Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská centrální banka de facto zahájila QE

Čínská centrální banka de facto zahájila QE

17.09.2014 10:08
Autor: Michal Putna, Patria Online

Čínská centrální banka, dle údajů WSJ, podpořila pět hlavních bankovních domů injekcí ve výši 81 mld. USD. Centrální měnová autorita údajně poskytla 3M nízkoúročené půjčky těmto bankám: Industrial&Commercial Bank of China, China Construction Bank Corporation, Agricultural Bank of China, Bank of China a Bank of Communications Company. Tento krok by měl přinést oživení pro čínskou ekonomiku a hlavně podpořit úvěrovou aktivitu čínských bank. Čínská centrální banka tak de facto zahájila kvantitativní uvolňování (QE) - nestandardní nástroj měnové politiky, který bývá nasazován pouze výjimečně, když už není prostor dále snižovat úrokové sazby.

V režimu kvantitativního uvolňování funguje také americký Fed, který nakupuje státní dluhopisy (aktuálně za 10 mld. USD/měsíc) a tím dodává na trh likviditu. Americké QE se však blíží ke konci, dle vyjádření představitelů Fed, by měl program nákupu dluhopisů skončit během října. Poté by mělo začít utahování šroubů a postupné zvyšování úrokových sazeb, které jsou nyní v USA na svých historických minimech 0,25 %. Otázkou zůstává, jak dlouhá bude přestávka mezi ukončením programu QE a prvním zvýšením sazeb. Janet Yellenová hovořila o období 6 měsíců a dnes večer se dozvíme, zdali je tento interval stále aktuální.

Před dvěma týdny Evropská centrální banka nečekaně snížila své hlavní měnově-politické sazby, přičemž depozitní sazba se dostala dokonce do záporných hodnot (tj. komerční banky musí za uložení svých prostředků u ECB platit). ECB současně se snížením sazeb oznámila také zahájení QE programu, v rámci kterého bude nakupovat jednoduché ABS.

Světová ekonomika se tedy nyní nachází v nezvyklé situaci, kdy hlavní ekonomické bloky (v různých fázích) stimulují své hospodářství s využitím QE.

Zdroj: WSJ, BBG
Čtěte více:

Rozbřesk - FED dnes večer ovládne trhy; CZK testuje 200-denní průměr
17.09.2014 9:10
O významu “slovíčkaření” americké centrální banky, tedy Fedu, toho byl...

Váš názor
 • Drahé žrádlo
  17.09.2014 12:08

  tak alespon víme, proč bude čím dál dráž, číňan už si dávno raději kupuje pepř, česnek nebo zázvor místo toho aby držel prachy no a teď to bude dělat dvojnásob
  Mike
  • Re: Drahé žrádlo
   17.09.2014 12:21

   To jako máš za to, že Číňani za Maa nepoužívali pepř, česnek nebo zázvor? Máš vskutku dobrý* přehled - nejen v čínských záležitostech. (pozn.: * = ironie)
   Kalka.
   •  
    17.09.2014 12:28

    Kdepak jen neměli tolik prachů a pepř ani nepotřebovali páč rýže se jen solí a ted dlabou i maso no a poslední dobou ty bestie začali syslit komodity a proto je pepř za poslední půl rok o 60 % výš, tak honem utíkej do konzumu koupit než se zdraží (i když ty ho budeš mít bez daně, tak to nebude taková darda co ? )
    Mike
    • Opět chyba
     17.09.2014 12:32

     Číňani rýži nesolí.
     Kalka.
 •  
  17.09.2014 11:56

  Jak přispěje MMM:New York Consolidated k oživení čínské ekonomiky? ;-)
  Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data