Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hezky ten rok začíná

Hezky ten rok začíná

07.01.2015 17:45

Nový rok nezačal nejlepším způsobem. Mezi EU a USA totiž nabývá na intenzitě klíčový obchodní spor a jak všichni víme, hladký obchod mezi těmito dvěma ekonomickými titány je klíčový pro celou globální ekonomiku. Spor se týká významné položky – bavorských klobás. Problém je to tak významný, že si ani netroufán o něm psát, takže se obrátím k „second-best“, respektive „second-worst“ (ne „second-wurst“) tématu.

Graf ukazuje průměr výnosů desetiletých vládních dluhopisů největších vyspělých ekonomik. Cesta to sice není bez výmolů, ale jasně vidíme klesající trend. Výjimečné na posledních dnech je to, že jsme se dostali do rekordních nížin. Jinak řečeno, investorům u hypotetického portfolia složeného z dlouhodobých vládních dluhopisů největších vyspělých zemí nyní stačí výnos nižší než 1 %. To se ještě nikdy nestalo.

sous

Zdroj: Citi

Vedle evidentního dopadu klobásové krize, která jistě zvyšuje averzi k riziku a tudíž poptávku po bezpečných aktivech, najdeme několik dalších faktorů, které mohou mít na popsaný pokles výnosů určitý vliv. Je (či snad už bývalo) populární tvrdit, že výnosy jsou nízko kvůli tomu, že je „uměle“ snižují centrální banky. Toto tvrzení by teoreticky mohlo platit i poté, co se Fed stáhnul, protože jej svou likviditou nahrazují banky jiné. Jenže na trzích mají stále rozhodující roli investoři soukromí a od toho se odvíjí fungování celého stroje:

Pokud se výhled zlepšuje (tj. i pokud funguje QE), výnosy rostou – investoři dluhopisy prodávají, klesá poptávka po nich a následně i jejich ceny. A naopak, se zhoršujícím se výhledem výnosy klesají – nebude růst, nebude inflace, možná bude dlouhodobá deflace. Takže už je rámcově jasné, jaké „rekordní“ signály graf vysílá. V této logice můžeme interpretovat i současné úvahy o tom, že výnosy v eurozóně klesají kvůli tomu, že útlum a deflační tlaky zvyšují pravděpodobnost QE ze strany ECB. Chybí zde jen jedno slovo: „neefektivního“. Pokud by totiž očekávané QE bylo považováno za efektivní a fungující, musely by výnosy vzrůst. Nebo trhy hrají podivnou hru typu „on si myslí, že já si myslím ...“

Po krizi 2008 jsem občas připomínal, že dluhopisový trh funguje jako poměrně dobrý vedoucí indikátor pro ceny akcií – pokles výnosů (růst ceny dluhopisů) předpovídal pokles cen akcií a naopak. V podstatě šlo o jednoduché přepínání trhů mezi averzí a náklonností k riziku (risk-off, risk-on). Pak se ona vazba přetrhla, dluhopisové trhy poklesem svých výnosů (viz graf) signalizovaly dlouhodobý ekonomický útlum, akcie ale vesele rostly dál. Nemusí ale nutně jít o přestřelení, či pomatení jednoho, či druhého trhu. Vedle zhoršujícího se růstového výhledu totiž akciím v současném prostředí propívá i pokles rizikových prémií a nakonec i pokles bezrizikových výnosů sám o sobě.

Takto těžit z nově normálového útlumu ale nelze do nekonečna. A uvedený graf v podstatě ukazuje, že (nominální) růstová očekávání jsou pro vyspělé ekonomiky jako celek na rekordních historických minimech. Detailnější diskuse by musela odrážet i nabídkově šokující ceny ropy, či další verzi „decouplingu“, tentokrát na ose USA vs. zbytek vyspělých zemí a hlavně Evropou. Čímž se opět dostávám ke klobásové krizi ...




Čtěte více:

BlackBerry QNX má 50% podíl na infotainment systémech
07.01.2015 9:55
BlackBerry včera ve svém prohlášení zveřejnilo informaci o tom, že jeh...
Americké firmy na konci roku slušně zvýšily tvorbu pracovních míst
07.01.2015 14:32
Soukromý sektor v USA v prosinci dál navyšoval počty zaměstnanců. Podl...
Volební program Syriza (jen pro silné povahy)
07.01.2015 15:00
Za 18 dní čekají Řecko předčasné parlamentní volby a horkým kandidátem...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data