Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendy od kutilů: Stanley Black & Decker

Dividendy od kutilů: Stanley Black & Decker

09.12.2014 17:45

V srpnu jsme na těchto stránkách mohli najít seznam dividendových tipů doporučovaných Brianem Belskim ze společnosti Oppenheimer. Mezi řadu těchto společností se dostala i akcie „pro kutily“ - Stanley Black & Decker. Kdo někdy vybíral nějaké vybavení do dílny, musel se s výrobky firmy setkat. Moje osobní zkušenosti s nimi jsou smíšené, ale bavíme se samozřejmě o poměru cena kvalita. U akcií je logika jiná, i když někdy také narazíme na dilema, zda je lepší levná a méně kvalitní akcie (vysoké riziko, slabá rozvaha ...), či naopak akcie silné a prosperující společnosti, která ale není z nejlevnějších. Jak je na tom SBD?

Pohled na cenu našeho kutilského titulu ukazuje dvě klíčové věci: Pětiletá návratnost dnes v podstatě přesně odpovídá návratnosti trhu. A volatilita akcie je výrazně vyšší než volatilita celého trhu – což dává tu správnou perspektivu prvnímu tvrzení. Vyšší (systematická) volatilita totiž znamená vyšší riziko a vyšší požadovanou návratnost. Ta realizovaná ale odpovídá návratnosti trhu a z tohoto pohledu můžeme tvrdit, že SBD nedostál svým investorským závazkům. Samotná vyšší volatilita tohoto titulu pak z fundamentálního hlediska dává smysl – vrtačky, elektrické hoblíky, brusky a podobné ulehčovače práce nejsou zbožím běžné/nutné spotřeby, jejich nákupy se dost řídí tím, jak se cítí naše peněženka. Tedy cyklem.

bch1

Zdroj: FT

Tržby společnosti rostou, přírůstky se ale časem zmenšují. Po prudkém růstu čistého zisku do roku 2012 přišel znatelný propad v roce minulém. Návratnost vlastního jmění ROE se tak pohybovala blízko 10 %, návratnost investic ROI se dostala na 5,3 %. Beta společnosti je asi 1,5, takže s rizikovou prémií trhu na 5,5 % by se požadovaná návratnost pohybovala na téměř 11 %. ROE měřené zisky tedy mělo minulý rok co dělat, aby generovalo „ekonomickou přidanou hodnotu“. Nejde ale o žádné drama už proto, že zisky jsou jen názorem.

bch2

Zdroj: FT

Spíše než názory nás zajímají fakta, tudíž tok hotovosti. SBD byla v roce 2011 schopna generovat na provozní úrovni 1 miliardu dolarů, podobné to bylo v roce 2012. V roce minulém už klesl provozní tok hotovosti na 870 milionů dolarů. Investice do výrobních kapacit se zvedají z 93 na loňských 366 milionů dolarů. CF po CapEx tak v posledních třech letech dosáhlo 500 – 700 milionů dolarů. Poměrně rozházené jsou ostatní investice, klíčový poznatek ale zní následovně: Firma postupně zvyšuje dividendy, ze 104 milionů dolarů v roce 2010 se zvedly na loňských 313 milionů dolarů. Co by bránilo tomu, aby růst pokračoval až na oněch 500 – 700 milionů dolarů?

bch3

Zdroj: FT

Odpověď na uvedenou otázku je tradiční: Zvýšení dividend na úroveň CF po CapEx by znamenalo nulové další investice, žádné snižování dluhu, žádný růst hotovosti v rozvaze. Málokterá firma tak vyplácí všechno CF po CapEx. U SBD najdeme 3,6 miliard dolarů úročeného dluhu (ke QIII 2014), hotovost dosáhla necelých 500 milionů dolarů, EBITDA minulého roku dosáhla necelé miliardy dolarů. Poměr čistého dluhu k EBITDA tedy není na nijak konzervativních úrovních (i s ohledem na to, o jak cyklický byznys jde). Firma také do roku 2012 snižovala dluh, minulý rok tak neučinila (dala ale 833 milionů dolarů na akvizice).

S ohledem na nijak extrémně silnou rozvahu tedy nemůžeme uvažovat o tom, že by v dohledné došlo k navýšení dividendy na úrovně implikované CF po CapEx. Na druhou stranu ale stačí předpoklad stabilních výsledků na to, abychom mohli alespoň uvažovat o dalším postupném zvyšování dividend. Oppenheimer nám tak v tomto ohledu mohl dát skutečně dobrý tip. Jak je to s jeho valuací? Pokud by krátkodobé volné CF dosahovalo oněch 700 milionů dolarů, je na ospravedlnění současné kapitalizace nutné, aby rostlo dlouhodobě o 5,8 % (mimochodem stejné číslo, jako u minule analyzované kanadské železnice). Pokud by CF dosáhlo jen 500 milionů dolarů, implikovaný růst by dosáhl více než 7 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2020
15:05Summers: Akcie si sáhnou na dno
13:39Týdenní výhled: Další bankovní zúčtování  
12:49Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste na 80 % HDP
12:25Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Odvolání řádné valné hromady Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.
11:43Novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula
11:40Nová bankovní aféra a rozmach nákazy zařídily výprodej hned z kraje týdne  
11:18Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun
11:03Van Doren: Pandemie ukazuje, na co věda nestačí
10:48Bundesbank a Deutsche Bank: Německá ekonomika ještě zpomalí. Globální plně zotaví do poloviny příštího roku?
9:58Playboy prý zvažuje možnost návratu na akciovou burzu
9:38Trump podpořil návrh o převzetí amerických operací TikToku, ByteDance ale hodlá revoltovat
9:06Rozbřesk: Býci pod tlakem, S&P 500 ztrácí třetí týden v řadě a pandemie postupuje
8:55Akcie HSBC propadly nejhlouběji za 25 let kvůli rozsáhle podezřelým transakcím
8:47Zpráva o podezřelých krocích bank kalí náladu na trzích  
8:25Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rezignaci
8:12Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, i těch v Česku
5:52Zlomový okamžik pro centrální banky
20.09.2020
8:48Víkendář: Ignorovaná Hayekova otázka
19.09.2020
9:03Víkendář: Německá ekonomika a velké posuny na realitním trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC