Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - to co bylo v červnu podle Draghiho neefektivní je dnes realitou - ECB snižuje sazby

Rozbřesk - to co bylo v červnu podle Draghiho neefektivní je dnes realitou - ECB snižuje sazby

05.09.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Slovy J. M. Keynese: „Pro lidi není obtížné přijmout nové myšlenky, ale zapomenout na ty staré.“ S něčím takovým nemá problém šéf ECB Mario Draghi. Když v červnu ECB rozjela TLTRO nepřímo naznačil, že další pokles sazeb by již nebyl efektivní. A dnes ho tu máme.

ECB se rozhodla kosmetickým snížením sazeb o dalších 10 bps (depo -20%, repo 0,05%) podpořit stávající TLTRO. Chce ho učinit pro banky atraktivnější (levnější). Tentokrát je ECB v komunikaci ještě jasnější a říká, že sazby dosáhly absolutního dna. Chce tak pravděpodobně zabránit vyčkávání bank na jejich další eventuální pokles (což by je od vstupu do TLTRO spíše odradilo).

I nový program na skupování ABS a krytých dluhopisů (covered bonds) v zásadě míří podobným směrem. Z tiskové konference vyplynulo, že má sloužit jako flexibilní nástroj, který v případě malého zájmu o TLTRO pomůže ECB dostatečně nafouknout bilanci podle svých představ. V tomto směru Mario Draghi zatím trhy tolik nepřekvapil. Představil program pouze v hrubých obrysech s tím, že detaily budou upřesněny v říjnu, kdy se má program rozběhnout.Jasné ale je, že ECB bude chtít kupovat ABS s co nejširší definicí (kryté půjčkami podnikům, leasingem, kreditními kartami, úvěry na bydlení), pokud budou transparentní. ECB se také poněkud překvapivě pravděpodobně nebude zdráhat skrze nákupy ulevit bankám od kapitálových povinností (vzít na svá bedra větší porci kreditního rizika). Primárním cílem ale je výrazně nafouknout splaskávající bilanci ECB, zlevnit tím bankám (především těm periferním) financování a držet euro slabé.

Ďábel ale leží v detailech. Jak velkou bazuku ECB vytvoří bude ve finále záležet na tom, jak přesně ECB v říjnu ABS vhodná k nákupům specifikuje. Rizikem je, že plánované aktivity ECB nakonec stačit nebudou a celé manévry s TLTRO a skupováním ABS budou nakonec jen předehrou ke klasickému QE (skupování vládních dluhopisů) v roce 2015. Dnes je sice klasické QE pro řadu členů ECB tabu, ale včera se ukázalo, že se názory v bankovní radě mohou v čase měnit.

Forex
Překvapivé rozhodnutí ECB dále snížit úrokové sazby a oznámení “privátního QE” mělo dopad i na kurzy regionálních měn, které vůči euru včera posilovaly. Koruna dostala na nejsilnější úrovně od konce července. Z pohledu české ekonomiky je sice uvolnění měnových podmínek v eurozóně v době platnosti intervenčního režimu, kdy koruna nemůže výrazněji posílit, dobrou zprávou, nicméně výhled na delší období nízkých sazeb v EMU může komplikovat jeho opouštění. Rozhodnutí ECB bude mít zřejmě dopad i na polskou centrální banku, kterou dále povzbudí ke snížení sazeb o 25 bps v každém z následujících dvou měsíců.

Dnešní den bude ve znamení dozvuků včerejšího zasedání ECB a zveřejnění dat z amerického trhu práce (payrolls). Pokud nedojde k vyhrocení situace na Ukrajině, tak by regionální měny měly mít v nadcházejících dnech až týdnech jen málo důvodů vůči euru oslabovat.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Čtěte více:

3 faktory děsu evropského hospodářství
04.09.2014 12:43
Kreditní krize starého kontinentu byla sice poměrně úspěšné zažehnána,...
USA - Žádostí o dávky mírně přibylo
04.09.2014 15:08
Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v uplynulém tý...
Google se snaží urputně vyvinout umělou inteligenci, dopomoci mu k tomu má jeden z předních expertů dané oblasti
04.09.2014 17:50
Google najal jednoho z předních světových výzkumníků kvantové výpočetn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů