Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozba medvědů. Plyšových.

Hrozba medvědů. Plyšových.

29.12.2014 18:00

Jak bylo? A jak bude? Králem byl v roce 2014 trh americký, který vynesl necelých 12 %. Vše ostatní je hluboko v záporu (pokud jsou EM trhy brány jako celek). Nejzajímavější poučení z tohoto relativního vývoje (tj. i prvního grafu) je podle mne následující: S tím, jaký vliv má na trhy likvidita, se to hodně přehání. Proč? V USA skončilo QE, blíží se utahování a přesto si trh vede dobře. V druhé vyspělé ekonomice, která dovedla relativně úspěšně použít netradiční monetární politiku, tedy v UK, je trh naopak ve velmi červených číslech. V Japonsku zase probíhá masivní monetární uvolnění se smíšenými výsledky, co se týče ekonomiky. A akciový trh je také v záporu. O eurozóně snad až škoda mluvit. V souvislosti s monetární politikou se už dlouho hovoří o tom, že centrální banka může zatáhnout za provaz, ale tlačit na něj lze jen těžko. Platí to i o likviditě a cenách aktiv – sama o sobě může pomoci, ale nestačí.

sous1


Na druhý zde uvedený graf jsem osobně hleděl zejména z pohledu celého cyklu: jak si vedou cyklické a defenzivní sektory. Pokud by na tom byly jasně lépe ty první, značilo by to, že investoři věří, že býk má ještě dost sil. Pokud by naopak začala vítězit defenzíva, mohli by se ze zimního spánku pomalu probouzet medvědi. Celé bychom to mohli rozvést do úvah o sebenaplňujících se proroctvích a vlacích, do kterých už je stejně pozdě nastoupit. Ale držme se nastíněného směru.

sous2


Nejhůře na tom v USA v minulém roce byla energetika a pomohl jí k tomu hlavně podzimní vývoj na trhu s ropou. V záporu jsou i telekomunikace, tedy sektor typicky defenzivní. Ale moc jasný signál tu nehledejme – nejlépe si vedoucím sektorem je zrovna tak defenzivní zdravotní péče. A hned za ní jsou veřejné služby, tedy další defenzivní sektor. Na třetím místě s cca 20 % návratností pak zase najdeme informační technologie. Obrázek to tedy není jednoznačný, ale pokud bychom předpokládali, že u telekomunikací dominovaly tomuto sektoru specifické faktory, museli bychom přece jen začít přemýšlet o unavených býcích a probouzejících se brtnících.

V jednom z následujících článků se hodlám věnovat tomu, kam by se americké akcie mohly dostat letošní rok. Zde už jen krátce popíšu scénář, který by z nastíněné medvědí skupiny byl nejpravděpodobnější: Americká ekonomika dále sílí a Fed přikračuje k utažení politiky (či lépe řečeno ke zmenšení jejího uvolnění). Zlepšující se ekonomická situace se ale na firemním sektoru projevuje neproporcionálně. Zatímco doposud si zisky kvůli malé vyjednávací síle práce (globalizace vs. roboti) ukrajovaly stále větší část na koláči příjmů, nyní by mohlo dojít k obratu. Sílící ekonomika totiž přinese větší tlaky na trhu práce a následně růst její vyjednávací síly. Tedy růst mezd a nižší marže firem.

Na trh by tedy v tomto scénáři dolehla změna politiky Fedu kombinovaná s růstem zisků. Ten ale nebude dost silný na to, aby z hlediska valuací a cen tuto změnu politiky vyvážil. Vypovídající je v tomto ohledu poslední graf se ziskovými maržemi obchodovaných firem a mírou participace. Marže soustavně rostou a bavíme se tedy o tom, zda se nakonec (opět) nezačnou vracet k nějakému historickému standardu. „Pomoci“ by jim k tomu měla paradoxně oživující ekonomika a vývoj na trhu práce. Tedy nejen vývoj nezaměstnanosti, ale právě oné participace.


sous3

Zdroj: FT

Pokud byl dosavadní pokles participace cyklický, je stále dost volných zdrojů a marže by se mohly držet - lidé se začnou vracet k hledání práce, doplní tím potřebné zdroje na trhu a sníží mzdové tlaky. Pokud by šlo o pokles strukturální (vracet se nezačnou), skutečných volných kapacit tolik není a my hovoříme o reálnější medvědí hrozbě. Nebo spíše hrozbě plyšových medvídků. Podle mne totiž lze z dlouhodobého hlediska jen těžko tvrdit, že větší rovnováha v ekonomice (růst mezd vs. růst zisků, firmy vs. zaměstnanci) může nějakou její část soustavně poškozovat. Rok 2015 by ale byl rokem přenastavení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2021
15:32Netflix před výsledky nervózně přešlapuje  
14:57United Airlines klesly v prvním kvartálu do větší ztráty, než se čekalo  
14:39Největší americká farmaceutická firma bez updatu k vakcíně. Akcie Johnson & Johnson brzdí slabší výhled  
13:05Franklin Templeton: Inflace a rotace. Témata pro svět vystupující z pandemie
11:30Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply nejvíce od května 2019
11:00Keating: Propast mezi ekonomikou a trhy
11:00USA zvažují snížit obsah nikotinu v cigaretách, akcie tabákových firem klesají
10:06Euro navýšilo zisky, akcie bez inspirace lehce klesají  
9:03Rozbřesk: Registrace aut prudce rostou, automotive však čekají velké změny
9:01Rosatom pokládá vyloučení z tendru za netržní. Uškodí prý českému průmyslu
8:53Evropské trhy otevřou v úterý nejednoznačně, Avast potěšil výsledky a zvedá výhled pro tržby  
8:30Avast ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, zlepšuje výhled na celý rok
6:09JPMorgan vsadila miliardy dolarů na převrat v evropském fotbalu
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (03/21 Q1, Bef-mkt)
CSX Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Netflix Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (03/21 Q3, Bef-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
12:45Johnson & Johnson (03/21 Q1)
13:00Philip Morris International Inc (03/21 Q1)
18:00ASM International NV (03/21 Q1)