Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB nechává politiku beze změny, prozatím vyčkává a připravuje se

ECB nechává politiku beze změny, prozatím vyčkává a připravuje se

07.08.2014 14:01, aktualizováno: 7.8. 15:47
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0,15 procenta, depozitní sazba pak na -0,1 procenta. Na tiskové konferenci prezident Draghi stejně jako minule uvedl, že sazby na současných úrovních pravděpodobně zůstanou po delší dobu.

ecb

Banka zintenzivnila přípravné práce na nákupech ABS a měnový výbor se jednomyslně shodl na používání nekonvenčních nástrojů. Spuštění TLTRO posílí podpůrný charakter měnové politiky, když podle ECB přinese významnou úvěrovou expanzi. Podle náznaků z trhu by se objem likvidity v TLTRO měl pohybovat mezi 450 a 850 miliardami euro.

Hospodářský růst je podle aktuálních dat mírný a oživení nerovnoměrné, uvádí Draghi. Data naznačují zpomalení růstu. Rizikem jsou geopolitické problémy, rozvíjející se trhy a nedostatečné strukturální reformy. V případě geopolitiky jde o Ukrajinu, Rusko, Irák, Sýrii i Gazu. ECB je prozatím na úplném začátku v odhadu dopadu sankcí vůči Rusku. Bank vystavených na Rusko je podle něj spíš málo než hodně.

Inflace je podle Draghiho nízká hlavně kvůli cenám energií, ale je jasné, že nízko ještě několik měsíců zůstane. Až výhledově se začne vracet k 2procentnímu cíli v průběhu let 2015 a 2016. Rizika pro inflaci vidí ECB jako zhruba vyvážená.

Finální rozhodnutí o spuštění nákupů ABS zatím nebylo učiněno, ECB ale předpokládá další jednání v této oblasti. Banka si má brzy najmout konzultanta pro nákupy. Zaměřit by se měly na jednoduché a transparentní ABS.

Srpnové jednání ECB nepřineslo žádné překvapení. Banka zůstává u vyčkávání, které využívá k vyhodnocování situace kolem spouštění už oznámených opatření (TLTRO) a přípravě dalších nástrojů. Tam se celkem jasně rýsují nákupy ABS a pravděpodobnost, že k nim nakonec dojde, podle nás postupně narůstá. Proti euru Draghi ve svém projevu nevystoupil. Svými prohlášeními ale dokládá, že politika ECB je nyní pro společnou měnu nepříznivá. Dobře to vykresluje, když říká, že měnová politika ECB se bude dlouhou dobu odchylovat od Fedu. Krom toho šéf ECB uvádí, že klesl příliv krátkodobého kapitálu do eurozóny a významně rostou krátké eurové pozice.

Informace z jednání neukázaly trhům směr. Došlo k přechodným výkyvům na akciích, dluhopisech i euru, ale celkově nejde o výrazný pohyb. Náš negativní názor na budoucí vývoj eura se nemění a (očekávanou) politiku ECB stále vidíme jako důležitý negativní faktor pro společnou měnu.


Čtěte více:

ECB hodlá po skončení zátěžových testů bank v eurozóně zveřejnit velké množství dat
17.07.2014 14:29
Evropská centrální banka (ECB) hodlá po skončení zátěžových testů bank...
Co z eurozóny přicházející data znamenají pro měnovou politiku ECB?
31.07.2014 12:15
Na makrodata výživný týden dnes doplnily údaje o vývoji nezaměstnanost...
Zasedání ECB, stabilita Espírito Santo, závěr výsledkové sezóny v USA... týdenní výhled
04.08.2014 13:08
Z pohledu makroudálostí bude tento týden slabší než ten předchozí. V e...

Váš názor
  •  
    07.08.2014 16:30

    Od dob Klauze jsme jenom my pokusní králíci. Sigrova banda si dovolí obrat občany o 8 - 10% a ještě to vydávat za spásu celé ekonomiky. Teď když zjistili jak to p.... tak dělají něco pro to, aby banky zůstali bankami a nestáhli kapitál jinam, kde bude pihyblivější.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.