Do konce roku 2014 zbývají 4 týdny a nejobchodovanější instrumenty na CFD derivátovém trhu boří jeden rekord za druhým. Tyto zisky, respektive ztráty však mohou být do konce roku ještě prohloubeny.
Začneme eurodolarem. Ten se na začátku října po vytrvalém čtyřměsíčním posilování zastavil o silnou rezistenci na 1,2500 EURUSD a evropská měna předvedla první korekci v tomto trendu. V říjnu se pak měnový pár pohyboval v pásmu v pásmu kolem 1,2700 EURUSD a uvolnil tak oscilátory z překoupených úrovní. Listopad poté eurodolar otevřel značným gapem, v průběhu měsíce překonal silnou technickou úroveň 1,2500 EURUSD a dnes čerstvě překonal hodnotu 1,2300 EURUSD. Pokud podpora při 1,2250 EURUSD neudrží euro, může měnový pár otestovat úrovně začínající 1,1… EURUSD, na které se podíval naposledy v červnu roku 2010.

Červenec 2007 – to je datum, kdy se na měnovém páru USDJPY naposledy objevila hodnota 119,92 USDJPY, kterou můžeme vidět nyní. Ve druhé polovině tohoto roku obchodoval japonský jen ve velmi úzkém konsolidačním pásmu těsně nad 100 USDJPY. Mnoho příležitostí k obchodům jen neposkytnul, a tak si investoři museli počkat na konec srpna, kdy se americký dolar nadechl k útokům. V první fázi posílil o 7,3 %. Nástup dolaru zastavila technická úroveň kolem 109 USDJPY, kterou jen už jednou uhájil. Po krátké korekci z průběhu října pak americká data zavelela k další zteči a sebrala japonskému jenu dalších 14 %. Dolar posiluje již 7 týdnů v řadě a ani hodnota 120 USDJPY nemusí být konečná.

Situaci na ropě již zřejmě není nutné příliš komentovat. Fundamentální důvody téměř půlročního propadu na instrumentu USOil jsou zřejmé, z technického hlediska ropu nepodržela při propadu ze 105 USD na současných 67 USD za barel žádná z podstatných úrovní. Při cenách mezi 90 – 95 USD ještě trh zdaleka nepanikařil, avšak poté, co se ropa sesunula ještě níže na hodnoty kolem 80 USD, začal trh kalkulovat mezní náklady producentů ve snaze odhadnout, kde se může tento pohyb zastavit. Konsensy, že se tato cena nachází kolem 70 – 75 USD nevydržely příliš dlouho a za zvýšených objemů ropa odepsala další procenta. V současné chvíli se odhad OPECu zastavil na hodnotě 60 USD za barel.

Graf rublu je snadno zaměnitelný s grafem amerického dolaru s jenem. V srpnu se dolar rozloučil s konsolidačním pásmem při 35 USDRUB a od té doby ruské měně naděluje jednu porážku za druhou. S intervenující centrální bankou v zádech se ruskému rublu podařilo uhájit pouze jeden týden, další úspěchy se nedostavily. Režim free float se spíše projevil jako režim free fall pro ruskou měnu. Hodnoty u 53 USDRUB tak zřejmě zdaleka nebudou konečné a i přes zvýšené zajištění, rozšiřující se spready, nestabilitu na kurzu a v neposlední řadě snížení sazby na devizové repooperace se ruská měna podívá na nová minima, čemuž by napovídaly i rostoucí zobchodované objemy.
