energie. V samotné Evropě jsou velké CSP projekty nemožné. Jak ale ukazuje Španělsko či Spojené státy, jde o technologii, která může fungovat ve velkém měřítku. Jak je to s ekonomickou stránkou věci? V současné době je využití CSP 4 – 5krát dražší než výroba elektřiny z fosilních paliv. Naprostá většina investic do CSP tedy dnes vyžaduje veřejné zdroje.

Situaci by ale změnilo, pokud by došlo k dohodě o snížení emisí. Pak by se pro Evropu staly dovozy elektřiny ze slunečních elektráren výhodné někdy mezi lety 2035–2040. Ve druhé polovině tohoto století by pak podle našeho scénáře došlo k poklesu CSP technologie. Po roce 2050 by už mohly pokrývat 18 – 46 % spotřeby elektřiny v Evropě. Ekonomická atraktivita CSP tedy závisí zejména na klimatické politice. Jinak řečeno, v současné době jde o projekty, které mají ekonomicky slibný základ, ale zatím rentabilní nejsou.

Je popsaný projekt přijatelný z geopolitického hlediska? To je určitě velmi delikátní otázka a odpovědí je řada. Podle našeho modelu by země, kde by se elektrická energie vyráběla, měly motivaci k vytvoření kartelu a zvýšení ceny elektřiny nad úroveň marginálních nákladů. Využívání elektřiny z pouští by také zvýšilo energetickou závislost Evropy. Pokud by přitom došlo k náhlým výpadkům dodávek energie, hrozily by blackouty a ohrožen by byl celý evropský energetický systém. I tato rizika lze v delším období řešit, nicméně s ohledem na současnou situaci ve světě se zdá, že CSP bude pro Evropu hrát pouze marginální roli. Opačný je ale výhled v případě USA a Číny, jejichž potenciál je v tomto ohledu veliký.

Zdroj: VOX


Čtěte více:

Jedna zpráva, několik minut a tři komodity pod drtivým náporem prodejců
1.7.2014 16:55
Komoditní tradeři obchodující zemědělské plodiny včera zažili vskutku ...
Komodity ve 2Q14: Rakeťáci prvního čtvrtletí zklamali
17.7.2014 16:05
Druhý kvartál letošního roku máme za sebou. Komodity na úspěchy z prv...
Proč ne komodity?
25.7.2014 18:00
Ceny akcií se dostávají na nová maxima, valná část trhu se tak snaží n...

Váš názor
 •  
  29.7.2014 17:55

  Jinými slovy, výroba je neefektivní, ale byla by efektivní, kdyby se úředně zdražila výroba jinými způsoby minimálně 4x.
  Hans
 • hlavně aby
  29.7.2014 14:18

  tu elektřinu vyráběli, když je u nás v té EU střediskové v noci tma :-))) Měli by tu Afriku přestěhovat kousek na západ :-)))
  Jesse
 • Hype
  29.7.2014 14:01

  Nejvyšší management Vattenfall, ENEL a tisíce dalších již vědí (osobně se účastnili testů), že LENR technologie jsou funkční. Jsou 1%X levnější než solární tech a podmořské kabely do Evropy. To vše je hype a propaganda. A kdo chce koupit toho Černého Petra, kterého se chtějí Vattenfall a ENEL zbavit ? Ano, staří jasní známi beznadějní ČEZ a EPH. Burleska jako vždy.
  Detective
  • Re: Hype
   29.7.2014 14:55

   Studená fůze je funkční od kdy?Spíš od nikdy, za 25 let stále není důkaz, spíš se někdy naměřené nadbytečné teplo dá vysvětlit chybami experimentů, když tak asi šlo o teplo z chem.reakce nikoliv fůze http://en.wikipedia.org/wiki/Cold_fusion
   karel304
  • dedective
   29.7.2014 14:38

   Tl píšeš tak 7 let, aniž bys byl schopen sebereflexe.
   Velkamedvědice
   • Re: dedective
    29.7.2014 16:36

    Není to tak dlouho, co psal, že už už zítra to bude v prodeji. A furt prd :-)
    qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba