Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozba medvědů. Plyšových.

Hrozba medvědů. Plyšových.

29.12.2014 18:00

Jak bylo? A jak bude? Králem byl v roce 2014 trh americký, který vynesl necelých 12 %. Vše ostatní je hluboko v záporu (pokud jsou EM trhy brány jako celek). Nejzajímavější poučení z tohoto relativního vývoje (tj. i prvního grafu) je podle mne následující: S tím, jaký vliv má na trhy likvidita, se to hodně přehání. Proč? V USA skončilo QE, blíží se utahování a přesto si trh vede dobře. V druhé vyspělé ekonomice, která dovedla relativně úspěšně použít netradiční monetární politiku, tedy v UK, je trh naopak ve velmi červených číslech. V Japonsku zase probíhá masivní monetární uvolnění se smíšenými výsledky, co se týče ekonomiky. A akciový trh je také v záporu. O eurozóně snad až škoda mluvit. V souvislosti s monetární politikou se už dlouho hovoří o tom, že centrální banka může zatáhnout za provaz, ale tlačit na něj lze jen těžko. Platí to i o likviditě a cenách aktiv – sama o sobě může pomoci, ale nestačí.

sous1


Na druhý zde uvedený graf jsem osobně hleděl zejména z pohledu celého cyklu: jak si vedou cyklické a defenzivní sektory. Pokud by na tom byly jasně lépe ty první, značilo by to, že investoři věří, že býk má ještě dost sil. Pokud by naopak začala vítězit defenzíva, mohli by se ze zimního spánku pomalu probouzet medvědi. Celé bychom to mohli rozvést do úvah o sebenaplňujících se proroctvích a vlacích, do kterých už je stejně pozdě nastoupit. Ale držme se nastíněného směru.

sous2


Nejhůře na tom v USA v minulém roce byla energetika a pomohl jí k tomu hlavně podzimní vývoj na trhu s ropou. V záporu jsou i telekomunikace, tedy sektor typicky defenzivní. Ale moc jasný signál tu nehledejme – nejlépe si vedoucím sektorem je zrovna tak defenzivní zdravotní péče. A hned za ní jsou veřejné služby, tedy další defenzivní sektor. Na třetím místě s cca 20 % návratností pak zase najdeme informační technologie. Obrázek to tedy není jednoznačný, ale pokud bychom předpokládali, že u telekomunikací dominovaly tomuto sektoru specifické faktory, museli bychom přece jen začít přemýšlet o unavených býcích a probouzejících se brtnících.

V jednom z následujících článků se hodlám věnovat tomu, kam by se americké akcie mohly dostat letošní rok. Zde už jen krátce popíšu scénář, který by z nastíněné medvědí skupiny byl nejpravděpodobnější: Americká ekonomika dále sílí a Fed přikračuje k utažení politiky (či lépe řečeno ke zmenšení jejího uvolnění). Zlepšující se ekonomická situace se ale na firemním sektoru projevuje neproporcionálně. Zatímco doposud si zisky kvůli malé vyjednávací síle práce (globalizace vs. roboti) ukrajovaly stále větší část na koláči příjmů, nyní by mohlo dojít k obratu. Sílící ekonomika totiž přinese větší tlaky na trhu práce a následně růst její vyjednávací síly. Tedy růst mezd a nižší marže firem.

Na trh by tedy v tomto scénáři dolehla změna politiky Fedu kombinovaná s růstem zisků. Ten ale nebude dost silný na to, aby z hlediska valuací a cen tuto změnu politiky vyvážil. Vypovídající je v tomto ohledu poslední graf se ziskovými maržemi obchodovaných firem a mírou participace. Marže soustavně rostou a bavíme se tedy o tom, zda se nakonec (opět) nezačnou vracet k nějakému historickému standardu. „Pomoci“ by jim k tomu měla paradoxně oživující ekonomika a vývoj na trhu práce. Tedy nejen vývoj nezaměstnanosti, ale právě oné participace.


sous3

Zdroj: FT

Pokud byl dosavadní pokles participace cyklický, je stále dost volných zdrojů a marže by se mohly držet - lidé se začnou vracet k hledání práce, doplní tím potřebné zdroje na trhu a sníží mzdové tlaky. Pokud by šlo o pokles strukturální (vracet se nezačnou), skutečných volných kapacit tolik není a my hovoříme o reálnější medvědí hrozbě. Nebo spíše hrozbě plyšových medvídků. Podle mne totiž lze z dlouhodobého hlediska jen těžko tvrdit, že větší rovnováha v ekonomice (růst mezd vs. růst zisků, firmy vs. zaměstnanci) může nějakou její část soustavně poškozovat. Rok 2015 by ale byl rokem přenastavení.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.6.2017
13:33Akcie, které dávají lekci všem pesimistům
8:54Víkendář: Byl Lenin německým agentem?
7:28Co si myslí o budoucnosti EU elity a běžní lidé?
23.6.2017
22:02Hlavní indexy na Wall Street jen mírně zpevnily; VIX opět pod 10
18:28Ropa, akcie a výhled příliš hezký na to, aby byl pravdivý
17:46Akciová Praha uzavřela ztrátový týden. Index PX ztratil procento a vzdaluje se hranici 1 000 bodů
17:22Forbes: Nový žebříček 50 nejbohatších Američanů. Každý průměrně vlastní 14,4 miliardy dolarů
17:20Lukáš: Věřím ve stabilizaci ropy, Shell by mohl být dobrou příležitostí (video)
17:14Týden technicky: Euru se tento týden podařilo ubránit pozice na páru s dolarem i korunou
16:46Auditor: 18 z 20 klíčových čínských státních firem nadhodnocovalo tržby
16:41Euro končí týden růstem, koruna stagnací  
16:28Týden na měnách: Nejednotná BoE mává s librou  
15:14Co s boomem v bydlení? Rizika nevidí jen v Česku
13:22Londýnské banky dál přesunují lidi do Evropy, ECB nově chce víc dohledu nad clearingem
12:14Maloja Investment SICAV a.s.: Zveřejňuje Výroční zprávu za období od 1. 8. 2016 – 31. 10. 2016
12:14Proč je cena ropy nejníž od listopadu 2016  
11:17Evropa i na konci týdne mírně v záporu, komoditním titulům se ale daří
11:09Evropa není supermarket, vzkazuje Macron i do Česka
10:52Euro potěšila data, libru další jestřábí komentář  
10:44Růst v eurozóně se po šesti letech dostává na 2 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data