Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CETV za 3 dny přidala 10 % - nazrál čas opustit rozjetý vlak?

CETV za 3 dny přidala 10 % - nazrál čas opustit rozjetý vlak?

19.11.2014 14:57
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Akcie CETV v posledních dnech prudce stoupají vzhůru. Své vzedmutí odstartovaly během pátečního odpoledne po zveřejnění nových plánů na refinancování svých dluhopisů. K němu CETV využila nově zřízené kreditní linky od konsorcia bank s tím, že roli garanta zaujme Time Warner. Díky tomu (jako už několikrát v minulosti) společnost odsunula splatnost části svých závazků a alespoň trochu tak vylepšila dluhový profil. Ještě tentýž den akcie CETV připsaly přes 4 %.

Začátkem týdne jim pak vítr do plachet vnesla zpráva ratingové agentury Moody´s. Ta uvedla, že kreditní rating Time Warner nebude garancí kreditní linky CETV ohrožen. To pro samotnou CETV znamená, že se bankám placený úrok z linky bude pohybovat na spodní hranici, neboť jeho výše je odvozena od kreditního ratingu Time Warner. Akcie včera (poté, co byla pražská burza v pondělí zavřena) připsaly další dvě procenta, aby obdobným růstem navázaly také dnes.

Dlouhodobý potenciál

CETV tedy posunutím splatnosti části svých závazků zlepšila dluhový profil. Zároveň pak CETV vylepšila svůj peněžní tok, neboť „poplatek za garanci“, který si Time Warner účtuje (a díky kterému jsou v podstatě úrokové náklady placené bankám nižší), nemusí splácet (peněžní náklad), ale může o něj navyšovat svůj závazek (nepeněžní náklad) vůči Time Warner. Akciím tak zavdala důvod k posunu směrem vzhůru. Nicméně fundamentálně stále přetrvávají nástrahy.

(i) Prvně se sluší zmínit, že hospodářské výsledky CETV v posledních letech nejsou pro investory zrovna rajskou hudbou. Ve 3Q14 společnost sice díky nákladovým úsporám vyšplhala na kladnou hodnotu v rámci svého provozního zisku OIBDA, růst tržeb přesto nadále zaostal za očekáváním a především pak celkový výhled pro budoucí provozní výkonnost CETV nenabídl (a vlastně ani nenabízí) příliš světlých bodů. I proto analytik Patria Finance Tomáš Tomčány zůstává k akciím CETV skeptický: „Obavy ze zpomalení růstu CEE ekonomik, a s tím spojená nižší poptávka ze strany inzerentů, v kombinaci se silným dolarem můžou negativně dolehnout na výsledky společnosti v příštích čtvrtletích. Naše dlouhodobé doporučení stále zůstává „Prodat“ kvůli vysokým dluhům a potenciálnímu masivnímu ředění v budoucnu. Naší cílovou cenu ponecháváme na 1,9 USD/akcii,“ uvedl Tomčány.

(ii) Nově zřízená kreditní linka sice vylepšila dluhový profil CETV, dlouhodobě však předznamenává možné, pro minoritní akcionáře zcela zásadní, riziko naředění. Time Warner aktuálně v CETV drží 49,9 % podíl. Zřízená kreditní linka pak upevňuje pozici hlavního věřitele. A právě velmi silné „duální“ postavení v sobě skýtá hrozbu budoucí konverze. „CETV podle nás nebude schopna v příštích letech významně snížit svou zadluženost, a proto by část dluhu mohla být konvertována do akcií. Výsledkem by bylo výrazné naředění stávajících (minoritních) akcionářů,“ domnívá se Tomčány.

Kdy z rozjetého vlaku vystoupit?

Logicky se tak při stávajícím růstovém pohybu nabízí otázka – kdy akcie CETV opustit a maximálně tak zhodnotit jejich držbu. Fundamentálně analytici akciím přiřazují konsensuální hodnotu 54,94 . Je tedy patrné, že při současné ceně 57,5 (odhadovaný) potenciál zhodnocení prakticky neexistuje. Pochopitelně psychologie investorů může titul vytáhnout výše, avšak z fundamentálního hlediska by takový posun neměl být příliš odůvodnitelný.

Když se na situaci podíváme optikou zmíněné psychologie investorů, můžeme si při určení hodnoty pro vystoupení z pozice pomoci technickou analýzou. Pohled na pohyb kurzu akcií CETV od dubna (kdy došlo k hlubšímu propadu a následné konsolidaci ceny) odhaluje, že se akcie pohybují v pásmu 46,65 – 63,55 (bez započtení ojedinělých výkyvů spíše mezi 48 – 58,5 Kč). Pokud bychom pak k určení vstupních a výstupních pozic v tomto období použili indikátor MACD (překřížení křivky MACD se signální linií) zisková strategie by v průměru dosáhla 3,5 % (při dodržování od začátku roku by byla výkonnost dokonce vyšší, díky prudkým skokům v ceně). Pokud by tedy investor na základě MACD plánoval výstup z pozice, optimální chvíli by mohlo být proražení signální linie křivkou MACD (zatím nenastalo).

cetv

Samozřejmě je potřeba brát výsledky backtestingu technické analýzy s velkou rezervou. Nicméně blížící se rezistenci na 58 , u které se postup akcií CETV vzhůru již několikrát v minulosti zastavil, může při kombinaci s short signálem vyslaným indikátorem MACD zahájit prodejní tlak.

Závěr

Pochopitelně je klíčové vnímat fundamentální stránku akcií CETV. Ta je dle mínění trhu velice slabá (až na pár výjimek) a výrazný posun ceny vzhůru by tak představoval spíše psychologickou hru, než posun hodnoty vystavěný na reálných základech. I proto se nabízí spíše strategie postupného zpeněžení pozic jejich uzavíráním. Technická analýza pak může pomoci jejich optimálnějšímu načasování.


Čtěte více:

CETV - Komentář analytika k výsledkům za 3Q14
30.10.2014 11:36
Výsledky za třetí kvartál dnes před trhem oznámila mediální skupina CE...
Dluhový hlavolam CETV - další refinancování zvyšuje riziko budoucího naředění
14.11.2014 17:50
Mediální skupina CETV dnes oznámila nové kroky na restrukturalizaci čá...

Váš názor
 • .
  19.11.2014 15:34

  V USA v prepoctu prave za 57,8 Kc tak pojdme nahoru :)
  krupicová kaše
 •  
  19.11.2014 15:27

  no, nemohu se ubránit tomu, že patria se stále dokola snaží cetku tlačit dolů, je mi to vlastně jedno , momentálně v ní nejedu, ale trošku mi to smrdí, na druhou stranu je cetka stále předlužená až na půdu, ale to byla i v době kdy ji parta velebila
  sid_cz
  •  
   19.11.2014 15:37

   No hlavně včera Komerčka zvýšila cílovku na 3 USD a doporučení na buy. Na Fiu píšou, že CETV je v současné době podhodnocena a že vidí velký růstový potenciál a oni tady píšou analytici nevidi potenciál. Naprostý rozpor/lež.
   krupicová kaše
 •  
  19.11.2014 15:10

  Chapu to spravne ze je patria v shortu a nevi jak dal...
  krupicová kaše
  •  
   19.11.2014 16:28

   Správně, nalijme si čistého vína...!
   ken
   •  
    19.11.2014 22:31

    Jak se řika u vas v Česku, psi štěkají karavana tahne dal.
    starej warner
    •  
     20.11.2014 8:58

     Ukončete výstup a nástup dveře se zavírají
     ken
     •  
      20.11.2014 9:02

      Dopravní podnik cetv už poskytuje cestování ponorkama?:-)))
      Jesse
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university