Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendy od kutilů: Stanley Black & Decker

Dividendy od kutilů: Stanley Black & Decker

09.12.2014 17:45

V srpnu jsme na těchto stránkách mohli najít seznam dividendových tipů doporučovaných Brianem Belskim ze společnosti Oppenheimer. Mezi řadu těchto společností se dostala i akcie „pro kutily“ - Stanley Black & Decker. Kdo někdy vybíral nějaké vybavení do dílny, musel se s výrobky firmy setkat. Moje osobní zkušenosti s nimi jsou smíšené, ale bavíme se samozřejmě o poměru cena kvalita. U akcií je logika jiná, i když někdy také narazíme na dilema, zda je lepší levná a méně kvalitní akcie (vysoké riziko, slabá rozvaha ...), či naopak akcie silné a prosperující společnosti, která ale není z nejlevnějších. Jak je na tom SBD?

Pohled na cenu našeho kutilského titulu ukazuje dvě klíčové věci: Pětiletá návratnost dnes v podstatě přesně odpovídá návratnosti trhu. A volatilita akcie je výrazně vyšší než volatilita celého trhu – což dává tu správnou perspektivu prvnímu tvrzení. Vyšší (systematická) volatilita totiž znamená vyšší riziko a vyšší požadovanou návratnost. Ta realizovaná ale odpovídá návratnosti trhu a z tohoto pohledu můžeme tvrdit, že SBD nedostál svým investorským závazkům. Samotná vyšší volatilita tohoto titulu pak z fundamentálního hlediska dává smysl – vrtačky, elektrické hoblíky, brusky a podobné ulehčovače práce nejsou zbožím běžné/nutné spotřeby, jejich nákupy se dost řídí tím, jak se cítí naše peněženka. Tedy cyklem.

bch1

Zdroj: FT

Tržby společnosti rostou, přírůstky se ale časem zmenšují. Po prudkém růstu čistého zisku do roku 2012 přišel znatelný propad v roce minulém. Návratnost vlastního jmění ROE se tak pohybovala blízko 10 %, návratnost investic ROI se dostala na 5,3 %. Beta společnosti je asi 1,5, takže s rizikovou prémií trhu na 5,5 % by se požadovaná návratnost pohybovala na téměř 11 %. ROE měřené zisky tedy mělo minulý rok co dělat, aby generovalo „ekonomickou přidanou hodnotu“. Nejde ale o žádné drama už proto, že zisky jsou jen názorem.

bch2

Zdroj: FT

Spíše než názory nás zajímají fakta, tudíž tok hotovosti. SBD byla v roce 2011 schopna generovat na provozní úrovni 1 miliardu dolarů, podobné to bylo v roce 2012. V roce minulém už klesl provozní tok hotovosti na 870 milionů dolarů. Investice do výrobních kapacit se zvedají z 93 na loňských 366 milionů dolarů. CF po CapEx tak v posledních třech letech dosáhlo 500 – 700 milionů dolarů. Poměrně rozházené jsou ostatní investice, klíčový poznatek ale zní následovně: Firma postupně zvyšuje dividendy, ze 104 milionů dolarů v roce 2010 se zvedly na loňských 313 milionů dolarů. Co by bránilo tomu, aby růst pokračoval až na oněch 500 – 700 milionů dolarů?

bch3

Zdroj: FT

Odpověď na uvedenou otázku je tradiční: Zvýšení dividend na úroveň CF po CapEx by znamenalo nulové další investice, žádné snižování dluhu, žádný růst hotovosti v rozvaze. Málokterá firma tak vyplácí všechno CF po CapEx. U SBD najdeme 3,6 miliard dolarů úročeného dluhu (ke QIII 2014), hotovost dosáhla necelých 500 milionů dolarů, EBITDA minulého roku dosáhla necelé miliardy dolarů. Poměr čistého dluhu k EBITDA tedy není na nijak konzervativních úrovních (i s ohledem na to, o jak cyklický byznys jde). Firma také do roku 2012 snižovala dluh, minulý rok tak neučinila (dala ale 833 milionů dolarů na akvizice).

S ohledem na nijak extrémně silnou rozvahu tedy nemůžeme uvažovat o tom, že by v dohledné došlo k navýšení dividendy na úrovně implikované CF po CapEx. Na druhou stranu ale stačí předpoklad stabilních výsledků na to, abychom mohli alespoň uvažovat o dalším postupném zvyšování dividend. Oppenheimer nám tak v tomto ohledu mohl dát skutečně dobrý tip. Jak je to s jeho valuací? Pokud by krátkodobé volné CF dosahovalo oněch 700 milionů dolarů, je na ospravedlnění současné kapitalizace nutné, aby rostlo dlouhodobě o 5,8 % (mimochodem stejné číslo, jako u minule analyzované kanadské železnice). Pokud by CF dosáhlo jen 500 milionů dolarů, implikovaný růst by dosáhl více než 7 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2021
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Akvizice vodních elektráren s přehradou Alpaslan 2 a Karakurt
16:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:43ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:26Na bitcoin se dívám jako na firmu, říká investor Barry Ritholtz. Ponechá bankám možnost růst?
14:45Gazprom si na přepravu zemního plynu do Evropy zarezervoval jen třetinu volných kapacit
13:32Týdenní výhled: Jak se trhy přenesou přes aktuální rizika? Výsledky dodá Netflix, ASML a jako bonus Tesla  
13:00Lídři FIXED.zone: I díky vstupu na trh START rozjedeme dravou expanzi a zúročíme nápady, jak růst
12:40Tripartita se shodla na využití Antiviru u automobilek
12:29Philips zažil slabší kvartál, avšak se silnými objednávkami  
11:38MMF: Cesta z dluhů? Jasná pravidla a jejich dodržování
11:14Optimismus nahlodala slabá čínská data, výnosy dál stoupají  
10:39Zvýšení sazeb bylo nutné, tvrdí člen rady ČNB Holub
9:26Výrobní ceny v září meziročně vzrostly o 9,9 %, nejvíce od března 1993
9:21Růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,9 procenta. Je to méně, než se čekalo
9:06Rozbřesk: Globální akcie i korunu povzbudil pokles inflačních očekávání i americký maloobchod
8:57PPF prodává 30procentní podíl v CETIN Group investičnímu fondu GIC
8:55ČEZ zdraží elektřinu i plyn, ekonomika eurozóny je podle šéfky ECB citlivá na šoky způsobené dodavatelskými řetězci a futures jsou v červeném  
8:27Šéf ČEZ Beneš: Elektřina od ledna zdraží o třetinu, plyn až o dvě třetiny. Padli další dodavatelé
5:56MakroMixér: O prudkém zdražování, razanci ČNB, nedostatku všeho i dědictví po volbách. Hostem majitel Agrostroje Lubomír Stoklásek
17.10.2021
15:49Přichází do Evropy energetická zima?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Koninklijke Philips NV (09/21 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m