Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké hospodářství ve 3Q rostlo o 3,5 %, na trzích i přesto bezbřehé nadšení nepanuje

Americké hospodářství ve 3Q rostlo o 3,5 %, na trzích i přesto bezbřehé nadšení nepanuje

30.10.2014 14:03
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americké hospodářství podle prvního odhadu rostlo ve 3Q anualizovaným tempem 3,5 %. Hodnota tak o pět desetin překonala konsensuální odhad a z největší světové ekonomiky vyslala mírně pozitivní signál. Dolar po zprávách zisky vůči euru nenavyšuje. Výnosy 10y amerických státních dluhopisů klesají.

Dekompozice růstu HDP pak naznačuje hned několik zajímavých trendů. Tím prvním je oslabení dynamiky růstu osobní spotřeby, která rostla o 1,8 % (ve 2Q +2,5 %, konsensus +1,9 %). Důvodem je slabší poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby, které sice pokračují v růstovém trendu hodnotou 7,2 %, oproti předchozímu čtvrtletí však hlásí výrazné ochlazení (ve 2Q +14,1 %). V kombinaci s menšími výdaji na spotřební zboží tak ve výsledku došlo k mezikvartálnímu zpomalení tempa růstu celkových výdajů domácností za zboží na 3,1 % z 5,9 %. Druhá složka osobní spotřeby – výdaje na služby – hlásí pokračující trend mírného růstu, když přidává 1,1 % (ve 2Q +0,9 %). Vývoj v položce osobní spotřeby je pak významný především s ohledem na skutečnost, že se na tvorbě HDP podílí více než ze dvou třetin.

Podle předpokladů výrazně poklesla dynamika růstu také u další složky podílející se na tvorbě HDPsoukromých investic. Ty ve druhém čtvrtletí prudce stouply (+19,1 %), aby následně ve čtvrtletí třetím rostly „pouze“ o 1 %, což je výrazně níže, než předpokládaly odhady na úrovni 6,4 %. Důvodem je jak slabší dynamika růstu u investic do vybavení, tak také ochlazení poptávky po investicích do nemovitostí.

Třetí složka HDP - vládní spotřeba - ve 3Q rostla o 4,6 % a výrazně tak zrychlila svůj růst (ve 2Q 1,7 %). Nadále tak pokračuje trend stupňujících se výdajů, který vede k prohlubování vládního (respektive veřejného) dluhu.

Vyšší než očekáváný růst HDP tak s ohledem na (oproti konsensu) nižší tempo růstu v investicích a osobní spotřebě, lze přičítat kromě překvapivě rychlému růstu vládních výdajů také zahraničnímu obchodu. U něj ve třetím čtvrtletí došlo k růstu exportů o 7,8 %, zatímco importy klesly! o 1,7 %. Snížil se tak negativní příspěvek zahraničního obchodu. Příčinu lze hledat především v rostoucí produkci ropy, která omezuje celkovou importní aktivitu USA. Navíc je na výsledku zahraničního obchodu patrné, že se nepotvrzuje obava některých ekonomů, že by posilující dolar v kombinaci s utlumením hospodářského růstu globální ekonomiky mohl výrazněji oslabit exportní aktivitu USA.

Celkově tak hospodářství USA ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu potvrdilo pozitivní vývoj z předcházejícího období. Zůstává však významné ale. Klíčová položka spotřeby prošla mezikvartální decelerací dynamiky růstu a zůstala za odhady, výrazně pomaleji pak rostla celková položka investic.

I proto v následujících měsících bude důležitou roli hrát oživení na trhu práce (které včera deklarovala také americká centrální banka), s jehož pomocí by mohlo dojít k vystupňování tlaku na růst mezd, který by další spotřební aktivitu mohl podnítit. Pro další vývoj hospodářství sehraje roli také rétorika Fedu. Jestřábí náznaky a ujištění, že se blíží proces zvyšování úrokových sazeb, může na trhu postupně vehnat opatrnost a utlumit úvěrovou aktivitu (například u úvěrů na nákup vozidel, které jsou svázány s krátkodobými sazbami Fedu) a tlačit tak na pokles spotřeby i investic. Rizikem pak bezesporu zůstává ochlazení světové ekonomiky, které by v kombinaci s posilujícím dolarem mohlo prohloubit obchodní deficit spojených států (za pozornost stojí především ekonomický vývoj Kanady, Mexika a Číny, které tvoří páteř exportní aktivity USA).


Váš názor
  • halooo Velkamedědice
    30.10.2014 19:18

    Halooo, čo sa to dnes deje s $ a € ze tak oslabili o cca 10% oproti RUB ? Žeby už?
    jářku
Aktuální komentáře
25.08.2019
8:24Víkendář: Západ již nedokáže garantovat své hodnoty, ale mlčet by neměl
24.08.2019
15:34Očima byznysu: Nepravé maso a nepravé cigarety mohou mít leccos společného
7:37Víkendář: Postavili jsme si naleštěnou past. Je z ní cesta ven
23.08.2019
22:01Obchodní válka opět posílá trhy k zemi
17:48S nákupem zlata se odjakživa pojí obrovské riziko
16:47Čína zavádí cla a bankéři se zdráhají snižovat sazby. Závěr týdne svědčí dluhopisům, ale zle na tom nejsou ani akcie  
16:43Powell: Ekonomika USA si vede dobře. Fed bude konat, jak bude zapotřebí
15:37Perly týdne: Dividendy v nemilosti, zdroje jsou a u nás končí datové pohádky
14:39Střet se stupňuje: Čína uvalí na USA cla za 75 miliard dolarů, Trump velí americkým firmám z ní odejít...
13:03CNBC: Obří čínský dluh nelze dále ignorovat
11:24Berlusconi svádí bitvu s miliardářem o to, kdo se postaví Netflixu
10:57Začíná summit G7, v novém formátu bude jednat o nerovnostech
10:53Powell nemusí dodat kýženou podporu. Výnosy rostou a dolar sílí, akcie však zůstávají v klidu a rostou  
10:14Hasbro kupuje majitele Prasátka Peppy a míří do sféry médií
9:18Rozbřesk: Německé firmy pod tlakem klesajících zakázek
8:59Evropské burzy zřejmě otevřou v plusu, čeká se ale na Powella  
8:44Japan Tobacco International uvádí na český trh vlastní e-cigaretu
8:40Reuters: Boeing plánuje navýšit v únoru produkci 737
8:36Británie a Jižní Korea podepsaly dohodu o obchodu po brexitu
5:47Reich: Indický experiment naznačuje, co udělá s ekonomikou velký peněžní šok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data