Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropě by pomohla jen skutečná monetizace vládního dluhu

Evropě by pomohla jen skutečná monetizace vládního dluhu

15.8.2014 12:06
Autor: Redakce, Patria Online

Je nepravděpodobné, že kroky, které ECB podnikla v červnu tohoto roku, budou mít výraznější dopad na ekonomickou situaci v eurozóně. Banky totiž nepotřebují další likviditu. Domácnosti a firmy procházejí procesem oddlužení a inflace leží velmi nízko kvůli tomu, jak funguje trh práce v měnové unii. Ten totiž jen přirozeným způsobem reaguje na vysokou nezaměstnanost. Co jiného by tedy ECB mohla udělat?

Banka by mohla rozjet program kvantitativního uvolňování. V jeho rámci by nakupovala dluhopisy soukromého sektoru či dluhopisy vládní. Ani od této strategie bychom ovšem neměli čekat mnoho. Příčinou je i zde probíhající oddlužování soukromého sektoru. K němu se přidává slabý efekt bohatství – i kdyby QE vedlo ke zvýšení cen aktiv, zvýšením poptávky by se takový vývoj neprojevil. Sazby navíc už nyní leží na velmi nízkých úrovních.

Druhou možností je skutečná monetizace veřejného dluhu. Když centrální banky nakupují vládní dluhopisy, platí za ně nově vytvořenými penězi (monetární bází). Nakoupené dluhopisy ale drží ve své rozvaze. Úlevu vládním financím pak přináší jen to, že nákupy dluhopisů centrální bankou sníží dlouhodobé sazby. Výše veřejného dluhu naopak zůstává nezměněna.

V eurozóně představují úrokové náklady vládního dluhu 2,8 % HDP. Výše vládního dluhu v této měnové unii ve středně dlouhém období donutí řadu vlád k tomu, aby vytvářely velké primární rozpočtové přebytky. Ty budou muset celkově dosáhnout asi 2 % HDP. To za předpokladu, že dlouhodobé sazby budou asi o dva procentní body výš než ekonomický růst. Pokud z tohoto pohledu vyjmeme Německo, situace je ještě složitější.

Řešením by tedy mohla být zmíněná skutečná monetizace vládního dluhu. ECB by v jejím rámci nakoupila vládní dluhopisy, ty by ale byly po nákupu zrušeny. Zadlužené země by tak těžily z poklesu výše veřejného dluhu. Zmenšily by se potřebné primární přebytky, které jsou nutné pro dosažení solvence. To by znamenalo snížení daňové zátěže, nebo by mohlo dojít ke zvýšení veřejných investic. Takový vývoj by prospěl celé ekonomice eurozóny. Z institucionálního hlediska ale v současné době popsaná monetizace není možná. ECB by totiž po zrušení dluhopisů měla záporné vlastní jmění. Muselo by tak dojít k její rekapitalizaci jednotlivým členskými zeměmi. Kvůli tomu by ale opět nastal růst veřejného dluhu.

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Co z eurozóny přicházející data znamenají pro měnovou politiku ECB?
31.7.2014 12:15
Na makrodata výživný týden dnes doplnily údaje o vývoji nezaměstnanost...
ECB nechává politiku beze změny, prozatím vyčkává a připravuje se
7.8.2014 14:01
Evropská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Zákl...

Váš názor
 • Evropě by
  15.8.2014 13:41

  nejvíc pomohlo, kdyby šli všichni političtí komisaři, byrokrati, administrativa, lempli a lemry všeho druhu, kteří vrtají do ekonomiky tak, že ji regulují tedy v podstatě devastují zhovadilostmi jako jsou dotace, programy, podpory, sanace atd... do pracovních táborů a odpracovali způsobené nejenom bilionové škody, ale hlavně morální a nevratné škody na obyvatelstvu, které již z velké části rezignovalo na zdravý rozum. Tahle kopie politiky RVHP posílá EU do kopru. Všichni to vidí, my to vidíme, oni to vidí... ale nikdo si to nechce přiznat.
  Jesse
  • Re: Evropě by
   15.8.2014 15:44

   Jenže s tím nejde přestat. Oni na všech těch dotacích participují. Vždy se část vrátí k těm co je rozdávají...
   qwer
 •  
  15.8.2014 13:08

  Takže o čem vlastně je článek? Autor se dostal do kruhu.
  Naith
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data