Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mimo komodit a spekulativních dluhopisů je výhled pro příští rok pozitivní

Mimo komodit a spekulativních dluhopisů je výhled pro příští rok pozitivní

12.12.2014 16:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Příští rok bude v globální ekonomice podle našeho názoru patrných pět klíčových faktorů. Růst světové ekonomiky už nebude tažen zeměmi BRICS, ale Spojenými státy. Eurozóna bude i nadále v pozadí, Japonsko bude zápasit s recesí. Celkový globální růst i obchod zůstanou slabé a je jasné, že rozdíly v růstu hlavních světových ekonomik a regionů nemají povahu cyklickou, ale strukturální.

Inflace zůstane i nadále velmi nízko. Příčinou je to, že v současné době nefunguje Phillipsova křivka a klesá cena ropy. Tento pokles stimuluje spotřebu v zemích OECD, tato stimulace ale není dost velká na to, aby došlo k výraznějšímu zrychlení tempa růstu světové ekonomiky. Vedle utlumeného růstu a inflace je významný výhled týkající se monetární politiky: Globální likvidita bude pravděpodobně nadále rychle růst. Vytvářet ji bude ale hlavně japonská centrální banka, dosavadní význam americké monetární politiky bude naopak klesat. Přesun monetární stimulace do Japonska znamená, že z rostoucí likvidity by už neměly tolik těžit rozvíjející se trhy, pozitivní to bude naopak pro trhy zemí OECD.

Co se týče potenciálního růstu, podle našeho názoru nedojde k jeho zvýšení v žádné z významných světových ekonomik – platí to o růstu reálném i nominálním. Trendy rozdělení příjmů se budou případ od případu velmi lišit. Pozitivní bude vývoj pro korporátní sektor v USA, Japonsku, Španělsku a Velké Británii. Negativní bude vývoj rozdělení příjmů pro firmy v Německu, Francii a Itálii. Dlouhodobý pokles potenciálního růstu světové ekonomiky je patrný z následujícího grafu. Zatímco v roce 2002 tento potenciální růst převyšoval 4,4 %, v současné době se pohybuje kolem 3,6 %:


obr1

Jaké jsou důsledky pro finanční trhy? Jak bylo uvedeno, heterogenita růstu bude ve světové ekonomice přetrvávat i nadále a mezi jednotlivými trhy budou tedy patrné velké rozdíly. Výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů se budou držet nízko kvůli nízké inflaci a silné nabídce globální likvidity. Dosavadní pokles nominálních sazeb odpovídá tomu, jak moc poklesl potenciální růst a to znamená, že valuace akcií se stále nenachází příliš vysoko. V zemích, kde není nízký ekonomický růst vyvážen silnou pozicí korporátního sektoru, bude klesat kvalita firemních dluhopisů. Ceny komodit budou kvůli pokračujícímu slabému růstu dále klesat, dobře si nepovedou ani cyklické sektory. A problémy rozvíjejících se trhů se projeví na vysokém kurzovém riziku u jejich měn. Náš výhled je tedy pozitivní u většiny aktiv, výjimkou jsou komodity a do určité míry i spekulativní korporátní dluhopisy na trzích v eurozóně.

Zdroj: Natixis
Čtěte více:

Podpora pro akcie ČEZ - vratka
12.12.2014 8:27
Energetická společnost ČEZ by mohla získat od státu až 5,3 mld. Kč z ...
Rozbřesk - ruská centrální banka před neřešitelným rébusem
12.12.2014 9:50
Volný pád ropy pokračuje dál - včera se poprvé za pět a půl roku prop...
Výrobce legendárního Photoshopu potvrdil pozici jedničky - výsledky Adobe za 4Q14
12.12.2014 10:25
Společnost Adobe Systems Inc., která je věrným partnerem pro desetitis...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data