Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britští CEO vydělávají 131krát víc, než jejich zaměstnanci

Britští CEO vydělávají 131krát víc, než jejich zaměstnanci

19.08.2014 9:38
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Rozdíl ve výplatách britských pracovníků a jejich firemních „bosů“ se nadále prohlubuje. Podle studie High Pay Center v minulém roce výkonní ředitelé (CEO) britských společností brali v souhrnu 131krát více, než kolik činil průměrný plat jejich zaměstnanců. To je téměř trojnásobně větší rozdíl, než který ostrovní ekonomika hlásila v roce 1998. Přesto se stále jedná o výrazně menší příjmovou nerovnost oproti běžnému trendu ve Spojených státech, kde CEO v minulém roce vydělávali rovnou 300 násobek průměrného platu svých zaměstnanců.

Nárůst platů CEO je spojený s dobrou kondicí britské ekonomiky. Ta vykazuje slušné růstové tempo i v letošním roce, což by mohlo příjmový nesoulad ještě prohloubit. Nahrává tomu také skutečnost, že celkové mzdy v ekonomice v druhém čtvrtletí klesly o 0,2 %. Pokles mezd se totiž pravděpodobně dotkne v celoročním vyjádření spíše řadových zaměstnanců, neboť výplaty CEO často závisí na komplexní výkonnosti jimi vedených společností. Ty jdou obvykle ruku v ruce s výkonností celého hospodářství a letošní rok by neměl být výjimkou.

V Británii pracující zaměstnanci pak od roku 2010 také přihlíží postupnému poklesu jejich reálných mezd. Tempo růstu mezd totiž zaostává za rychlostí růstu cen v ekonomice, což v podstatě znamená, že přestože výplatní páska zaměstnance roste, koupí si za svou odměnu méně zboží a služeb.

High Pay Center ve zprávě uvádí, že výrazná příjmová disparita existuje také mezi samotnými CEO. To není až tak překvapivý jev, když poměrně intuitivně můžeme očekávat, že šéf multimiliardové korporace za svou práci obdrží více peněž, než na kolik dosáhne CEO v „pouhém“ stamilionovém koncernu. Polovina výkonných ředitelů tak bere zhruba 100 násobek průměrné mzdy svých zaměstnanců. Zbytek spektra se výrazně liší.

Podle strůjců studie jsou závěry práce znepokojující, a doporučují proto britské vládě zvážit zastropování platů výkonných ředitelů na určitém fixním násobku mzdy nejhůře placeného zaměstnance ve firmě.


Zdroje: High Pay Center, CNNMoney



Čtěte více:

Americká příjmová nerovnost: Střední třída chudší, než jste mysleli
17.06.2014 12:35
Čísla hovoří jasně – průměrné americké bohatství dospělé osoby dosahuj...
Technologie možná vyřeší i bující příjmovou nerovnost – každý dostane svého robota
25.07.2014 10:52
V posledních letech rostou obavy z rostoucí příjmové nerovnosti. Mezi ...
Nerovnost příjmů vede k distorzi kreditního cyklu; odskáče to americká ekonomika, tvrdí agentura S&P
05.08.2014 16:16
Když ve třicátých letech zasáhla americkou ekonomiku nejhorší hospodář...

Váš názor
  •  
    19.08.2014 11:40

    Ono "zastropování platů výkonných ředitelů na určitém fixním násobku mzdy nejhůře placeného zaměstnance ve firmě" povedie najprv k outsorcingu primitivnych pozicii (uklizecka, zahradnik, recepcni), potom k outsorcingu produktivnych zamestnancov (tych ktory plnia primarny biznis spolocnosti), a pokial ani to nebude stacit, tak aj k outsorcingu managementu. Outsorcovat pritom firma moze kludne od svojich vlastnych spriatelenych firiem, takze sa zas tak moc pre samotnych zamestnancov ani pre CEO nezmeni..
    Eco
Aktuální komentáře
17.01.2026
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy  
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu
13:06Pět největších amerických bank hlásí rekordních 134 miliard z tradingu. Velmi dobrý rok čekají i letos
12:23Největší akvizice v historii Mitsubishi: za 7,5 miliardy dolarů kupuje těžební aktiva firmy Aethon
11:45Perly týdne: Ještě větší americká výjimečnost
11:02Polovodiče dostaly vzpruhu, ale indexy jsou na tom jen smíšeně a drahé kovy klesají  
10:08Evropa na steroidech. Index Stoxx 600 je překoupený, investoři však zůstávají klidní  
8:54Rozbřesk: Eurozóna – průmysl se nadechuje, ale nejistota přetrvává
8:51Česká vláda získala důvěru, USA uzavřely obchodní dohodu s Tchaj-wanem. Evroapa zahájí negativně  
6:03Wilson: Vlídné prostředí pro akcie, protože Fed bude ignorovat vyšší inflaci
15.01.2026
22:01Technologie táhly růst akcií, malé společnosti opět zpevnily  
17:11Překlápění cyklu
16:45ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila akvizici společnosti Gas Distribution

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data