Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aleš Prandstetter: Není důvod se bát rizikovějších aktiv

Aleš Prandstetter: Není důvod se bát rizikovějších aktiv

01.10.2014 11:00
Autor: Pavel Daniel

Dění na kapitálových trzích v posledních dnech a týdnech ovlivňují rozhodnutí centrálních bank klíčových světových ekonomik a geopolitické konflikty. „I přes všechna rizika, která nyní světu vládnou, není důvod přestat investovat a bát se,“ řekl Patrii Online Aleš Prandstetter, hlavní analytik ČSOB Asset management. Celý rozhovor jsme rozdělili do dvou dílů.

1. Díl

Patria Online: Jak se nyní pro investory změní investiční strategie kvůli rozhodování klíčových centrálních bank světových ekonomik?

Začnu zeširoka. Prostředí rostoucích úrokových sazeb není dobré pro dluhopisy. A to proto, že výnosy pak nebývají zajímavé. Za posledních osmdesát let jsme v podstatě viděli jen jeden výnosový „cyklus“ na dluhopisech. Od třicátých a čtyřicátých let minulého století, kdy úroky na dluhopisech byly nízké, trendově rostly až do 80. let. Tehdy úroky na dolarových dluhopisech dosáhly 15 procent. A od té doby jsou zase v klesajícím trendu. Abychom byli korektní, mluvíme zejména o USA, ale Evropa se pohybovala do jisté míry paralelně, A nyní jsme zase zřejmě opět v bodu obratu. Pokud si tedy vezmeme poučení z historického vývoje, víme, že dluhopisy v prostředí rostoucích sazeb přinášejí velmi slabý výnos, který ani náhodou nepokryje inflaci. A že takové období může trvat velmi dlouho, klidně i desítky let... Investiční strategie ale na stav, který jsem popsal, musí umět reagovat.

Patria Online: Jaké tedy budou reakce investičních stratégů?

Nejpravděpodobnější reakce bude taková, že se budou upozaďovat fixně úročené cenné papíry. A naopak, rostoucí úroky většinou znamenají, že ekonomice se spíše daří a bude se tedy dávat přednost akciím. A o to nám jde. Naše globální strategie se bude snažit přesvědčit domácí investory o tom, aby do svých portfolií dostávali více akcií. Investoři by měli pochopit, že mít v portfoliu jen fixně úročené investice není správná cesta. Jinými slovy, dnes je čas na to, mít v portfoliu i rizikovější aktiva.

Patria Online: Všiml jsem si, že zvláště u fondového byznysu, se v posledních letech daří titulům, které mají silný příběh. Bude ale příběhů dost?

Myslím, že určitě. Téměř vždycky bude něco, co se dá přetavit do zajímavého investičního příběhu. A nemusí to být výhradně jen třeba o jedné akcii, ale o celé skupině cenných papírů. V současné době jsme třeba velmi pozitivní na technologické akcie. A to proto, že u firem vidíme určitou obnovu kapitálových investic, ty pak často směřují právě do nových informačních technologií. Anebo měny, optimistický názor máme na americký dolar. A to právě proto, že americká ekonomika se vyvíjí příznivěji než ta evropská. Příběhy tak myslím bude i nadále investiční život přinášet v dostatečné míře.

Patria Online: Mají čeští investoři nyní raději držet korunové investice, nebo raději ukládat peníze do cizoměnových aktiv?

No, my tu máme jednu nestandardní věc a tou je devizová intervence ČNB. A ekonomicky to vypadá, že po ukončení intervenčního režimu by koruna měla posilovat. Uvidíme dál, jak to bude s vládní politikou, která může kurz koruny ovlivnit. Měnové zajištění investic tedy dává smysl. Ale i když bychom počítali s nějakým, řekněme pěti procentním zhodnocením koruny, vždy bude záležet na investičním horizontu. Pokud lidé mají či nakoupí eura a za ně na dvacet let koupí akcie, vůbec bych to neřešil. Nicméně spíše než do eura, pokud investoři chtějí nezajištěně investovat, obrátil bych se k americkému dolaru.

Patria Online: Promítne se nějak viditelně odlišné rozhodování Evropské centrální banky a amerického FEDu v nastavení investičních strategií?

Domnívám se, že ano. A to při regionálním rozhodování o investicích. Rozhodování ECB a FED sice jde na první pohled proti sobě, ale plně reflektuje situaci, která na daném trhu je. U americké ekonomiky se z většiny ekonomických parametrů, které sledujeme, dá vyčíst, že tamní ekonomika se zlepšuje, že se blíží stavu, když už nebude potřeba jí tolik podporovat. To situace v Evropě je i pro investory zcela odlišná.

Patria Online: A v čem?

Tady zatím vládne téměř deflační prostředí, charakteristické neutrácením a opatrností. Jednoduše řečeno – Evropa je na tom ve srovnání s USA o poznání hůř. A když se budeme bavit o příbězích, tak je otázka, zda si můžeme vsadit na to, že příběh Evropa bude mít úspěšný konec nebo nebude. A to se neustále mění. Sami jsme na začátku roku dávali příznivé výhledy k tomu, že se Evropa rychleji zvedne, že to bude zajímavé teritorium na akciové investice. Ale ukázalo se, že příběh uzdravení Evropy neprobíhá tak rychle, jak jsme předpokládali.

Patria Online: Co, kromě technologického sektoru, může být pro investory nyní zajímavé?

Rozlišujeme to podle investičního horizontu. Vedle technologických akcií, které dáváme do časově kratší i delší investiční strategie, máme za dlouhodobě zajímavý i sektor zdravotnictví. I když musím přiznat, že ten sektor je nyní poměrně drahý. Proto krátkodobě je vývoj s otazníkem, nicméně dá se říct, že pokud investoři budou dlouhodobě investovat do sektoru zdravotnictví, pravděpodobně neudělají vážnou chybu. Z hlediska teritorií je rozhodně zajímavá Amerika, které navíc nahrává potenciál dolaru jako měny. Vidíme, že i přes rizika, která se objevují, je dolar stále zajišťovací měnou a má tendenci posilovat. Zajímavý se nám zdá být i příběh jihovýchodní Asie.

Na co se můžete těšit ve druhém dílu rozhovoru s Alešem Prandstetterem? Druhý díl rozhovoru jsme věnovali především otázkám návratu USA na investiční trůn.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board