Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak správně číst současný pokles cen komodit

Jak správně číst současný pokles cen komodit

01.10.2014 14:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Během posledních měsíců zamířily ceny u několika komodit dolů. Obvykle by to vzbudilo úvahy o tom, jak si vedou rozvíjející se ekonomiky a zejména ty, které se specializují na exporty komodit. A je pravdou, že pokud současný vývoj znamená to, že končí růstová fáze komoditního supercyklu, řada těchto zemí bude mít skutečně vážné problémy. Varovnými příklady jsou Ghana a Zambie, které nedávno zažádaly o pomoc MMF poté, co propad cen komodit vedl k díře v jejich veřejných rozpočtech a v bilanci běžného účtu.

Neměli bychom ovšem činit unáhlené závěry. Ceny komodit totiž mohou odrážet změny na straně nabídky a ne pokles poptávky. To by znamenalo, že neodrážejí zpomalení globálního cyklu. Obecně se tvrdí, že na chování komodit měly v posledním desetiletí největší vliv ekonomiky s nejrychleji rostoucí poptávkou. Zejména šlo o Čínu, díky které rostly ceny průmyslových kovů. Podobně se chovaly ceny měkkých komodit, tahounem byla opět rostoucí poptávka z Asie a její střední třídy.

Vývoj na komoditních trzích, kterého jsme poslední dobou svědky, ale zaběhlým vzorcům neodpovídá. Ceny průmyslových kovů klesly méně než ceny energií, ceny zemědělských komodit či ceny vzácných kovů. To naznačuje, že u těchto komodit hraje významnou roli nabídka. Zejména prudký pokles cen zemědělských komodit a potravin pravděpodobně odráží dobrou sklizeň v USA. Baltic Dry index, který odráží cenu přepravy komodit, sice značně klesl, ale i to pravděpodobně odráží nadměrné kapacity a ne kolaps poptávky. Během let 2007–2008 tento index dosáhl až kultovního významu. Od roku 2010 ale jeho vývoj predikuje velké zpomalení globální ekonomiky, které se ovšem stále nedostavuje.

Pokud očistíme pohyb cen komodit od vlivu kurzu dolaru, vidíme během posledních dvou let poměrně stabilní vývoj. Jestliže tedy tyto ceny něco říkají o světové ekonomice, jsou jejich signály hodně zamlžené. Důvodem je fakt, že do jejich cen nepromlouvá pouze poptávka, ale i nabídka. Jestliže ta hraje významnou roli, pro rozvíjející se ekonomiky to bude mít celkově pozitivní dopad. Klesnou inflační tlaky a zvýší se prostor pro monetární politiku.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Německý průmysl začal klesat a stahuje PMI eurozóny dolů
01.10.2014 10:13
Index nákupních manažerů v eurozóně se v září udržel těsně v oblasti ...
Aleš Prandstetter: Není důvod se bát rizikovějších aktiv
01.10.2014 11:00
Dění na kapitálových trzích v posledních dnech a týdnech ovlivňují roz...
Americké firmy tvoří práci rychleji - čísla ADP jsou příznivá
01.10.2014 14:34
Tvorba pracovních míst v americkém soukromém sektoru za září o něco ze...

Váš názor
  •  
    01.10.2014 15:37

    Korekce (myšleno fičák) je za dveřmi. Těch článků, co se to snaží pořád roztleskat a neustále ujišťují o tom, že vše je ok a připraveno k dalšímu růstu, je na můj vkus až moc. Postupně jsem ze všeho utekl. Raději si to nechám utéct o pár procent, než se v tom nechat vykoupat.
    Kapi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.