Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aleš Prandstetter: Není důvod se bát rizikovějších aktiv

Aleš Prandstetter: Není důvod se bát rizikovějších aktiv

01.10.2014 11:00
Autor: Pavel Daniel

Dění na kapitálových trzích v posledních dnech a týdnech ovlivňují rozhodnutí centrálních bank klíčových světových ekonomik a geopolitické konflikty. „I přes všechna rizika, která nyní světu vládnou, není důvod přestat investovat a bát se,“ řekl Patrii Online Aleš Prandstetter, hlavní analytik ČSOB Asset management. Celý rozhovor jsme rozdělili do dvou dílů.

1. Díl

Patria Online: Jak se nyní pro investory změní investiční strategie kvůli rozhodování klíčových centrálních bank světových ekonomik?

Začnu zeširoka. Prostředí rostoucích úrokových sazeb není dobré pro dluhopisy. A to proto, že výnosy pak nebývají zajímavé. Za posledních osmdesát let jsme v podstatě viděli jen jeden výnosový „cyklus“ na dluhopisech. Od třicátých a čtyřicátých let minulého století, kdy úroky na dluhopisech byly nízké, trendově rostly až do 80. let. Tehdy úroky na dolarových dluhopisech dosáhly 15 procent. A od té doby jsou zase v klesajícím trendu. Abychom byli korektní, mluvíme zejména o USA, ale Evropa se pohybovala do jisté míry paralelně, A nyní jsme zase zřejmě opět v bodu obratu. Pokud si tedy vezmeme poučení z historického vývoje, víme, že dluhopisy v prostředí rostoucích sazeb přinášejí velmi slabý výnos, který ani náhodou nepokryje inflaci. A že takové období může trvat velmi dlouho, klidně i desítky let... Investiční strategie ale na stav, který jsem popsal, musí umět reagovat.

Patria Online: Jaké tedy budou reakce investičních stratégů?

Nejpravděpodobnější reakce bude taková, že se budou upozaďovat fixně úročené cenné papíry. A naopak, rostoucí úroky většinou znamenají, že ekonomice se spíše daří a bude se tedy dávat přednost akciím. A o to nám jde. Naše globální strategie se bude snažit přesvědčit domácí investory o tom, aby do svých portfolií dostávali více akcií. Investoři by měli pochopit, že mít v portfoliu jen fixně úročené investice není správná cesta. Jinými slovy, dnes je čas na to, mít v portfoliu i rizikovější aktiva.

Patria Online: Všiml jsem si, že zvláště u fondového byznysu, se v posledních letech daří titulům, které mají silný příběh. Bude ale příběhů dost?

Myslím, že určitě. Téměř vždycky bude něco, co se dá přetavit do zajímavého investičního příběhu. A nemusí to být výhradně jen třeba o jedné akcii, ale o celé skupině cenných papírů. V současné době jsme třeba velmi pozitivní na technologické akcie. A to proto, že u firem vidíme určitou obnovu kapitálových investic, ty pak často směřují právě do nových informačních technologií. Anebo měny, optimistický názor máme na americký dolar. A to právě proto, že americká ekonomika se vyvíjí příznivěji než ta evropská. Příběhy tak myslím bude i nadále investiční život přinášet v dostatečné míře.

Patria Online: Mají čeští investoři nyní raději držet korunové investice, nebo raději ukládat peníze do cizoměnových aktiv?

No, my tu máme jednu nestandardní věc a tou je devizová intervence ČNB. A ekonomicky to vypadá, že po ukončení intervenčního režimu by koruna měla posilovat. Uvidíme dál, jak to bude s vládní politikou, která může kurz koruny ovlivnit. Měnové zajištění investic tedy dává smysl. Ale i když bychom počítali s nějakým, řekněme pěti procentním zhodnocením koruny, vždy bude záležet na investičním horizontu. Pokud lidé mají či nakoupí eura a za ně na dvacet let koupí akcie, vůbec bych to neřešil. Nicméně spíše než do eura, pokud investoři chtějí nezajištěně investovat, obrátil bych se k americkému dolaru.

Patria Online: Promítne se nějak viditelně odlišné rozhodování Evropské centrální banky a amerického FEDu v nastavení investičních strategií?

Domnívám se, že ano. A to při regionálním rozhodování o investicích. Rozhodování ECB a FED sice jde na první pohled proti sobě, ale plně reflektuje situaci, která na daném trhu je. U americké ekonomiky se z většiny ekonomických parametrů, které sledujeme, dá vyčíst, že tamní ekonomika se zlepšuje, že se blíží stavu, když už nebude potřeba jí tolik podporovat. To situace v Evropě je i pro investory zcela odlišná.

Patria Online: A v čem?

Tady zatím vládne téměř deflační prostředí, charakteristické neutrácením a opatrností. Jednoduše řečeno – Evropa je na tom ve srovnání s USA o poznání hůř. A když se budeme bavit o příbězích, tak je otázka, zda si můžeme vsadit na to, že příběh Evropa bude mít úspěšný konec nebo nebude. A to se neustále mění. Sami jsme na začátku roku dávali příznivé výhledy k tomu, že se Evropa rychleji zvedne, že to bude zajímavé teritorium na akciové investice. Ale ukázalo se, že příběh uzdravení Evropy neprobíhá tak rychle, jak jsme předpokládali.

Patria Online: Co, kromě technologického sektoru, může být pro investory nyní zajímavé?

Rozlišujeme to podle investičního horizontu. Vedle technologických akcií, které dáváme do časově kratší i delší investiční strategie, máme za dlouhodobě zajímavý i sektor zdravotnictví. I když musím přiznat, že ten sektor je nyní poměrně drahý. Proto krátkodobě je vývoj s otazníkem, nicméně dá se říct, že pokud investoři budou dlouhodobě investovat do sektoru zdravotnictví, pravděpodobně neudělají vážnou chybu. Z hlediska teritorií je rozhodně zajímavá Amerika, které navíc nahrává potenciál dolaru jako měny. Vidíme, že i přes rizika, která se objevují, je dolar stále zajišťovací měnou a má tendenci posilovat. Zajímavý se nám zdá být i příběh jihovýchodní Asie.

Na co se můžete těšit ve druhém dílu rozhovoru s Alešem Prandstetterem? Druhý díl rozhovoru jsme věnovali především otázkám návratu USA na investiční trůn.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m